Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie napiecie znamionowe do zasilania diody LED?

Nomen 20 May 2006 21:00 3693 3
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    Nomen
    Level 10  
    Czesc. Mam pytanie ad napiecia znamionowego jakie winno zasilac diode LED. Kupiłem ostatnio kilka diod do oswietlenia - biale , mocne, 5mm. Chcialbym przerobic latarke rowerową i zrobic oswietlenie do czytania nut na ciemnych scenach. Nie wiem jakim żródłem napięcia taka diodę zasilic? Jakie napiecie powinno przypadac na jedna diode i jaki jest pobór prądu przez taką diode? Prosze o pomoc. Pozdrawiam
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
  • Helpful post
    seta1
    Level 27  
    Witam
    Jeśli nie posiadasz dokładnych danych katalogowych diody, to podłącz rezystor 100 ohm amperomierz i zasilanie zacznij od 3V, zwiększaj napięcie do momentu kiedy dioda będzie świeciła odpowiednio jasno ale nie przesadzaj, pobór prądu powinien wynosić koło 30mA .
    Chyba że jest o dioda specjalna to będzie odbiegała od poboru 30mA., różnie może to być
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
  • Helpful post
    barti223
    Level 20  
    Witam !
    Przypuścmy że to będzie 12V (możesz to zmienić)
    Aby obliczyć rezystancję takiego rezystora musimy znać napięcie panujące na jego zaciskach i prąd przepływający przez niego. Napięcie na rezystorze obliczamy pomniejszając napięcie zasilania 12V o spadek napięcia na diodzie LED - 3,6V.

U = 12 - 3,6V = 8,4 [V]

Załóżmy, że chcemy aby dioda silnie świeciła, co wymaga prądu przewodzenia około 20mA (0,02A). Prąd diody jest jednocześnie prądem rezystora I.
    Znając napięcie i prąd rezystora obliczamy jego rezystancję:

R = U / I = 8,4 / 0,02 = 420 [Ω]

Kolejnym parametrem do obliczenia jest moc P rezystora. Skoro zastosujemy rezystor o innej niż obliczona rezystancji zmieni się również prąd płynący przez rezystor. Zmienia się również napięcie na rezystorze, ale zmiana ta jest stosunkowo niewielka i możemy ją do naszych obliczeń pominąć. Musimy więc tak dostosować wzory, aby moc rezystora obliczyć znając jedynie napięcie i rezystancję.
    P = UI, I = U / R więc:
    P=U²/R= 8,4²/420 = w przybliż. 0,17W

Znając moc wydzielaną na rezystorze możemy dobrać moc minimum o jeden szereg wyższą. Można oczywiście dobrać rezystor o mocy wyższej np. 0,5W lub 1W ale w naszym przypadku 0,25W jest wystarczające.

W ten sposób dobraliśmy rezystor do naszego układu - ok420Ω 0,25W. Możecie sami to sprawdzić montując taki układ. Zachęcam do własnych eksperymentów i życzę miłej zabawy z obliczeniami.
    Pozdrawiam barti223!
  • Helpful post
    dybas
    Level 37  
    A najprościej załóż sobie przepływ prądu 10 mA i oblicz sobie rezystancję
    korzystając z prawa Ohma.