Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Translator morsa. Zaprogramowanie mikrokontrolera, sygnały świetlne.

tmhwk 20 Maj 2006 23:27 2643 5
  • #1 20 Maj 2006 23:27
    tmhwk
    Poziom 2  

Witam
    Nie posiadam jeszcze zadnej wiedzy o programowaniu mikrokontrolerow , moja wiedza o elektronice tez jest mierna.
    Programuje w c.
    Chcialbym wiedziec czy mozliwe jest zaprogramowanie mikrokontrolera i zbudowania ukladu, ktory tlumaczy sygnaly swietlne(dlugie i krotkie o jakies tam stalej czasowej) wysylane na fotodiode(chyba) np latarką na zwykle znaki w kodzie ascii i wyswietla je na jakims wyswietlaczu.

Chcialbym wiedziec czy stworzenie takiego urzadzenia jest trudne o ile jest wykonalne, jakiego mikrokontrolera uzyc, jakiego wyswietlacza, jak to wszystko polaczyc i jak zrobic programator... itp
    Wszystko nie musi dzialac jakos super dokladnie, ma to byc projekt na zaliczenie.

0 5
  • #2 21 Maj 2006 02:09
    august_
    Poziom 27  

Witaj!
    Jest to jak najbardziej wykonalne.
    Zaproponowałbym Ci mikrokontroler PIC16F84A.

Poszukaj mikrokontrolera, do którego będzie prosty programator (a najlepiej kup coś na allegro - ok.20zł) tak, abyś nie tracił czasu na budowanie programatora. Mikrokontroler będzie każdy dobry - ale wybierz taki, w którym będziesz mógł liczyć na wsparcie jakiejś innej osoby.

Detekcje sygnałów (długość, wartość) bardzo prosto robi się w asemblerze (sprawdzanie w pętli określoną ilość razy).

Co do czujnika - może to być fotodioda, ale polecałbym fototranzystor zwierający do masy - tańszy i czulszy (nie potrzeba wzmacniać).

0
  • #3 21 Maj 2006 03:29
    Mariopi
    Poziom 34  

A ja byłbym mniej optymistyczny lub bardziej sceptyczny w tym zakresie. Mówię to bo zdawałem egzaminy z Morse'a zarówno jeżeli chodzi o sygnały akustyczne oraz świetlne. Kwestia dotyczy tego że dlugość znaku kropki, kreski i rozdziału nie jest taka stała i nie można tego wprogramować "na sztywno". Co będzie jak zacznę nadawać np. w tempie 5 znaków na minutę , ale jak się "rozochocę" to zwiększę tempo do 40-50 >??? Kicha - żaden procesor tego nie kumnie i się rozsynchronizuje (zgłupieje), operator człowiek jest w stanie (ale zależy to od jego percepcji i wyszkolenia) i zawsze jest możliwość poproszenia o zmniejszenie tempa lub powtórzenie sekwencji - chociaż stracenie kilku mniej ważnych znaków nie jest aż takie krytyczne. Kiedyś takie rzeczy były wykorzystywane np. w systemach radiowych do automatycznego wzywania ratunku na morzu - jeżeli radiooperator nie mógł zrobić tego ręcznie kluczem to uruchamiał się automat (autokey) i nadawał automatycznie sygnał zawezwaczy, ostatnią pozycję i SOS i to z ściśle ustandaryzowanym czasem kropki, kreski i rozdziału i urządzenia odbiorcze zgodne z tym standardem mogły to wykyć i rozpoznać . Obecnie w dobie satelitów i takich rzeczy jak GPS poszło to bardzo dawno do lamusa jak z resztą i sama profesja "radzika". W sumie miło poczytać że ktoś próbuje temat "odkurzyć" jednak proszę wziąć pod uwagę zmienność i niejednorodność źródła sygnału .... może do analizy odbieranego sygnału wykorzystać tzw. logikę rozmytą >? (ang. fuzzy logic) - hmm ponieważ takie podejście do sprawy jest z dobrym skutkiem np. stosowane obecnie w sonarach w interpretacji sygnałów odbieranych - może i tu coś na tym polu można było by zdziałać?

0
  • #4 21 Maj 2006 12:37
    tmhwk
    Poziom 2  

no dobra, zaluzmy ze to nie musi miec morskiego zastosowania, moze nawet wystarczylo by gdyby interpretowalo pojedyncze znaki.

A jakby napisac program na pc ktory po wpisanym przez urzytkownika tekscie daje namonitor sekwencje jakiegos jasnego koloru, aby foto tranzystor mogl to wychwycic. Wtedy stala czasowa byla odopowiednio dokladna (np kreska to 3 sekundy, kropka 1s ....) no i takowy translator przylozony do monitora moglby to odbierac.
    Ale czy fototranzystor skolei nie bedzie zawolny?

No chyba ze oprocz interpretatora do uzadzenia dorobic nadajnik, moze nie koniecznie z klawiatura alfanumeryczna, ale wystarczylo by z przyciskiem kropki i kreski... No i majac dwa takie same uzadzenia mozna bylo by nadawac i odbierac

No i jeszcze myslalem o niekoniecznie morsowym zastosowaniu, a mianowicie zaluzmy ze mam takie uzadzenie przy monitorze komputera i opowiednie sygnaly switlne wykonuja jakies polecenie, naprzyklad w programie na pc wpisuje zapal lampke przy klawiaturze i on wysyla jakis kod swietlny i moje urzadzenie ja zapala itp:P

0
  • #5 21 Maj 2006 16:13
    august_
    Poziom 27  

Mariopi napisał:
    żaden procesor tego nie kumnie i się rozsynchronizuje (zgłupieje),

Żaden procesor sam z siebie nic nie kumnie.
    Wszystko da się zrobić - można np. zastosować procentową skalę - kropka = co najmniej 50% czasu trwania kreski. i może nawet błyskać w kilohercach... Procesor mógłby sam aktualizować szybkość - wystarczą mu 2,3 błyski i już wie w jakim tempie ma odbierać...
    Oczywiście nie ma rzeczy prostych... ale to kwestia "pomyślunku".. ;-)

Dodano po 2 [minuty]:

tmhwk napisał:

Ale czy fototranzystor skolei nie bedzie zawolny?

czas narastania/opadania poniżej 150us. Starczy? :)
    PS. Fotodioda ma ok. 15us

0
  • #6 08 Lip 2009 16:21
    tmhwk
    Poziom 2  

zapomniałem zupełnie o tym temacie, ale robiąc wakacyjne porządki na dysku znalazłem sprawozdanie z wykonanego projektu... może komuś się przyda.
    Sprawozdanie zawiera krótki opis teoretyczny, opis działania, schemat oraz kody w C. Wszystko zrobione przy użyciu atmega8

0
    Załączniki:
  Szukaj w 5mln produktów