Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

technics st-gt470 problem z wzmacniaczem antenowym

romek666 22 Maj 2006 17:30 1198 8
  • #1 22 Maj 2006 17:30
    romek666
    Poziom 11  

Witam. mam problem z powyższym tunerem, jest on podłączony do anteny ze wzmacniaczem ponieważ mam kiepski sygnał tam gdzie mieszkam, a dzieje sie coś takiego ze gdy zasilacz antenowy jest wypiety z sieci, jest sygnał słaby ale stały, ale gdy włączy sie zasilacz sygnał jest bardzo dobry do momętu włączenia jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego w domu, wtedy nastepuje całkowity szum i zgubienie sygnału, lecz gdy wyjmę wtyczke od anteny i włącze spowrotem, już działa normalnie aż do załączenia czegoś elektrycznego. jest to o tyle uciażliwe ze gdy sie włącza lub wyłącza światło lub cokolwiek w domu to non stop musze wyciagać i wpinać wtyczke antenową w tunerze. czym to moze być spowodowane ? za mocny wzmacniacz antenowy, czy kiepski zasilacz? zasilacz jest na wyjsciu stabilizowany 78L12 i kondesatorem 1000µF.
    jesli macie jakieś pomysły odnośnie jak usunąć taką usterke to prosze o pomoc, z góry dzięki.

0 8
  • #2 22 Maj 2006 17:46
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam. A czy wymieniłeś ten kondensator?

0
  • #3 22 Maj 2006 18:21
    dybas
    Poziom 37  

Mam ten sam model tunera, stąd moje zainteresowanie.
    Pytanie 1: Czy sygnał z anteny jest podawany przez separator?
    Pytanie 2: Jaki jest poziom sygnału na wskaźniku?

0
  • #4 22 Maj 2006 18:33
    romek666
    Poziom 11  

tak, wymieniałem kondesator 1000µF i jeszcze drugi ceramiczny 1nF, separator jest, ale nie próbowałem go podmieniać. na wskaźniku sygnałowym mam tylko srodkowy słupek i 1 obwódke, pozostałe 2 słupki i 2 obwódka nie swiecą nawet przy czystym odbiorze.

0
  • #5 22 Maj 2006 21:01
    dybas
    Poziom 37  

Mój tuner to ST-G 460 ale to drobiazg. Na logikę to włączenie jakiegoś
    urządzenia nie powinno dawać takich objawów, chyba, że instalacja
    elektryczna jest zła, albo są duże spadki napięcia (przypadek ekstremalny). Ten problem jest
    fascynujący, został jeszcze sam tuner i wzmacniacz antenowy.
    Podłącz jakiś inny odbiornik i porównaj efekty.

0
  • #6 22 Maj 2006 22:11
    romek666
    Poziom 11  

problem leży raczej po stronie zasilacza, separatora lub symetryzatora bo tuner na antenie bez zasilacza działa poprawnie tylko u mnie mam kiepski sygnał i musze mieć wzmacniacz.instalacja jest idealna i nie ma spadków napiecia ani zakłóceń(przy włączaniu uządzeń które mają nawet 5 wat mam taki efekt). staram sie ustalic który z elementów od strony anteny moze powodować takie zachowanie.

0
  • #7 23 Maj 2006 14:46
    h jaworski
    Specjalista AGD

a moąe zamiast tego wzmacniacza zastosujesz dobrą zewnętrzną antenę taką 3 elementową bo wzmacniacze antenowe wzmacniają wszystko szumy i zakłucnenia też

0
  • #8 23 Maj 2006 16:12
    romek666
    Poziom 11  

Dzięki za podpowiedzi, ale problem rozwiązałem regulując 2 rdzenie ferrytowe w tunerze miedzy wejściem antenowy a głowicą, działa idealnie i bez żadnych zakłuceń, jednak zasilacz i cała reszta była bez zarzutu.

0
  • #9 26 Maj 2006 11:17
    kaem
    Poziom 26  

Problemem jest kiepski wzmacniacz antenowy. Normalnie pracuje na granicy wzbudzenia (i zakłócenia, zagłuszenia wszystkich stacji). Wystarczy wtedy jakiś silny sygnał zakłócający z zewnątrz i układzik wpada w osyclacje. Dokładnie ten sam problem jest z szerokopasmowymi "siatkami" telewizyjnymi ze wzmacniaczami.
    Poza wymianą wzmacniacza, można spróbować zmniejszyć napięcie zasilania wzmacniacza (opisane w SE choć nie zawsze się sprawdza - czasami trzeba zjechać z zasilaniem prawie do zera, żeby wzmacniacz pracował stabilnie).
    Na pewno nie jest to wina tunera. To, że pomogło pogrzebanie w tunerze to tylko zmieniło warunki pracy wzmacniacza. Takie badziewie reaguje dosłownie na wszystko i byle zmiana może "pomóc" (np. inne ułożenie kabla albo przeniesienie anteny o pół metra dalej). Objaw ustąpił ale pewno z czasem znów powróci.

0