Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaka antena wielopasmowa 80-10m?

19 Maj 2006 09:54 23007 32
  • Poziom 10  
    Witam. Użytkownikiem pasma cb jestem od kilkunastu lat. Od niedawna zacząłem interesować się pasmem wyższym. Uzbierałem na radio, które pracuje od 160 do 10m. Mieszkam w Elblągu, jak to w mieście miejsca nie ma za dużo. Znalazłem ogłoszenie w internecie, gdzie kolega zajmuje sie budową anten, miedzy innymi antena' long wire 20,5m'(chyba 140 zl). Co sądzicie o tej antenie? Miejsce na nią znajdę, lecz na inną większą niestety nie. Wiem, że mozna zakupić np. diamond cp-6 lecz problem pojawia sie w cenie. Na początek szukam coś taniego. Czy ta antena jest dobra?
  • Poziom 13  
    No za kawałek długiego przewodu to ja bym niedał. 140 zł.
    Weź kawałek długiego przewodu własnie ze 20m i rozciagnij za oknem.
    Bedzie to dobra antena odbiorcza na początek.
    A opisów popularnych i tanich anten KF w internecie jest zatrzęsienie.
    Skoro dopiero zaczynasz to niewarto ładować pieniedzy w fabryczne dość drogie anteny.
  • Poziom 10  
    Antena, którą chcę sprzedać kolega jest wraz z balunem 200w, oraz odciągami. Szukam anteny, z której po zrobieniu licencji mógłbym także nadawać.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma anteny, która bedzie dobrze działać od 160 do 10m.
    Najprostrzy zestaw to jak najdłyższy kawałek drutu zawieszony jak najwyżej i skrzynka antenowa, którą się to dostraja.

Antena CP6 i podobne sprawują sie całkiem nieźle od 20 do 10m. 40 i 80m na CP6 to pomyłka.
    Żeby antena na 80 i 160 pracowała poprawnie dxowo musi być zawieszona co najmniej 1/2 fali nad ziemią. Zawieszone nisko będą miały kąt promieniowania bardzo duży i do łączności krajowych będa się nadawać, ale nie do DXowania. Możesz zawiesić pętlę 160m drutu na wysokości 80m nad ziemią?
    przemyśl dobrze na jakich pasmach chcesz pracować, napisz ile masz miejsca na anteny jak wysoko możesz zawiesić i wtedy coś się wymyśli.
    Michał
  • Poziom 18  
    Podłączę się do tematu .

Co mogę wycisnąć z anteny (do jakich częstotliwości mogę nadawać) I MAX 2000 na pasmo 10 m korzystając z radia KF ze skrzynką antenową ?
    olijacek napisał:
    Co mogę wycisnąć z anteny (do jakich częstotliwości mogę nadawać) I MAX 2000 na pasmo 10 m korzystając z radia KF ze skrzynką antenową ?

A to zależy od skrzynki :)
    W moim trxie skrzynka działa jeszcze na 17m z anteną podobną do twojej. Robię z niej czasami łączności na 17m. Na 15m słabo słyszy, ale nadaje nieźle - co słyszę, to zrobię. Na 12m elegancko.
    Michal
  • Poziom 18  
    SP5IT napisał:
    olijacek napisał:

A to zależy od skrzynki :)
    W moim trxie skrzynka działa jeszcze na 17m z anteną podobną do twojej. Robię z niej czasami łączności na 17m. Na 15m słabo słyszy, ale nadaje nieźle - co słyszę, to zrobię. Na 12m elegancko.
    Michal

A fizycznie antena na ile jest zestrojona ?
    Na 1:1. Skrzynki wewnętrzne w radiach albo stroją na 1:1, albo odmawiają współpracy. I od skrzynki zależy co i na jakich pasmach zestroi.
    Michał
  • Poziom 10  
    Interesują mnie pasma 80,40,20m. Miejsce moje to ogródeczek o wymiarach 10 na 8m. Wcześniej mieszkałem na wsi, mialem do dyspozycji 1ha, a tutaj porażka.
    stepien2000 napisał:
    interesuja mnie pasma 80,40,20m. miejse moje to ogrodeczek o wymiarach 10 na 8m. wczesniej mieszkalem na wsi,mialem do dyspozycji 1ha,a tutaj porazka.

No to lipa straszna. Przynajmniej na 80m.
    Z anten prostych i tanich proponuję:
    80/40m: http://www.iol.ie/~bravo/80&40mVertic.htm
    http://www.qsl.net/pa3hbb/ll.htm
    40m: http://www.on7ami.be/Home_Brew/40m-Vertical/40m-vertical.htm
    NA 40m zmieści ci się również pozioma delta loop.
    Na 40m DXowo dobrze pracuje pionowa ramka (loop) zasilana z boku. Ale to potrzeba 2 wysokich punktów (8m) do podwieszenia.
    A na 20m to też jakis ładny vertical (antenę CB ładnie się przerabia), deltę loop, dipola na początek...
    Chociaż na 20m to aż się prosi jakaś Yagi.
    Przestudiuj sobie: http://ac6v.com/antprojects.htm
    Znajdziesz tam dużo ciekawych rozwiązań.
    Michał
  • Poziom 43  
    stepien2000 napisał:
    interesuja mnie pasma 80,40,20m. miejse moje to ogrodeczek o wymiarach 10 na 8m. wczesniej mieszkalem na wsi,mialem do dyspozycji 1ha,a tutaj porazka.

Witam,
    jako stary, exkrótkofalowiec (od 1969r. silent), to na takim ogródku żadnej porządnej anteny na w/w pasma nie postawisz.
    Spróbuj wejść w kontakt z sąsiadami, czy właścicielami sąsiednich budynków i pomyśl o antenie G5RV, jako, chyba najkrótszym, dipolu na ten zakres pasm.

Vy 73
    Greg
    Greg, to ogródek, działka podejrzewam jest większa.
    Ja mam verticala na 40/15m i ładnie działa na tych pasmach bez skrzynki.
    A kiedyś natknąłem się na taką antene: http://www.feerc.obninsk.org/rw3xa/ant/gpxa_en.htm
    Ciekawa konstrukcja, ci co zrobili bardzo ja chwalą.
    I powinna zmieścić ci się w ogródku.

Michał
  • Poziom 14  
    SP5IT napisał:

Michal

A mozesz napisac jaka masz antenke,ze podobna jest do Imax2000 :)

Ja mam Antron99-dł. 5,25,zasuwa 10/11/15m.SWR 1,1 tylko na 10m, mam SWR 1,6 wtedy koryguje skrzynka z radia.Na 20m. zestroi mi tez bez problemu,ale juz odbior mam duzo gorszy...

Dodano po 14 [minuty]:

stepien2000 napisał:

masz antenke jako NOWOŚĆ,jest to krótki dipol tylko ze jest droga :|
    model anteny :DIAMOND WD-330S ,dł. 10metrów....
  • Poziom 35  
    stepien2000 napisał:
    ....uzytkownikiem pasma cb jestem od kilkunastu lat. od niedawna zaczalem interesowac sie pasmem wyzszym. uzbieralem na radio,ktore pracuje od 160 do 10m....
    Tak tylko w kwestii formalnej . Ale te podane przez Ciebie pasma to za wyjątkiem 10m są niższe od CB-radio . I oczywiście licencję na pracę w tych pasmach posiadasz . A jeżeli nie masz gdzie rozwiesić pełno wymiarowych anten to zainteresuj się pionowymi , lub zrób anteny magnetycze , zajmują bardzo mało miejsca . Ja mam na dachu postawione własnie anteny magnetycze i sprawują się doskonale .
    Pozdrowienia z Gdańska SP2QOK .
    Piotrek_1977 napisał:
    A mozesz napisac jaka masz antenke,ze podobna jest do Imax2000

Sheakspeare. Antena jest około 15 lat na dachu i jest jak nowa :)
    Michał
  • Moderator
    Kilkanaście lat temu mając podobny problem z powierzchnią pod antene postawiłem pionową spiralną na 80 metrów dopasowana dośc liberalnie przez skrzynke antenową bezpośrednio przy podstawie anteny a za przeciwwage robił cały metalowy dach (z blachy ocynkowanej). Wyniki były dośc obiecujące ale samo strojenie trwało dość długo. Z tego co pamiętam to średnica rury z żywicy poliestrowej wynosiła około 1 i 3/4 cala, długość rury to około 6ciu metrów na której była nawinięta spirala z tasmy plecionej szerokości około 1/8 cala (nieco ponad 3 mm) grubości niecałego milimetra. Całość dość lekka, swododnie stawiana przez jedna osobę i mocowana do prostego uchwytu kominowego. Opis tej anteny znalazłem w jakims starym numerze HAM RADIO z lat siedemdziesiątych i była ona opisywana tak dla wersji jednopasmowych jak i kilkupasmowych.
    Oczywiście jest to antena mocno kompromisowa i nie o takich parametrach jak pełnoprofilowy dipol. Jednak coś w tych antenach spiralnych jest, ponieważ podobne rozwiązania widziałem wielokrotnie w instalacjach wojskowych.
    SP5GZV (od 1973 roku)
    Tylko żeby pracowała porawnie trzeba ją zawiesić minimum 20m nad ziemią.
    Michał
  • Poziom 16  
    a tak i tak kolega z tego co napisał nie da rady zawiesić delte

Pozdrawiam Michał
    pukury napisał:
    ( T2FD ) - nie jest to doskonałość wcielona - ale nie jest zła . pozdrawiam !!

Zwykły dipol wypada lepiej. Nie jest co prawda tak szerokopasmowy.
    A T2FD zawieszona nisko bedzie miała duży kąt promieniowania. Czyli DX-ów zero, krajowe łączności jak marzenie.
    Michał
  • Poziom 33  
    proponuje W3DZZ ale to trzeba zrobić lepiej niż fabrycznie(trapy) ,pracuje doskonale pozostanie pasmo 160m t2fd nie polecam problem z TVI,większść rozważań powyżej to rozważania teoretyczne nie praktyczne ,opisłem uwagi o w3dzz w jednym z postow ale sp5it je skasował
    natakiej antenie potwierdzone 230 kraje i moc w antenie ok 100w
  • Poziom 16  
    dipol napisał:
    praktyczne ,opisłem uwagi o w3dzz w jednym z postow ale sp5it je skasował
    natakiej antenie potwierdzone 230 kraje i moc w antenie ok 100w

Witam Ale SP5IT niema uprawnień do kasowania postów nie jest mderatorem ani adminem

a co do tematu ostatnio słuchałem kolegę(znaku nie pamięntam )który miał dipol na 3,5 mhz i pracował dx na 14 ale skrzynką antenową
  • Poziom 2  
    Witam

Ze skrzynkami antenowymi to radziłbym nie przesadzać co nie oznacza że nie jest potrzebna. Skrzynką antenową można zestroić nawet kawałek płotu :D. Po dostrojeniu sprawność anteny wcale się nie poprawia tak samo jak nie zmienia się punkt w którym antena wpada w rezonans. Jeśli masz dwadzieścia metrów to całkiem dobrze sprawuje sie morgaina na 80 i 40 metrów (na siódemce zrobiłem stany i brazylię 100W) i można do niej doczepiać wąsy na wyższe pasma lub szarpnąć się na spory wydatek ok 1200 i kupić GP-9 pracuje od 40 wgórę z możliwością 50MHz. Wiele osób pracujących dx-owo chwali je sobie

Pozdrawiam Sylwek
    dipol napisał:
    opisłem uwagi o w3dzz w jednym z postow ale sp5it je skasował

:arrow: dipol
    SP5IT nie ma takich uprawnień, proszę o wyjaśnienie problemu na PW.
  • Poziom 35  
    witam !! pisałem że ta antena ( T2FD ) nie jest doskonała , ale myślałem że Kol. chodzi zasadniczo o szerokopasmowość . dipole jednak nie mają tych właściwości . pozdrawiam !!
  • Poziom 17  
    Koledzy. Zapominacie o starych, dobrych rozwiązaniach takich jak W3DZZ i G5RV. Zestrojone na pasmo 20m dędą się dobrze sprawować i na 80m. Ja posiadam G5RV i nie nażekam.
  • Poziom 11  
    a jak oceniacie przydatność T2FD w wersji 17m (wg sp1bks) zawieszoną poziomo na wysokości ok. 10m. w porównaniu do np. z dipolem inverted V (szczyt na 10 metrach, konce na 6ciu) albo podobnie zawieszoną W3DZZ ? Przydatność w sensie: 80/40 metrów, kraj. Na dx wiadomo, żadna szału nie robi. Na kraj wydaje się, że T2FD może być optymalna, gdy nie ma jak rozwiesić czegoś dłuższego (na przykład działka 20x20 metrów). Pytanie, czy jest dużo gorsza do wymienionych zastosowań ?
  • Poziom 28  
    Chciałbym się dołączyć do ostatniego postu . Chodzi mi tylko o słuchanie na 80 na tej 17m T2FD . Mam dużo lokalnych qrn . Do nadawania mam w3dzz. Może są na forum użytkownicy takiej zamknietej anteny to proszę o jakiś komentarz.
    nadawca napisał:
    ... Mam dużo lokalnych qrn . ...

QRN - to zakłócenia atmosferyczne.
    QRM - to inne zakłócenia niekiedy lokalne.

Pozdrawiam.