Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIPART DR24 + InTouch 9.0

Air99 19 Maj 2006 21:32 1682 4
  • #1 19 Maj 2006 21:32
    Air99
    Poziom 10  

Witam,

wyrzystuję system SCADA InTouch 9.0 do wizualizacji procesu technologicznego sterowanego za pomocą jednostki (regulatora) wielofunkcyjnej SIPART DR24, i mam problem z przekazywaniem wartosci rzeczywistych (analogowych) - poprzez wejścia analogowe (SA1.3,..., SA8.3) dostępne przez interfejs szeregowy SES, oraz dyskretnych (binarnych) - wejścia binarne (SbE1...8) dostępne przez SES, z InTouch'a do SIPART'a.
    Z odczytem wartości binarnych i analogowych przez InTouch'a poprzez interfejs szeregowy nie mam problemu, nie "działa" jednak wysyłanie.

Jeśli ktoś wie coś na temat komunikacji InTouch'a i SIPARTA, i wie jak przesłać dane z InTouch'a do regulatora, to bardzo prosze o pomoc.

Z góry wielkie dzieki za wszelkie informacje na ten temat.

• #2 22 Maj 2006 13:43
    krzychol66
    Poziom 24  

Air99 napisał:
    Witam,

wyrzystuję system SCADA InTouch 9.0 do wizualizacji procesu technologicznego sterowanego za pomocą jednostki (regulatora) wielofunkcyjnej SIPART DR24, i mam problem z przekazywaniem wartosci rzeczywistych (analogowych) - poprzez wejścia analogowe (SA1.3,..., SA8.3) dostępne przez interfejs szeregowy SES, oraz dyskretnych (binarnych) - wejścia binarne (SbE1...8) dostępne przez SES, z InTouch'a do SIPART'a.

A jakiego programu komunikacyjnego używasz?
    Jak (hardware) masz połączonego SIPART-a z PC?
    Masz problem tylko z analogami, czy w ogóle ze wszelką komunikacją?
    Czy przypadkiem przy definicji topika w serwerze komunikacyjnym, tudzież w InTouchu nie masz do wyboru opcji "read" albo "read-write"?

• #3 22 Maj 2006 17:26
    Air99
    Poziom 10  

Witam,

Używam programu komunikacyjnego SIPART DDE Server firmy Klinkmann (poprzez RS-232).

Mam tylko problem z wysyłaniem sygnałów analogowych i binarnych z InTouch'a do SIPART'a.
    Odczytywanie przez InTouch danych z regulatora (analogów i binarnych) działa bez zarzutu.
    Mam ustawione zmienne jako read/write, te które mam wysyłać do regulatora, zatem to musi być inny powód.

W serwerze komunikacyjnym jest możliwośc ustawienia tylko prędkości transmisji, bitów parzystości, itp.

• Pomocny post
    #4 23 Maj 2006 15:00
    krzychol66
    Poziom 24  

Trudno mi powiedzieć, co temu układowi dolega. Może się trzeba skonsultować z producentem serwerka?
    Pamiętam, że w starych Intouchach sporo kłopotów było z topikami, w których zaznaczone było "advise only active items". Zwłaszcza, jeżeli próbowało się zapisać coś nie bezpośrednio, ale np. z recepty. Zazwyczaj "aktywowanie" tagów następowało _po_ przeczytaniu recepty i w momencie aktywacji zamiast zapisu do sterownika był przeprowadzany odczyt. Efekt - brak zapisu danych z recepty.
    Rady były dwie: po pierwsze, ustawić "advise all items", po drugie stworzyć na "bieżącym" oknie jakieś niewidoczne obiekty używające tagów na które miał się dokonać zapis.
    To chyba tyle, jeśli chodzi o Intoucha. Reszta - to serwer.
    I program w samym Siparcie. Bo może się okazać, że zapis co prawda się dokonuje, ale zaraz po tym następuje "nadpisanie" zapisanych danych nowymi z programu Siparta i cały zapis idzie w powietrze.
    Niestety, w tym zakresie pomóc nie mogę, bo ani z tym serwerem, ani z tym sterownikiem nie pracowałem.

• #5 23 Maj 2006 16:34
    Air99
    Poziom 10  

Witam.

Dzięki za szczegółowe rady, w najbliższym czasie postaram się je sprawdzić.
    Może coś pomogą.

Pozdro.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo