Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opracowanie modelu elementu w PSpice

22 Maj 2006 09:19 1235 2
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam problem. Posiadam charakterystyke rzeczywistego elementu zdjeta z ukladu pomiarowego taka jak w zalaczniku. Jest to charakterystyka I=f(U). Odrazu zaznaczam ze tego elementu nie ma w bibliotech spice'a ani nie ma mozliwosci sciagniecia jej z nikad. Jak na podstawie tej charakterystyki zbydowac model tego elementu w programie PSpice. Prosze o jakakolwiek podpowiedz poniewaz nie mam pojecia jak sie za to zabrac. Ktos mi podpowiadal zeby zrealizowac to na nieliniowym zrodle sterowanym napieciem. Problem jest jednak w wyznaczeniu wspolczynnikow tego zrodla, nie mam pojecia jak to sie robi. A moze ktos ma jakis inny pomysl. Za wszelkie informacje z gory dziekuje. Pozdrawiam!
  • Poziom 33  
    Oczywiście można zrobić takie źródło sterowane w Spice, zajrzyj do literatury, jest taka książka do spice, autorstwa Porębskiego i Korohody - tam to jest opisane.
    Co do charakterystyki to mi wygląda na tranzystor polowy i na pewno taki model do spice'a da się znaleźć, trzeba tylko poszukać.
  • Poziom 9  
    Nio byles blisko, to moglby byc JFET ale to jest akurat ch-ka lampy a dokladnie triody. Modele lamp istnieja tylko problem w tym ze ja mam zrobic model niskonapieciowy a te modele z neta przy niskich napieciach zasilania daja kompletnie bzdurne wyniki. Kasiazke ktora podales posiadam ale z niej za wiele nie wynika, mnostwo skomplikowanych wzorow i tak naprawde nie jest tam zrobiony zaden przyklad jak wyznaczyc te wspolczynniki tego zrodla. Z tej ksiazki wlasnie wzialem model tranzystora JFET i na jego podstawie chce zbudowac model mojej lampy bo ch-ki sa naprawde identyczne tylko problemem jest wlasnie wyliczenie tych wspolczynnikow do nieliniowego zrodla pradu sterowanego napieciem. Pozdrawiam!