Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny subwoofer w obudowie 45 litrów

20 Maj 2006 23:51 1248 16
  • Poziom 21  
    Witam.
    Sprzedalem moje pierwsze dzielo:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/tutaj-ypp2590766.html#2590766
    i zastanawiam sie nad wyborem drugiego suba...
    Jednak ogranicza mnie obudowa jaka maksymalnie moge wstawic do 12m2 pokoju= 45litrowa... (brak miejsca na wiekszy litraz)
    Wiec pytania:
    1. 27-150-8-SS czy 32-300-8-SS w 45litrach?(nie 60l...)
    (chcialbym 32 jednak boje sie ze w 45litrach wogole nie bede mial basu i lepszy uzyskam na 27)
    2. jaki do tego dobry wzmacniacz na mosfetach ktory przez dlugi czas bedzie pracowal bez zastrzezen?

Prosze o pomoc
  • Poziom 26  
    Ja bym zrobil suba jak mial Franek, STX GDN 32-300-4 SC (51L strojone na 36Hz tunelem fi=10 i dlugosci 30cm).

Do tego wzmacniacz 300wat np. z matronixa WSTP300

i bas bedzie super i masz nad glosnikiem pelna kontrole, bez obaw ze sie spali, stx lubi duze moce.

subwoofer Franka na STX-ie V3.0
  • Poziom 21  
    przy 0dB spadek 53 Hz... przy -3dB 43... a 27 wypada duzo lepiej w WinISD... bynajmniej mi sie tak wydaje. ale jak juz pisalem obudowa max 45L... 51nie wejdzie...

Dodano po 2 [minuty]:

chyba ze ktos poleci mi jakis inny ciekawy glosnik... ale ciekawy i niezvyt drogi;) ale 32-300 podoba misie...

Dodano po 3 [minuty]:

naczytalem sie o wzmacniaczach matronixa nie zbyt dobrej opini...
    http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=5422
    http://audiomania.info/forum/viewtopic.php?t=1318

slyszalem tez ze warto by napisac do Irek2 ktory projektuje wzmacniacze i robi naprawde dobrze i cenowo tez satydfakcjonujaca...
    Co na moj mail powie Irek2?:)
  • Poziom 21  
    i nadal nie mam odpowiedzi... :(
  • Poziom 21  
    widzialem juz te dwie konstrukcje DIY... sa ladne jednak wykonczenie to inna sprawa...

Szukam suba do 45L... Czy macie moze jeszcze jakies ciekawe propozycje?
    prosze o pomoc...
  • Poziom 26  
    To zrob tego 32-300 w 45L i strojenie na 35Hz i nie bedzie zle :D 5L to "nie majatek" przy tym glosniku, bedzie ok.
  • Poziom 21  
    32-300 w mniejszej skrzyni wyglada i tak lepiej niz 27-150-8-SS w 40L 35Hz... zastanawia mnie tylko jego maksymalny impuls 8,5ms... czy nie bedzie to zle? Prosze sopjrzec na SPL... od 50Hz spadaja juz prawie identycznie... na 60Hz 32 ma 2dB wiecej niz 27... Czy moglby ktos znajacy sie na tym wlozyc do WinISD i spojrzec...?
  • Poziom 26  
    Przeciez nie pisalbym o tych litrazach gdybym nie umial sie poslugiwac WinISD.

To sa i tak tylko obliczenia w praktyce moze byc roznie np. 2xARN-150 w 16L@45Hz w WinISD nie wyglada zbyt dobrze, lecz zastosowane do takiej obudowy graja bardzo dobrze. Pogadaj z kolega Franklin, on ma w 51L i pisal ze 35Hz jest jeszcze calkiem dobrze, lecz czuc duzy spadek przy 30Hz. Ale to sa bardzo niskie rejestry i rzadko sie ich uzywa.
  • Poziom 21  
    czyli 32-300-8-SS bedzie grala lepiej w 45litrach netto niz 27-150-8-SS w 40litrach 35Hz... ? :)
  • Poziom 26  
    Zdecydowanie lepiej, bedzie ponad 2 razy glosniejszy bo roznica w efektywnosci wynosi az 5dB!

Bierz 32-300-4 SC (SC lepiej zagra w domu) i sie nie zastanawiaj, buda 45L strojenie 35Hz.
  • Poziom 40  
    dolphin jak dotre w czwartek do domu to ci wysle odpowiedz na razie jestem na wyjezdzie za chlebem i nie odbieram poczty. Pozatym przeprowadzilem sie i czekam na przeniesienie netu.

Podczas normalnej pracy nawet na 4omach wzmacniacz nie nagzewa sie tak aby mogl kogos poparzyc. Gdybys jednak robil eksperymenty z sygnalem sinusoidalnym na obciazeniu 4 czy nawet 3omy to moze sie rozgrzac do ok 90 stopni, wylacznik termiczny jest na 95 +-5.
    Nie jest to temperatura niebezpieczna dla wzmacniacza ale ostrzezenie o mozliwosc popatrzenia musi byc. Wentylator w subie domowym jest bez sensu. Zeby go zastosowac musialbym skomplikowac bydowe mechaniczna bo przeciez nie przykrece go na radiator bo bedzie odstawal.
    Sub i tak zazwyczaj stoi radaitorem do sciany wiec tzreba bardzo chciec zeby sie poparzyc.
  • Poziom 33  
    a moze 27-300? wchodzi w 40 litrowa pake i gra :)
  • Poziom 21  
    27-300 nie cieszy sioe dobra opinia do suba.... 27-150 lub 32-300:)
  • Poziom 33  
    dolphin123 napisał:
    27-300 nie cieszy sioe dobra opinia do suba.... 27-150 lub 32-300:)
    a kto tak powiedzial?
  • Poziom 21  
    czytalem gdzies tutaj kiedys na tym forum ze ma niskie qts i nie bardzo do suba bo "nie bedzie mial" wystarczajacej ilosci basu....
  • Poziom 21  
    "jako tako gral" napisal mi Irek2 o 27-300 bo go mial... a mu wierze;)