Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator na inwerterze schmitta- symulacja w pspice/LTspice

18 Maj 2006 19:32 3436 5
  • Poziom 2  
    Witam,

chcialbym zasymulowac do mojego projektu generator na inwerterze schmitta w pspice lub ltspice. Obilo mi sie o uszy od jednego z wykladowcow ze zeby cos takiego zrobic w pspice i zeby dzialalo to musze troche "popsuc" go w spice bo jest on uwazany za element idealny.
    Polaczlem rezystor jako sprzezenie zwrotne pomiedzy wej i wyj i polaczylem wejscie z C do masy. Wiem juz ze prad plynacy przez rezytor sprzegajacy musi byc wiekszy od sumy proadow wplywajacych do inwertera i prad uplywu kondesatora.
    Potrzebuje tylko sie dowiedziec jak to zrobic zeby po analizie transient rzeczywicie uzyskac generator a nie stale napiecie na wyjsciu inwertera.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    Przy C-MOS to nie problem, bo prąd wejsciowy jest pomijalny. Dla TTL prąd wejsciowy jest 1,6mA, więc aby Schmitt wykrył "0" na wejsciu (gdy na wyjściu jest jeszcze dozwolone 0,4V) potrzebujesz R= (0,8 - 0,4)/1,6=250 ohmów. Praktycznie działa również przy nieco większych wartościach, bo na wyjściu najczęściej jest napięcie niższe, niż 0,4V.
    Możesz zastosować TTL-LS, wtedy będzie pracować nawet z kilkoma kiloohmami.
    Modelu w symulacji nie trzeba "psuć".
  • Poziom 2  
    hmm, zmienilem wartosc rezystora na 250 i dalej nie ma na wyjsciu generacji . W tym wlasnie problem, ze to ma dzialac a nie dziala gdy robie analize transient w spice
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    1. zasilanie 5V dołączone jest nie tu, gdzie trzeba! Jeżeli podajesz 5V na wejście inwertera, to na wyjściu musi być logiczne zero!
    2. rezystor R2 jest zbędny.
    3. dla 7414 rezystor R1 jest za duży, taki może być dla 40106.
  • Poziom 38  
    No i właśnie o to chodziło!