Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie napiecie znamionowe do zasilania diody LED?

20 Maj 2006 21:00 2988 3
 • Poziom 9  
  Czesc. Mam pytanie ad napiecia znamionowego jakie winno zasilac diode LED. Kupiłem ostatnio kilka diod do oswietlenia - biale , mocne, 5mm. Chcialbym przerobic latarke rowerową i zrobic oswietlenie do czytania nut na ciemnych scenach. Nie wiem jakim żródłem napięcia taka diodę zasilic? Jakie napiecie powinno przypadac na jedna diode i jaki jest pobór prądu przez taką diode? Prosze o pomoc. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam
  Jeśli nie posiadasz dokładnych danych katalogowych diody, to podłącz rezystor 100 ohm amperomierz i zasilanie zacznij od 3V, zwiększaj napięcie do momentu kiedy dioda będzie świeciła odpowiednio jasno ale nie przesadzaj, pobór prądu powinien wynosić koło 30mA .
  Chyba że jest o dioda specjalna to będzie odbiegała od poboru 30mA., różnie może to być
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witam !
  Przypuścmy że to będzie 12V (możesz to zmienić)
  Aby obliczyć rezystancję takiego rezystora musimy znać napięcie panujące na jego zaciskach i prąd przepływający przez niego. Napięcie na rezystorze obliczamy pomniejszając napięcie zasilania 12V o spadek napięcia na diodzie LED - 3,6V.


  U = 12 - 3,6V = 8,4 [V]

  Załóżmy, że chcemy aby dioda silnie świeciła, co wymaga prądu przewodzenia około 20mA (0,02A). Prąd diody jest jednocześnie prądem rezystora I.
  Znając napięcie i prąd rezystora obliczamy jego rezystancję:


  R = U / I = 8,4 / 0,02 = 420 [Ω]

  Kolejnym parametrem do obliczenia jest moc P rezystora. Skoro zastosujemy rezystor o innej niż obliczona rezystancji zmieni się również prąd płynący przez rezystor. Zmienia się również napięcie na rezystorze, ale zmiana ta jest stosunkowo niewielka i możemy ją do naszych obliczeń pominąć. Musimy więc tak dostosować wzory, aby moc rezystora obliczyć znając jedynie napięcie i rezystancję.
  P = UI, I = U / R więc:
  P=U²/R= 8,4²/420 = w przybliż. 0,17W

  Znając moc wydzielaną na rezystorze możemy dobrać moc minimum o jeden szereg wyższą. Można oczywiście dobrać rezystor o mocy wyższej np. 0,5W lub 1W ale w naszym przypadku 0,25W jest wystarczające.

  W ten sposób dobraliśmy rezystor do naszego układu - ok420Ω 0,25W. Możecie sami to sprawdzić montując taki układ. Zachęcam do własnych eksperymentów i życzę miłej zabawy z obliczeniami.
  Pozdrawiam barti223!
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  A najprościej załóż sobie przepływ prądu 10 mA i oblicz sobie rezystancję
  korzystając z prawa Ohma.