Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Popalony stopień końcowy President HR2510

18 Maj 2006 17:05 3001 15
  • Poziom 19  
    Witam, może ktos ma doświadczenie z w/wym. sprzętem. Wpadł mi w ręce całkiem przypadkowo jednakże okazał się być niesprawnym. Brak TX , Rx jest , wskaźnik głębokości modulacji pracuje. Jak zauwazyłem radio było grzebane - wstawione wzmocnienie + pogłos, skrót mocy. Część toru nadawczego uległa przegrzaniu - stopiona izolacja DNE na pierścieniu L135, uszkodzone diody D164, D165. Końcówka i driver wydają się być ok. przy zastosowaniu pomiaru testerem diod. Po przewinięciu L135, i wymianie diod na 1N4148, radio niestety nie ożywa. może ktos ma jakieś sugestie w czym może tkwić problem. Coprawda podejrzewam elektrolity i R157 - 10 Ohm. który wydaje się być zdrowo podgrzany, jednakże na mierniku jest ok.
  • Testo
  • Poziom 14  
    polecalbym sprawdzic prady spoczynkowe wedlug tych wskazan http://members.tripod.com/~Malzev/cb-radio/lincol.htm, oraz ceramiki w calym torze nadajnika. Zakladam ze koncowka i driver sa OK. Jesli zapala sie TX a nie wychodzi absolutnie zadna moc polecam sprawdzenie elektrolitow wkolo ukladu IC104, zapewne ktorys ma zwarcie i nie pozwala zalaczyc nadajnika.
  • Testo

• Poziom 31  
    Na poczatek zmierz napiecie na tej pionowej płytce z laminatu przy końcówce, w AM/FM powinno być 1/2 napięcia zasilania, a na SSB prawie pełne napięcie zasilania.

Pozdrawiam marcin
  • Poziom 19  
    witam ponownie, niestety pomiar napięcia na laminacie daje wynik 13,6V czyli dokładnie tyle co źródło zasilania. zgodnie z sugestiami posprawdzam ceramiki w T. Nadawczym. może coś znajdę.

Duzers - objaw jest dokładnie taki jak napisałeś - TX na wyświetlaczu - zero mocy na wyjściu, z jednoczesnym osłabieniem odbioru - tak jakbym skręcił trochę rf-gain
  • Poziom 14  
    a czy aby na pewno koncowka i driver sa ok??
  • Poziom 19  
    W/g mnie tranzystorki są ok. ale to tylko statycznie - może lecą pod obciążeniem. Prąd spoczynkowy jest nie do ustawienia - VR112 na poziomie 4,5mA , VR113 na poziomie 2mA. tak więc COŚ JEST NIE TAK. szukam dalej

• Poziom 31  
    delta_110 napisał:
    witam ponownie, niestety pomiar napięcia na laminacie daje wynik 13,6V czyli dokładnie tyle co źródło zasilania.

Rozumiem, że pełne napięcie jest na SSB, a w AM.FM połowa zasilania ??

Słuchaj, weź drugie radio CB, postaw obok jako antena wystarczy 10 cm drutu, następnie w felernym Lincolnie dotykaj małym wkrętakiem baz i kolektorów poszczególnych stopni nadajnika ( oba radia oczywiście na tej samej FRQ ) już na pierwszym stopniu nadajnika z wkrętaka powinien wyjść na tyle silny sygnał w.cz, że usłyszysz go na odbiorniku drugiego radia. To taka najprostsza metoda gdzie ginie w.cz. No i oczywiscie sprawdzaj tez napięcia na elektordach B i C poszczególnych stopni ( przy załaczonym TX ).
    Do poprawnej naprawy dobrze mieć jakiś miernik częstotliwości ze wskaźnikiem sygnału, np ACECO, lub choć sondę w.cz. i miernik wychyłowy.

Życzę owocnej walki.

Pozdrawiam green
  • Poziom 19  
    To jest ten ból że nie mam drugiego radia, chyba że reaktywuję ECHO4. mam jeszcze pytanie czy ewentualnie przeróbka skrótu mocy mogła wpłynąć na to co się dzieje z tym radiem ? i czy VR103 - AM power powinien się kręcic w kólko bez oporów ? - napięcie na płytce PB-100 wynosi tyle co pełne napięcie zasilania zarówno w SSB jak i w AM - i tu chyba jest problem
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    green33 napisał:
    Na poczatek zmierz napiecie na tej pionowej płytce z laminatu przy końcówce, w AM/FM powinno być 1/2 napięcia zasilania, a na SSB prawie pełne napięcie zasilania.

Pozdrawiam marcin
    Nie wprowadzaj kolegi w błąd - to nie Alan 87 ani Jackson!
    W HR jest zawsze pełne napięcie zasilania na tranzystorach mocy - polecam lekturę schematu...
  • Poziom 19  
    dziekuję za reakcje - chyba musze przejrzec elementy tam gdzie temperaturka dała znać o sobie - podejrzewam elkę w obwodzie MRF-a i kilka ceramików w okolicach L135,136, 123. Niezły orzeszek do zgryzienia
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    delta_110 napisał:
    czy VR103 - AM power powinien się kręcic w kólko bez oporów ?

Nie. Jest ukręcony, do wymiany.
    Michał
  • Poziom 24  
    Witam!
    Sprawdz np: sonda w.cz sygnal na poszczegolnych tranzystorach w momencie nadawania tx O132(mrf477) Q133(2sc2166) Q124(2sc1973) Q134(2sc2086).W zalaczniku przesylam aligment toru tx.
    Pozdrawiam Arek
  • Poziom 14  
    sprawdz jeszcze same potencjometry ktorymi regulujesz prady spoczynkowe, mialem przypadek ze i one byly upalone i regulacja nic nie dawala

• Poziom 31  
    Cytat:
    Nie wprowadzaj kolegi w błąd - to nie Alan 87 ani Jackson!
    W HR jest zawsze pełne napięcie zasilania na tranzystorach mocy - polecam lekturę schematu...

Fakt, przepraszam, z rozpędu napisałem, a zapomniałem, że Lolki mają inaczej...

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 19  
    Witam po krótkiej przerwie. Wreszcie przełom w lokalizacji uszkodzenia - padnięty DRIVER 2166 - pomiar tranzystora wykazał przewodzenie CE po przyłożeniu +na E i -na C Miernik wykazuje rezystancję 714 Ohm co dyskwalifikuje tranzystor jako sprawny. Miernik hfe wykazał wzmocnienie hfe=36 co daje wynik najnizszy w specyfikacji tego tranzystora. jednakże uszkodzenie CE powoduje prawdopodobnie "przywarcie" sygnału z predrivera (który jest sprawny hfe=53) do masy. Pomiar końcówki mrf wykazał że jest (chyba) sprawna - hfe wynosi 19 co również daje wynik najniższy w specyfikacji. dopóki nie założe drivera, nie będę w stanie stwierdzić czy końcówka jest ok. PR-ki do ustawienia prądów są ok. poza pr-kiem od PWR AM. to wszystko na chwilę obecną. jak ruszę go dalej to dam oczywiście znać.
    zasugerowany podpowiedzią Green33 sprawdziłem czy wogóle wychodzi coś z radia i okazuje się że w odbiornik CB-AM odbiera modulację FM i SSB z nadajnika HR-a, AM-u niestety nie słychać ( tylko stukot włączania nośnej )