Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna

Elvis25 06 Cze 2003 00:39 1700 12
  • #1 06 Cze 2003 00:39
    Elvis25
    Poziom 13  

Wiem że sporo było tematów na podobny temat. Ty m razem chciałbym usłyszeć uwagi i pomysły odnośnie kolumny która posiadam i chciałbym ją zmodyfikować.
    Obudowa zamknieta 3 drożna. Głosniki Tosil GDN 20/40, GDN 10/60, tweeter Canion CN652 150W 2K-25Kh. KOlumna nie posiada zwrotnicy a jedynie 2 kondensatory...niestety nie dało się odczytać prametrów. Wymiary kolumny wys 50, szer 26, głęb 18,5 materiał płyta wiórowa 18mm a tył wykonany z płyty pilśniowej z przyklejonym kawałkiem gąbki grubości 1,5cm. Dodatkowo głośnik GDN10/60 znajduje się jakby w osobnej komorze (nie wiem jak to nazwac fachowo) otóż przymocowaną ma z tyłu plastikową doniczkę wyłożoną gąbką. Kolumny grają dobrze mają szyki mocny bass.
    Otóż chciałbym wykonac nowa obudowę z MDF 18 lub 22mm o podobnych wymiarach jak stara dodatkowo nad głośnikiem GDN20/40 umieściłbym wzmocnienie poprzeczne całośc wyłożyłbym materiałem tłumiącym a tylna ściankę wykleił zkawałkami gąbki w kształcie trójkątów. Przydałaby sie tez zwrotnica.
    Jeśli macie jakieś propozycje i uwagi piszcie ...nie jestem specem a każda wasza rada i uwaga przyda się.

0 12
  • #2 09 Cze 2003 17:52
    Artekw
    Poziom 11  

Witam.
    Nie jestem ekspertem ,ale mam już za sobą pierwszy samodzielnie wykonany zestaw kolumn. Obudowa szczelna, system dwudrożny. Obudowa wykonana z płyty paździerzowej ok 10mm oklejonej. Zamknięcie kolumny jest dodatkowo uszczelnione uszczelką gumową okienną. głośnik głowny 60W. Wnętrze wyłożone gąbką (poprawia o wiele jakość dźwięku zwłaszcza przy małej obudowie)
    Co do kształtu to chyba przy takim zastosowaniu (mój pokój to nie filharmonia) jest bez różnicy. Ja potrzebowałem konkretną pod "wystrój" pokoju, więc mają przekrój trójkątny. 8O
    Ale chyba znowu będę je przerabiał, bo wstawiam sobie trójdrożny system z dodatkowym woofem...
    Pozdrawiam
    Artek

0
  • #3 11 Cze 2003 10:48
    Zbynia
    Poziom 31  

Tak się zastanawiam czy nie pomyliliście materiałów - obudowy z płyty pilśniowej i paździerzowej ???To wręcz niedopuszczalne !!!!Co najmniej płyta wiórowa 10 mm a najlepiej mdf.Zamiast wzmocnienia poziomego proponuję ci wzmocnienie skośne (najlepiej skośne w obu płaszczyznach ale problem będzie z jego idealnym wykonaniem (musisz wyliczyć z geometrii inaczej nie da rady).Przy tych głośnikach proponuję zwrotnicę 3 drożną o częstotliwości podziału w granicach około: 1 stopień - 2000-2500Hz 2 stopień - 6000-7000Hz.Powinno grać całkiem przyzwoicie.Jest jeszcze problem polegający na tym że max mc znamionową jaką będziesz mógł zapodać to 40 W w innym przypadku bas zacznie strasznie charczeć.W miarę możliwości proponowałbym ci basowy o mocy znamionowej około 80 wat i średniotonowy o mocy 120 W (średnio i wysokotonowe powinny być o wyższej mocy aby ustrzec się przed niedoskonałościami zwrotnic powodującymi w pewnych warunkach puszczanie sygnału o zbyt dużej mocy do tych głośników i ich spalenie)..
    Na obudowę mdf o grubości co najmniej 10 mm (grubszy - lepszy) komora jak już napisałem ze ścianką skośną.Bas w oddzielnej (większej) reszta w mniejszej drugiej.Na wytłumienie gąbka akustyczna (ta nierówna) lub wełna (najlepsza do średnio i wysokotonowych)..Ścianki muszą być ze sobą sklejone aby poprawić szczelność.C9o do zwrotnicy to musisz wybrać rodzaj zwrotnicy i charakterystykę nachylenia - ja mam jakiś prosty (nie pamiętam chyba butterworth) o kombinowanej charakterystyce - bas 6 db/okt i wysoki 18 db/okt - daje rade - zresztą delikatnie zmodyfikowany stary patent z tonsila :))))).Programy do obliczania znajdziesz na elektrodzie albo w necie bez problemu - wystarczy poszukać.Sorki za śmietnik w odpowiedzi ale czasem strasznie gubię wątek a to przez to że na polskim nigdy nie pisałem dłuższych wypracowań niż 1 strona (rozwięzłym pismem ) :D
    pozdro

ps.zapomniałem o jednej małej rzeczy - aby wyliczyć w miarę porządne parametry obudowy musisz znać parametry głośników - Thiela-Smalla (czy jakoś tak) - znajdziesz prawie wszystko na stronie tonsila

0
  • #4 11 Cze 2003 16:44
    Elvis25
    Poziom 13  

masz rację co do płyt ...to ja pomyliłem płyty. Ale obudowę zrobię na pewno z MDF-u 18mm. Mówisz abym zrobił 2 osobne komory... to może być dobry pomysł. :)) wytłumienie oczywiście będzie obowiązkowo. Nie bardzo tylko jarzę o tych wzmocnieniach skośnych (jestem wzrokowcem). A moc mi odpowiada, mam wzmacniacz 50W i jak na moje warunki nie wykorzystałem nawet połowy jego mocy.

0
  • #5 12 Cze 2003 01:50
    Mirekjbl
    Poziom 11  

Także proponuje zrobić dwie oddzielne komory

0
  • #6 12 Cze 2003 21:15
    Jaco-77
    Poziom 11  

Przede wszystkim radziłbym zebyś zastanowił się nad lepszymi przetwornikami.Tonsil posiada duży potancjał (jako firma) lecz go nie wykożystuje.Zastanów się nad systemem dwudrożnym, to zmniejszy koszty, a różnicę wydałbym na lepsze głośniki. Nie zapominaj o głośniku wysokotonowym, który przenosi o wiele szerszy zakres pasma akustycznego i to głównie on jest odpowiedzialny za poprawną stereofonię.

0
  • #7 13 Cze 2003 21:57
    mailo999
    Poziom 11  

Witam. Sam tez wykonałem poraz pierwszy swoją pierwszą kolumnę. Nie jestem żadnym specjalistą zajmującym się w tej dziedzinie. Obudowa zamknięta, system dwudrożny. Głośnik basowy 40W, Wysokotonowy 80W wszystko podłączone do zwrotnicy dwoerożnej, dodatkowo wyciszone watą szkalną. wykonane z plyty wiorowej 20mm. ( tak propo mam dopiero 15lat) :idea:

0
  • #9 14 Cze 2003 00:25
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam.
    ZBYNIA ma rację. Twoja obudowa powinna być wykonana z materiału dosyć solidnego - im bardziej stabily akustycznie - tym lepiej.
    Niezła jest sklejka - pamiętaj aby była możliwie gruba. Do wytłumień stosuj wielowarstwową strukturę tłumiącą.
    Przykładowo stary i niezły sposób:
    pierwsza warstwa wyklejki to twarda taktura (2mm), na nią naklejona gąbka (15mm) a potem do wnętrza wklejasz jeszcze jedną warstwę np wełnę o stosunkowo niskiej gęstości (grub.5-10mm)
    Sprawdź czy ten głośnik "w doniczce" nie ma oznaczenia GDS(głośnik dynamiczny średniotonowy)
    Logika akustyki zaleca rozwiązanie z przegroda skośną, tak jak to doradza ZBYNIA - fala akustyczna odbijając się nie dodrowadza do wyższej częstotliwości rezonansowej - wydłuża się tym samym długość fali akustycznej, pamiętaj że aby osiągnac jak najniższą częstotliwość rezonansową kolumny czyli tzw miękki bas stosujemy dla głośników niskotonowych obudowy jak największe lub ew. rozwiązania typu bas refleks: otwór z kawałkiem rurki wprowadzonej w głąb obudowy.
    Jeżeli masz możliwość to znajdź stare numery RADIOAMATOR I KRÓTKOFALOWIEC - takie czasopisma kiedyś faktycznie się ukazywały
    Były tam zamieszczone opracowania dla starych typów głośników (pomyśl jakie były by dla nowoczenych)
    Na pytania odpowiem pod adresem: pawelradomsko(malpa)poczta.onet.pl

0
  • #10 14 Cze 2003 16:22
    ALTON
    Poziom 38  

Do-mailo999.

Na jakich głośnikach zrobiłeś ten zestaw??.Ja mam za sobą 3 udane zestawy i dwa suby.Jako pierwsze kolumny zrobiłem dwu drożne na gdn 20/30/... z wymienionymi membranami(własna robota) do tego GDWK 9/40/1(wydębiłem te głośniki od kolegi ale skrzyń nie dał więc musiałem se je zrobić sam :)).Potem był alphard(EW80) + jakaś kopułka alpharda a teraz mam swoje kolumny na LW1000 i wszystko wyszło jak należy.Suby to 888 ;)(pierwszy i LW800.Apropos skoro się chwalisz tesch mam 15 lat ;) ;) ;).

Powracając do tematu.Jako materiał na kolumne bardzo dobrze sprawuje się płyta wiórowa i MDF(choć jest dużo droższy :( ).

0
  • #11 14 Cze 2003 16:54
    mailo999
    Poziom 11  

Jak skonstruować najprostszy wskażnik siły głosu skałdający się z 5lub więcej LED. Który można podłaczyć gdzieś na drodze do kolumny, nie tracąc przy tym mocy sygnału wysłającego do kolumny. Pomóżcie bardzo proszę. Wyślijcie mi jakiś schemat budowy lub coś w tym stylu.

0
  • #12 14 Cze 2003 16:58
    mailo999
    Poziom 11  

Do Altona

Głośnik wysokotonowy 80w, a basowy mam od zanjomego 40w danych niebardzo pamiętam ale jak znajdę to dam zanć a propo garatuluję prac.

0
  • #13 26 Lip 2003 13:07
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

zrobic od nowa....cos wiekszego i ladniejszego, porzadna obudowa to polowa sukcesu...te kondziaki to byla wlasnie zweotnica..khm...

0