Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz z bambino-4. Czy dysponuje ktoś schematem?

george07 20 Maj 2006 19:55 7526 21
  • #1 20 Maj 2006 19:55
    george07
    Poziom 13  

Witam! Znalazłem w starych szpargałch adapter mambino 4 a raczej to co zniego zostało wygłada na to że jest kompletny wzmacniacz brak tylko potencjometra od siły głosu. Jednak jest wylutowany zasilacz i jakas plątanina kabli, na szczęście jest zasilacz. Moje pytanie jest następujące czy dysponuje ktoś schematem do tego adaptera? szukałem po necie ale znalazłem do bambino 3 ale nistety nic nie pasuje z tego schematu do tego co mam. chciałbym to uruchomić i mieć przynaimniej namiastke wzmacniacza lampowego. pozdrawiam

0 21
  • #2 20 Maj 2006 22:15
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Daj to na zlom,szkoda czasu na taki sprzet!!!

0
  • #3 20 Maj 2006 22:19
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Pomierz napięcia w owym zasilaczu i połącz całość w układzie z typowej aplikacji dla lampy jaką masz w tym gramofonie, bo oryginalnego schematu możesz szukać baaardzo dłuuugo...

0
  • #4 20 Maj 2006 23:00
    george07
    Poziom 13  

Lampa w tym gramofonie to ECL86.

0
  • #5 21 Maj 2006 03:01
    Tremolo
    Poziom 43  

Niektórzy mają jednak czas nawet na taki sprzęt, przeniosłem z Audio.
    Są na allegro zbieracze częsci zamiennych. Prawdopodobnie lepiej bedzie od nowa wszystkie elementy polutować niż męczyc się ze schematem.
    Jak uda Ci się płytkę ozywić - porównując z typowa polska aplikacją dla ECL86 - to wszystko powinno byc OK. Nie bedzie to namiastka tylko w pełni działający wzmacniacz lampowy. Jak wymienisz elementy na nowe zagra całkiem dobrze.

0
  • #6 21 Maj 2006 09:14
    aktyp
    Poziom 26  

Dlaczego nie pasuje schemat od Bambina 2 i 3 przeciez też są na lampie ECL-86 . schemat jest taki sam tylko porobione są zabiegi kosmetyczne skrzynki, [ inna maskownica głosnika, rozmieszczenie potencjometrów, sznura sieciowego, wtyczka do głosnika jest nowsza itp. Bambino i bambino 1. jest na lampie ECL-82 gdzie też małym nakładem pracy można zmienic na ECL-86. To są proste i dobre wzmacniacze.

0
  • #7 21 Maj 2006 11:17
    george07
    Poziom 13  

tam nie ma transformatora głosnikowego tylko jest jakiś dodatkowy zasilacz z kondensatorami i diodami prostowniczymi "zasilacz sieciowy ZNS4" oraz zasilacz na transformatorze TS30/90/676 z selenami. Nie moge natym schemacie od bambino3 znaleźć tego pierwszego zasilacza.

0
  • #8 21 Maj 2006 13:03
    aktyp
    Poziom 26  

Może trafo głosnikowe ktoś wymontował , nie wiem po co tam jest zasilacz ZNS4 to jest chyba do wzmacniacza tranzystorowego. Czy jest tam lampa ECL-86 orginalnie od nowosci, - czy ktos nie próbowal wstawic tam wzmacniacz tranzystorowy, nierozumiem po co dwa zasilacze , chyba ze koncowka mocy przerobiona była na tranzystorach a zamiast ECL-86 była np.ECC-83.
    PROPONUJE - rozlutuj to wszystko zbędne rzeczy usuń dodaj trafo głosn. i złoż według schematu gramofonu bambino 2-3.

Dodano po 5 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic296263.html

Dodano po 32 [minuty]:

http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/bambino_x/bambino.htm

0
  • #9 21 Maj 2006 13:10
    george07
    Poziom 13  

Ten zasilacz był tam na 100 % kolega wymontował ten zasilacz i potencjometr , zasilacz mi oddał a potencjometr niestety zaginoł. Lampa raczei była taka oryginalnie coprawda pamiętam że kiedyś była wymieniana ale po tym zabiegu całość grała tak samo.
    PS: gdybym miał takie zdjęcia bambino 4 jak w jedny z podanych linków było by po sprawie. wiem że temat moz sie komuś wydawać banalny i nie warty zachodu ale mam w planach dudowe jakiegoś prostego lampowca i pomyślałęm że dobrym wstępem było by uruchomienie tego co mam.

0
  • #10 21 Maj 2006 13:29
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

To może skończ filozofować, a zabierz się do pracy. Udzieliliśmy ci rad, a ty dalej swoje.
    Weź schemat innego modelu Bambino na ECL86, załatw brakujące części i poskładaj wzmacniacz według niego. Nie sugeruj sie tym, co masz w nim obecnie, skoro był przerabiany, zapewne oryginalny schemat B4 niewiele sie różni od B2 i B3.

0
  • #11 21 Maj 2006 13:52
    aktyp
    Poziom 26  

Zrób zdjecia w srodku to zobaczymy co tam jest .

0
  • #12 21 Maj 2006 15:33
    george07
    Poziom 13  

Dzieki za pomoc postanowiłem całość rozmontować i zabrać sie za budowe wzmacniacza stereo a te części wykorzystać . Mam jeszcze jedno pytanie czy teransformator z selenami i kondensatorem do zasilania wzmacniacza w bambino na TS30/9/676 można zastosować do zasilania dwóch kanałów, zabezpieczony jest bezpiecznikiem 200mA, czy raczej trzeba zastosować jakiś mocniejszy transformator.

0
  • #13 21 Maj 2006 16:27
    aktyp
    Poziom 26  

Lepszy byłby TS-40 i dwa prostowniki selenowe po 100mA połaczone równolegle lub 4diody w układzie gretza ale to mozesz wymienic pózniej a teraz do prób uzyj TS-30 z jednym selenem.

Dodano po 0 [sekundy]:

W starszym typie bambina były TS-40 uniwersalne do radioodbiorników Bolero, Karioka, Tatry itp.

0
  • #14 31 Maj 2006 21:38
    george07
    Poziom 13  

Witam ! Zabrałem sie za budowe małego wzmacniacza na dwóch ECL86 i EM84, narazie mam wszystkie potrzebne podzespoły elektroniczne transformatory, lampy ale mam problem nie moge dostać potencjometru 1Mohm 0,5W x2 gdzie to można dostać czy ewentualnie kombinować ze zblokowaniem dwóch pojedynczych. I jeszcze jedno pytanie czy ten trafo ts30/9/676 da rade prądowo zasilić 3 lampy na żarzeniu 2xecl86 i jedną EM84? Czy w transformatorze głosnikowy można dać zabezpieczenie przed zwarciem na bezpieczniku ? pozdrawiam

0
  • #15 31 Maj 2006 22:00
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

george07 napisał:
    Witam ! Zabrałem sie za budowe małego wzmacniacza na dwóch ECL86 i EM84, narazie mam wszystkie potrzebne podzespoły elektroniczne transformatory, lampy ale mam problem nie moge dostać potencjometru 1Mohm 0,5W x2 gdzie to można dostać czy ewentualnie kombinować ze zblokowaniem dwóch pojedynczych. I jeszcze jedno pytanie czy ten trafo ts30/9/676 da rade prądowo zasilić 3 lampy na żarzeniu 2xecl86 i jedną EM84? Czy w transformatorze głosnikowy można dać zabezpieczenie przed zwarciem na bezpieczniku ? pozdrawiam

Rozumiem, że chodzi ci o potencjometr głośności? Jeżeli nie sterujesz wzmacniacza ze żródeł o wysokiej impedancji to możesz spokojnie użyć mniejszego potencjometru - np. 2x100kΩ.

0
  • #16 31 Maj 2006 22:21
    george07
    Poziom 13  

Wzmacniacz bedzie podłączony pod CD lub pod karte komputera (wyjście słuchawkowe).

0
  • Pomocny post
    #17 31 Maj 2006 23:30
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

george07 napisał:
    Wzmacniacz bedzie podłączony pod CD lub pod karte komputera (wyjście słuchawkowe).

To potencjometr może być dowolnie mały - te wyjścia mają małą impedancję.

0
  • #18 01 Cze 2006 08:08
    george07
    Poziom 13  

A co z mocą potencjometra ? Czy musi być 0,5W czy może być np 0.125?

0
  • #19 01 Cze 2006 15:28
    aktyp
    Poziom 26  

A na którym uzwojeniu trafa głosnikowego chcesz załozyć bezpiecznik.

0
  • #20 01 Cze 2006 17:44
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

george07 napisał:
    A co z mocą potencjometra ? Czy musi być 0,5W czy może być np 0.125?

Spokojnie 0.125 - ten potencjometr w ogóle nie pracuje mocowo.

0
  • #21 01 Cze 2006 19:36
    george07
    Poziom 13  

Myslałęm o bezpieczniku na uzwojeniu pierwotnym (tylko że tam są bardzo małe prady) trafa głosnikowego a moze wtórne , tylko jaki i czy jest sens stosować takie zabezieczenie? A co koledzy myślą z wytrzymałoscią trafa sieciowego gdy podłącze 3 lampy na żarzenie, bo z tego co wyczytałem w specyfikacji lampy ECL to prąd żarzenia jest 600 mA a nie wiem jaką ma wydajność pradową ten TS na 6,3 V. czy można znależć gdzieś dane transformatora TS30/9/676?
    pozdrawiam

0
  • #22 01 Cze 2006 22:11
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

george07 napisał:
    Myslałęm o bezpieczniku na uzwojeniu pierwotnym (tylko że tam są bardzo małe prady) trafa głosnikowego a moze wtórne , tylko jaki i czy jest sens stosować takie zabezieczenie? A co koledzy myślą z wytrzymałoscią trafa sieciowego gdy podłącze 3 lampy na żarzenie, bo z tego co wyczytałem w specyfikacji lampy ECL to prąd żarzenia jest 600 mA a nie wiem jaką ma wydajność pradową ten TS na 6,3 V. czy można znależć gdzieś dane transformatora TS30/9/676?

Parametry TS30/9 najlepiej znaleźc w katalogu, oto one: 215V/110mA, 6.3V/1A. Możesz spróbować przeciążyć trafo, jeżeli przy długotrwałym obciążeniu (rzędu godziny) nie będzie moco ciepłe, to można uznać że jeszcze to obciążenie wytrzymuje. Oczywiście podatność na jego uszkodzenie będzie wtedy większa.

A zabezpiecznie po pierwotnej stronie nie tylko jest sensowne, ale i wymagane - zabezpiecza przed wszelkimi uszkodzeniami w układzie również obejmującmi sam transformator. Zauważ, że każdy chyba sprzęt ma bezpiecznik nezpośrednio na wejściu sieci zasilającej.

0