Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z mikroprocesorowym termometrem :(

23 May 2006 15:46 1293 7
  • Level 10  
    Witam. Zmontowałem ukł. z zestawu do samodzielnego montażu J-202 firmy Jabel (poniżej linki). Niestety urządzenie nie działa tak jak powinno. Przy pierwszym uruchomieniu świeciły tylko dwie diody które nie powinny swiecic. Po spędzeniu kilku godzin nad układem stwierdziłem że oddam go do jakiegos serwisu. W serwisie kazali wymienic mikroprocesor AT89C2051 a także dwa układy UCY74164. Wymieniłem to wszystko i teraz na wyświetlaczu wyświetlają się same cyfy "5" i świecą diody. Niewiem co jest grane, w serwisie posprawdzali wszystkie połączenia, zimne luty itd. i niby wszystko ok. Sprawa jest dosyc pilna :cry: Pomocy!

Opis urządzenia

Dokumentacja oraz schematy:
    http://www.nikomp.com.pl/zestawyJ/J-202a.gif
    http://www.nikomp.com.pl/zestawyJ/J-202b.gif
  • Level 35  
    Wymieniłeś procesor . Ale oczywiście na zaprogramowany ? Bo jeżeli wstawiłeś czystego to na właściwą pracę urządzenia się nie doczekasz .
  • Level 10  
    Wymieniłem go na taki sam. Niewiem czy tamten był jakoś zaprogramowany. Co ciekawe, na starym mikro działa tak samo jak na nowym czyli same 5 sie swiecą.
  • Level 35  
    Procesor ten żeby działał musi być zaprogramowany . Jak w podstawkę wstawiłeś taki kupiony w pierwszym z brzegu sklepie z podzespołami to działał nie będzie . No nie da rady inaczej . A wyświetlacz sterowany jest przez dwa rejestry przesuwne 74164 . Natomiast te rejestry sterowane są procesorem .
  • Level 10  
    No to szkoda bo programowac to ja nie umie :cry: . Ale na starym procesorze dzisiaj raz zadziałał, wyświetliła się temperatura i po chwili wszystko zgasło. Jeszcze jedną rzecz zauważyłem, że nie zawsze wyskakują te "piątki" na wyświetlaczu. Czasami są to jakieś kreski w dziwnych miejscach i po każdorazowym podłączeniu zasilania pojawiają się w innym miejscu aż wkońcu pojawi sie liczba 5 na każdym wyświetlaczu. Ehhhh chyba nic z tego nie będzie :cry:
  • Helpful post
    Level 35  
    pajacan wrote:
    ....Ale na starym procesorze dzisiaj raz zadziałał, wyświetliła się temperatura i po chwili wszystko zgasło....
    Jeżeli raz zadziałał to znaczyło by to że układ jest sprawny . Na początek sprawdź wszystkie punkty lutownicze . Wystarczy jeden zimny lut i cała robota na nic . Może być i tak że gdzieś pękła któraś ścieżka . Więc miernik w garść , lutownica w drugą rękę i....powodzenia . Sprawdź też kwarc od procesora , czasem zdarzają się tak trochę nie sprawne . Jak mniemam to procesor masz w podstawce , więc zanim zaczniesz cokolwiek poprawiać to wyjmij procesor z podstawki . Teraz wiadomo że jest sprawny i szkoda było by go uszkodzić .
  • Helpful post
    Level 31  
    Witam

Sprawdź kwarc podłączony do wyprowadzeń, bodajże, 4 i 5 oraz układ resetu (element bądź elementy podłączone do wyprowadzenia 1). Proponowałbym wymienić elementy resetu (prawdopodobnie rezystor i kondensator) oraz kwarc wraz z kondensatorkami (powinny mieć wartość około 30pF). W obwodzie resetu elementy powinny mieć wartość - rezystor 10k i kondensator 10uF.

--
    pozdrawiam
  • Level 10  
    Wielkie dzięki. Urządzenie działa:D. Poprawiłem wszystkie luty i wlutowałem zworke której wcześniej zapomniałem.
pcbway logo