Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie do bramy na pilota

kivalos 22 May 2006 01:11 5966 11
Optex
    kivalos
    Level 11  
    Witam

Posiadam mechanizm (silownik) wlasnej roboty do otwierania bramy dwuskrzydlowej .Jest to identyczne wykonanie jak w temacie "Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło" zamieszczonym tu na forum.Znalazlem cos takiego jak na ponizszym linku ,takie sterowanie i mam pytanie czy cos takiego sie nada do tego wszystkiego
    http://allegro.pl/item104991714_sterowanie_bramy_na_pilota_i_nie_tylko.html
    Czy majac takie sterowanie zbedne jest kupowanie przekaznikow do ukladu???

Dodam jeszcze ze brama ta porusza sie na silnikach od wycieraczek malucha i chodza na 24V.

Pozdrawiam
  • Optex
    adamjur1
    Level 41  
    Samo sterowanie metodą włącz/wyłącz to nie wszystko przy bramach, masz chyba świadomość że potrzebne są jeszcze zabezpieczenia przed:
    1. Natrafieniem bramy na przeszkodę ( nadzór prądu i wyłaczenie jak wzrosnie poza zadaną wartość)
    2. Reakcji na "przebywanie " w zasiegu bramy ludzi lub samochodów ( układ fotokomórek)
    3. wyłącznik krańcowe wykrywające skrajne położenia bramy.

Tak wiec mamy tu dwukanałowy sterownik radiowy z wyjściami przekaźnikowymi o teoretycznym zasięgu do 150m, w praktyce nie liczyłbym na więcej niż 20m ( różne zakłocenia, przeszkody terenowe, pilot w samochodzie....)
    I jeszcze jedno-silniki wycieraczek do maluch są na 12V - dlacego chcesz to zasilać z 24 V ?
    Pozdr.J.
    ps przy okazji dziękuję za wskazanie linku do tego układu, spróbuję go zastosować w sterowaniu rolet......
    kivalos
    Level 11  
    Rozumiem
    krancowki mam wiec nie bedzie problemu z polozeniem bramy o fotokomorkach nie myslałem gdyz chce zalaczac(otwieranie bramy)jednym przyciskiem (otwira sie na 90 stopni) a drugim przyciskiem zamykam brame wydaje mi sie ze zbedne sa fotokomorki zreszta chyba oryginalne uklady rowniez nie posiadaja ich (niezawsze) Z tego co wiem przy 24V szybciej poprostu bedzie sie otwierac brama 20 sec. natomiast przy braku pradu bedzie sie przelaczac na akumulator 12V.
    Jesli chodzi o sasieg tego sterownika to spodziewalem sie tego ze bedzie mizerny;(Moze uda sie mi sie znalesc jakies sterowanie radiowe z antena .Czy wie moze ktos z Was forumowiczow ktore sa dobre ????

Pozdrawiam Piotrek
    adamjur1
    Level 41  
    Jezeli układ ma być bezpieczny musisz zastosować fotokomórki ( lub inny system obserwacji strefy ruchu bramy) Co zrobisz jak dziecko wejdzie w zasięg jej ruchu ? ( a ty majac zasięg 50m otwierasz bramę już z za zakrętu?) A co z przypadkowymi uruchomieniami - pilot w kieszeni czy znowu dziecko bawiące sie pilotem i już masz np podrapany samochód teściowej......
    Pozdr.J.
  • Optex
    Tomasz.W
    Level 35  
    kivalos wrote:
    ...Z tego co wiem przy 24V szybciej po prostu bedzie sie otwierac brama...
    To na pewno . Ale też szybciej będziesz wymieniał silniki . A co do pilota . Kup taki jak są stosowane w systemach alarmowych , ale nie samochodowych tylko w tych domowych . W komplecie masz dwa piloty pracujące na specjalizowanych układach firmy Microchip oraz odbiornik z wyjściami przekaźnikowymi i antenką . A resztę zrobisz na dwóch krańcówkach i jakimś przekaźniku .
    keramstwo
    Level 13  
    ADAMJUR1 ma rację z tym ze te 3 pkt można na siłe zastąpić kontrolą prądu silnika. Wyłaczy napotykajac na opó w krańcowum połozeni. A uderzając w samochód? Ja rozwiazałbym to jak na jachcie dajac odbojniki na bramę w postaci pianki na rurę bramy do kupienia w sklepach jako izolator na rury ogrzewania centralnego. Akurat mam taki układzik a steruje on elektrycznymi szybami w samochodze. Wazne było zeby palców nie uciął stąd kontrole prądu silnika.

Dodano po 5 [minuty]:

No ta teściowa to mnie przekonała tylko ja bym kupił kłódkę a nie robił otwieranie zdalne :)
    adamjur1
    Level 41  
    Czyli zmierzamy do pelnego systemu sterowania bramy jak doliczymy dotego obudowy mechanizmy dźwigniowe i wszystkie inne bajery to wyjdzie że w markecie typy Leroy M. czy Praktiker będzie drożej tylko o 100 zł :D. A czy osiągniemy taka samą funkcjonalność nie jestem pewien.
    Co do układów radiolinii od systemów alarmowych - zainteresowałem się tym tematem, bo bedąc instalatorem systemów alarmowych mam duży kłopot z dobraniem dobrej radiolinii. Albo mają za mały zasięg, alebo zasieg jest niestabilny, używanie pilotów w samochodzie prowadzie do kolejnej niestałości zasięgu...... Nie używalem takich sterowników od jakiego zaczął się ten temat - może spróbuję....
    Pozdr.J.
    keramstwo
    Level 13  
    No ta teściowa to mnie przekonała tylko ja bym kupił kłódkę a nie robił otwieranie zdalne :)
    marcin253
    Level 15  
    ja mam elektroniczne sterowanie bramą za pomoca pilota z allegro za 40 zl i projektu z ep(tor podczerwieni)na bramie jest odbiornik a na słubku nadajni także jakby ktoś wjechał lub była przeszkoda brama się zatrzymuje i otwiera oprócz tego są wyłączniki krańcowe
    kivalos
    Level 11  
    Jeszcze jedno pytanie czy do takiego sterownika jak podalem w pierwszym poscie mozna podlaczyc zarowno jedno i drugie skrzydlo bramy????

Marcinie253 mozesz mi przyblizyc tor podczeriweni,gdzie moge dostac taki odbiornik i nadajnik i jak polaczyc
    bogdan_p
    Level 39  
    kivalos od kilku lat montuję kompletne układy do sterowania bram , w bramach strzydłowych nie stosuje się toru aktywnego podczerwieni poza krańcówkami w siłownikach , zastosowany jest układ pomiaru prądu silników z mozliwością płynnej regulacji co daje pewne zabezpieczenie
    natomiast w bramach przesuwnych obowiązkowo montowany jest tor podczerwieni z prostego powodu , masa bezwładnościowa bramy jest duża dlatego nie jest możliwe jej szybkie zatrzymanie nawet w momencie zadziałania układu pomiaru prądu co może spowodować uszkodzenie samochodu itp
    w bramach strzydłowych bez względu na masę siłownik pracuje dość wolno i nagły wzrost prądu powoduje natychmiastowe zatrzymanie strzydła , z drugiej strony jeżeli bramy otwierają się zawsze do wewnątrz za bardzo nie wiem gdzie chcesz dać ten tor podczerwieni i jaki by to miało sens
    marcin253
    Level 15  
    kupić nie wiem gdzie coś takiego można ale napewno jest to do kupienia może na allegro ja zrobiłem coś takiego z projektu elektroniki praktycznej