Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana, ale nie wymiana 4700uF we wzmacniaczu

22 Maj 2006 00:47 1515 11
  • Poziom 19  
    Witam. Mam dośc stary sprzęt audio i chciałem powymieniać w nim kondensatory. Na początku chce zacząć od 4700uF 63V w zasilaniu. I stąd moje pytanie, jako że cena takiego kondansatora jest spora, a ja potrzebuje w dodatku 2 to pomyślałem sobie, że dołoże tak ze 2x1000uF 63V (mam takie) równolegle z każdym z nich. Pytanie się sprowadza do tego czy można tak zrobić, czy generalnie tak się nie robi.
  • Poziom 16  
    Witam serdecznie!
    No cóż, ogólnie w praktyce zawsze lepiej jest stosować, kilka kondensatorów połączonych równolegle, daje to duzo lepszy efekt niż jeden pojedynczy kondzior, jednak nie radze zjeżdzać z pojemnościa, jaką zaprojektował producent to jest w tym przypadku 4700. Wynikiem czego może być słabe filtrowanie, wzm. może nie pracowac normalnie, tzn. bedzie mu brakowało mocy, słabszy bas, lub tętnienia pochodzące z sieci. Proponuje nawet zwiększyć tą pojemność,
    pozdrawiam,
    grzybek23
  • Poziom 24  
    vacpan!.Można tak zrobić oczywiście,natomiast trzeba pamiętać,że nie wolno przeginać ani w jedną strone ani w drugą.Jak masz orginalnie 2x4700 to lepiej nie dawaj więcej niż 2x6000.Czyli reasumując jak dodasz te 2x1000 to będzie OK! :)
  • Poziom 15  
    A jaki cel chcesz osiągnąć ?
    Jeśli kondensator jest zły, ma upływność, to należy go zmienić i dołączanie równoległe drugiego kondensatora nic nie da.
    Jeśli jest dobry, to po co zmieniać.
    Jeśli jesteś zadowolony z urządzenia, to dodawanie równoległe drugiego kondensatora jes zbędne.
    Równoległe dodanie kondensatora może być przydatne tylko w takim przypadku jeśli zastosowany kondensator "stracił" pojemność, ale wtedy zdecydowanie lepszeym rozwiązaniem jest wymiana.
    Pozdrawiam
    Krzysztof
  • Poziom 20  
    To co tu jest napisane mija się chyba z celem...

Przecież skoro ten sprzęt jest stary i kolega vacpan chce kondensatory wymienić to kombinowanie z dodawaniem mniejszej pojemności do starych kondziorów może skończyć się co najmniej fatalnie.
    Przecież te stare kondensatory mogą w końcu w ogóle stracić możliwość filtrowania i zostanie tylko ta mała pojemność, a to z kolei może skończyć się nawet spaleniem stopnia mocy.
    Na czym zaoszczędzisz teraz na tym stracisz później trzykrotnie...
  • Poziom 19  
    4700 na 63v są drogie? Domyślam sie ( choc nie jest tu nigdzie napisane) ze chodzi pewnie o jakąś unitre ( trawiata /ws- czy cos w tym stylu). Ja za 4 kondensatory 2200uF na 50volt zapłaciłem 13złoty (dwa kondensatory równolegle i masz zbliżona pojemność do 4700uF) 13 złoty to dla mnie nie jest AŻ tak duzo żeby nie można było tego kupić w dodatku kiedy jest to wydatek na pare-naście ładnych lat. Chcesz połaczyć równolegle dwa kondensatory 1000uF? powiem tak sprubuj to podłaczyć a zobaczysz efekt. Sam stwierdziśż ze jednak lepiej zainwestować te pare groszy w kondensatory o tej samej lub zbliżonej pojemności. Pozdrawiam ;)
  • Poziom 19  
    Dolicz do tego jeszcze przesyłkę ze sklepów internetowych bo w mojej miescowości niestety takiech egzotycznyc rzeczy jak kondensator nie mają :D. W sumie, to sprzęt działa a kondensatory chyba są sprawne, czy tracą pojemnośc nie wiem bo mój miernik mierzy tylko do 200uF . Wiem za to, że rok produkcji to 1981 . Dołoże do nich te 2000uF na każdy, najwyżej sie coś popsuje, sprzęt w końcu dostałem za darmo.
  • Poziom 20  
    Niezłe podejście...

Ale przecież nikt Cię do niczego nie będzie zmuszał. :D
  • Spec od sprzętu Unitra
    VACPAN-A znasz takie powiedzenie?:"Nie ruszj gow...dopuki nie smierdzi"Mysle ze znasz,to jak sprzet dziala prawidlowo to po co w nim cokolwiek wymieniac-chyba ze nie masz co z kasa robic!!!
  • Poziom 11  
    nie baw się w takie coś tylko poprostu poczekaj arz będziesz miał kase i kup taki kondensator.
  • Poziom 43  
    Czemuz aczynać od tyłu całą zabawe, wymień elektrolity do około 2,2 uF na jakies MKT. Na pewno brzmienie sie poprawi.

Te w zasilaczu to ostatecznosć. Możesz podokładać pare dobrych ceramików równolegle do tych 4700.

Zreszta zobacz jakie tam są napiecia. Może być 35-38V wtedy starcza kondy na 40..50V a nie koniecznie na 63V
  • Poziom 19  
    Dołozyłem, działa wydaje mi się, że lepiej wydaje się że jest więcej basu. Zabieram się za wymiane elektrolitów w przedwzmacniaczu teraz. Te już mam nówki :D