Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kwarc zegarkowy 32.768kHz czy da się podciągnąć do 36kHz

22 Maj 2006 12:56 2847 2
  • Poziom 13  
    Witam.

Chcę zrobić generator do współpracy z odbiornikiem podczerwieni SFH5110-36 czyli dla 36kHz.
    Generować miałaby bramka z układu 74HC132 z jednym wejściem na potrzeby sterowania.
    Chciałbym żeby stabilność częśtotliwości była nie gorsza niż +-2kHz bo wtedy czułość spada o 50% (wg pdfa od SFH)
    Układ miałby pracować przy dużych zmianach napięcia zasilającego (2-6V)i zmianach temperatury(-10 do +40st) więc pomyślałem o rezonatorze ale jest on dość daleko od środkowej 36kHz. wiem że można regulować częstotliwość kwarców przez zmianę pojemności w układzie. Czy da się tyle zmienić ?
    Czytałem też gdzieś że kwarce można przestrajać wytrawiając je w kwasie czy przez poddanie elektrolizie, czy ktoś wie jak się do tego zabrać. A może lepiej dać sobie spokój i zastosować lepsze kondensatory (jakie ? temperatura)
  • Poziom 39  
    To może szlifierką kątową z celownikiem optycznym :D.
    To wytrawianie dotyczyło dużych kwarców z radiostacji wojskowych.
    Jak sama funkcja rezonatora mówi ma on dawać stabilna czestotliwość ( w dość trudnych warunkach jakie określasz) Jak dodasz mu jakiś kondensator to całą stabilnośc diabli wezmą. Raczej poszukaj odpowiedniego elementu.....
    Pozdr.J.
    ps w latach 70-tych w wojskowych radiostacjach cela z kwarcami była specjalnie podgrzewana dla utrzymania stabilności......
  • Poziom 28  
    Zastosuj kwarc o wyższej częstotliwości i podziel na np. 4060(zawiera w strukturze generator)