Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr logarytmiczny

20 Maj 2006 15:57 8974 8
  • Poziom 2  
    Mam małe pytanko do uzytkowników forum. Potrzebuje następujacych części
    Potenciometry 0.25W

1 - 470k Logarytmiczny
    1 - 100k logarytmiczny

Potrzebuje potencjometrów 0.25W ale w sklepach internetowych nie ma podanych tych wartości i nie wiem czy je kupic prosze o pomoc

Dodano po 1 [minuty]:

Dopisuje że znalazłem te części o wartościach 470K i 100K ale nigdzie nie ma podanej tej wartości : 0.25W lub podobnej kupic je czy nie
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Oznaczenie A-liniowy,B-logarytmiczny,C-wykładniczy.
    0,25 W to mają te najmniejsze,tak że możesz kupować.
    as
  • Poziom 2  
    Do Overdrive to taki moduł by można było wyciągnąć troche więcej dźwięków z gitary akustycznej podaje link : http://gitara.pl/601.html
  • Poziom 18  
    Witam moc tych potencjometrów nie ma większego wpływu na działanie tego ukladu kup jakie mają w sklepie o wart. 100k , i 470k będzie ok.
  • Poziom 27  
    Witam,

Ja też kiedyś miałem taki dylemat gdy montowałem korektor graficzny, na schemacie były cztery potencjometry logarytmiczne (dwa po 0.25W i dwa po 0.50W). W żadnym ze sklepów nie było potencjometrów o podanych parametrach więc kupiłem jakie były. Układ działa do dziś i potencjometry które kupiłem nie pogorszyły pracy układu.
  • Poziom 11  
    Mala ciekawostka

Kazdy twierdzi ze

A to potencjometr liniowy

B to potencjometr logarytmiczny

natknolem sie jeszcze na cos co niektorych majstrow zdziwi

jest potencjometr logarytmiczny typu A i typu B ,

Poprostu to tak jakby w srodku przy zachowanym kierunku ruchu w prawo odwrocic rezystancje i w ten sposob ,raz logarytm ma mala wartosc z drugim razem duza wartosc rezystancjii

ten logarytmiczny typu A nie jest dos popularny ,ale mimo wszytsko istnieje...

typ B bedzie dzialal tak jak A tylko ze krecimy w przeciwna strone a to czasami mija sie z celem...

pozdrawiam .
  • Poziom 43  
    janrtv napisał:
    Witam moc tych potencjometrów nie ma większego wpływu na działanie tego ukladu..

Dokładnie to nie ma wogóle wpływu na działanie układu. Zawsze można zastosować o większej mocy. Zastosowanie o mniejszej niż przewidziana mocy może skutkować przedwczesnym uszkodzeniem się potencjometru. Te o większej mocy mają zwykle większe gabaryty i to jedyny możliwy problem z zastosowania potencjometru o więkkszej mocy.
  • Poziom 11  
    Ktos tu madry sie czepia .panie kolego szanowny ,ja nie mam przedewszystkim Polskiego jezyka w moim systemie i nie stukam z kraju Polska gdzie wytyka sie jakas tam ortografie ,

a jezeli chodzi o potencjometry logarytmiczne to sa typu A i typu B
    B -to odwrocony o 180 stopni A albo odwrotnie czyli A to odwrocony o 180 stopni B,

Wyjasnienie:

Mamy np polkowy regulator Barwy i chcemy zeby wszystkie nasze potencjometry obracaly sie w prawo ... gdyby istnialy tylko typu B mielibysmy nielada problem otoz potencjometr odpowiadajacy za gorne tony dziala przy typie B skutecznie tylko w 5% obrotu ,czyli obracamy go w tyl i natychmiast bardzo duza rezystancja powoduje odciecie gory ,
    no i co teraz?????
    przepinamy zewnetrzne wyaprowadzenia potencjometru naprzemian i nagle wszystko jest w porzadku uklad zaczyna dzialac jak trzeba ,zanim gorne czestotliwosci zostana odciete obrocimy prawie calym potencjometrem ale ( w lewo ) i zle bo nie pasuje to do innych ,przydaloby sie zeby ten potencjometr dzialal odwrotnie tzn zachowac to co jest tylko zeby efekt byl przy obrocie w prawo
    I TUTAJ zachodzi potrzeba zakupu LOGARYTMICZNY A ,niestety mieszkajac w Polsce nie natknolem sie na cos takiego

Niw wiem czy udalo mi sie genijalnie wyjasnic ale w skrocie
    LOG B to Odwrocony LOG A i na odwrot , potencjometry LOG typu A mozna spotkac prawie we wszystkich Amerykanskich Lampowych wzmacniaczach Gitarowych ....

[Zamykam. 21.06.2008. Mariusz Ch.]