Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATi mobility Radeon 9600 (AGP)

20 Maj 2006 01:12 4967 5
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mam kłopot z tą ciekawą kartą (karta jest AGP, ma dwa wycięcia w złączu), nie chce ruszyć w płycie FIC VB-601 (iBX z AGP 1x/2x) -> jeden dłuższy i dwa krótkie piski czyli 'video adapter error ...' (płyta z inną grafiką AGP działa)

Podejrzewałem jej uszkodzenie ale o dziwo odpala w płycie Shuttle MV43 ze zintegrowaną kartą ProSavageDDR i slotem AGP, doszedłem do etapu instalacji sterownika ale kończy się 'video inf driver error' albo błędem instalatora który proponuje najpierw 'ustawić' karte jako standardowa VGA (pod Win2k i tak już jest wykryta jako Kontroler video (zgodny z VGA)) :|
    Próbowane były sterowniki z dołączonej płyty jak i ze strony ATi - to samo

programik diagnostyczny typu Sandra wyciąga info:
    Vendor ID: 0000
    Device ID: 4E50 (co odpowiada Radeon Mobility 9600 Pro)

ATi mobility Radeon 9600 (AGP)
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    1. Karta AGPx8 moze tak zachowywac sie w zlaczu x1x2.
    2. Wylacz fast writes.
    3. Sterowniki zainstaluj z plytki. Catalysty nie beda dzialac, bo nie maja obslugi mobilnych ukladow. Zainstaluj sterowniki Omega (maja obsluge scalakow mobilnych) - wyjdzie na to samo, a moze lepiej.
    miałem cichą nadzieje że skoro kiedyś Radeon 9000Pro działał bez problemu w 'analogicznym' Asusie P2B, to tu nie będzie problemu ale ta płyta jest bardziej problematyczna (np. nie chce wstać z CPU Coppermine) ; kilka razy się zdarzyło - przy próbach z tym mobilnym Radeonem że nie chciała się włączyć a dokładnie to włączała się na jakąś sekunde, zasilacz był podmieniany, karta była usuwana i wkładana stara - to samo, dopiero odłączenie zasilania i wyjęcie na chwile bateryjki przywracało płyte do działania.
    Sprawdze jeszcze stan 'fast writes' ale w tej drugiej nowszej płycie bo w tym FICu takiej opcji nie ma; próba ze sterownikiem była z płyty i Catalystem 6.2 pod Win2k, Omegi jeszcze nie próbowałem.

co do aukcji to TU cena kształtuje się 108...110zł - karta + cd-rom + torebka (nie ma kabelka i nie ma instrukcji :D ), gwarancja: 24 m-ce (w aukcji 22)
    jestem po kolejnych testach tego mobilnego Radeona na tej płycie Shuttle:
    - w biosie płyty nie ma opcji Fast Writes czy Side Band Addressing
    - można zmianiać prędkość AGP 1x/2x/4x

Na Catalyst 6.2 ze strony ATi zaaplikowałem DH Modtool by Patje i sterowniki się zainstalowały bez błędów ale teraz 3DMark2001 (DirectX) czy GL Clock (OpenGL) powoduje w sumie zawieszenie komputera (efekt bardzo dużego obciążenia albo kompletna blokada, czarny ekran) - nie pomogły nowsze VIA 4in1 czy Catalysty 6.5 w wersji Omegi (3.8.252).
    W trybie 2D jest ładniejszy obraz niż ze zintegrowanej grafiki w płyte.

Nie mam pewności co jest winne: ta karta czy ta płyta z nieszczęsnym mostkiem VIA P4M266 :cry:

(przestawiałem AGP 1x/2x/4x , rozmiar pamięci dla AGP - bez efektu)

Po zapuszczeniu testu GL Clock, w czarnym okienku programiku wychodzi 800.0 FPS, totalne 'zamulenie' komputera, po skończeniu i uruchomieniu narzędzia DXdiag są niedostępne: przysp. DirectDraw, przysp. D3D i przysp. teksturowania AGP - widocznie po napotkaniu problemów system je wyłącza.

Code:

[ ATI Mobility Radeon 9600/9700 (M10/M11) Video Adapter ]

Właściwości urządzenia:
          Opis urządzenia                                   ATI Mobility Radeon 9600/9700 (M10/M11) Video Adapter
          Typ magistrali                                    AGP 4x
          Magistrala / Urządzenie / Funkcja                 1 / 0 / 0
          ID urządzenia                                     1002-4E50
          ID podsystemu                                     0000-4E50
          Klasa urządzenia                                  0300 (VGA Display Controller)
          Numer wydania                                     00
          Fast Back-to-Back Transactions                    Obsługiwane, Wyłączone

Własności urządzenia:
          Działanie przy 66 MHz                             Obsługiwane
          Bus Mastering                                     Włączone

Właściwości AGP:
          Wersja AGP                                        2.00
          Stan AGP                                          Włączone
          Obsługiwane szybkości AGP                         1x, 2x, 4x
          Bieżąca szybkość AGP                              4x
          Fast-Write                                        Obsługiwane, Wyłaczone
          Side Band Addressing                              Obsługiwane, Włączone

kolejny test tym razem na płycie GA-K8NS z Sempronem 2800+ na pokładzie pod WinXP_Pro_PL (DirectX 9.0c):
    - bezproblemowa instalacja sterowników Omegi opartych o Catalyst 6.5 (3.8.252)
    - zapuszczenie starego dema Final Reality (zdaje się DirectX 6.1) - działa
    - zapuszczenie testu 3DMark2001 (DirectX 8.1) - 0 fps w pierwszym teście i po chwili 'Application error ...'

Po odniesieniu karty okazało się że jest na nie dużo reklamacji i zwrotów, wychodzi na to że nie będe miał wymienionej tylko zwrot pieniędzy (w cenniku już ich nie ma), szkoda :|