Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obrotomierz analogowo - cyfrowy

Killerca 23 Maj 2006 18:19 2367 7
  • #1 23 Maj 2006 18:19
    Killerca
    Poziom 12  

Witam!
    Mam pytanie odnośnie np. takiego obrotomierza... chodzi mi o to w jaki sposób jest realizowane przeniesienie zliczonej liczby impulsów z cewki na wskazówkę?Nie ma tam przecież żadnej linki żeby było to robione mechanicznie.

Wydaje mi się że jest to dokonywane za pomocą silnika krokowego i jakiegoś procesorka który zlicza liczbę impulsów i porusza silnik krokowy o daną liczbę kroków w prawo lub w lewo.Ale to tylko domysły.

Miał ktoś coś takiego i wie na jakiej zasadzie działa?

Pozdrawiam!

0 7
  • #2 23 Maj 2006 18:28
    manski
    Poziom 21  

nie ma potrzeby żadnego przeliczania , po prostu każdy impuls zapłonowy wyzwala uniwibrator generujacy impuls o stałej długości , te impulsy są następnie uśredniane , i podawane na wskażnik wskazówkowy , jedyny bajer to zakres ruchu wskazówki takiego wskaźnika ( specjalna konstrukcja umożliwiająca duży kąt obrotu - większy niż 90 stopni )

0
  • #3 23 Maj 2006 18:42
    Killerca
    Poziom 12  

Więc to jest jakiś specjalny wskaźnik?Jeśli dobrze zrozumiałem to im większa liczba impulsów tym dalej wychyli sie wskaźnik tak?

0
  • #4 23 Maj 2006 19:37
    GienekS
    Poziom 32  

Dokładnie tak i może to być dowolny miernik byle tylko na ten zakres napięcia. Sam mechanizm elektromagnetyczny ma taką bezwładność że te impulsy z uniwibratora całkuje i pokazuje jako wartość średnią.

0
  • #5 23 Maj 2006 20:09
    Killerca
    Poziom 12  

Nie wiem dlaczego ale nie podoba mi się takie rozwiązanie :/ I chyba trudno jest zdobyć taki wskaźnik o tak dużym kącie wychylenia jaki jest potrzebny do obrotomierza.Zbieram te informacje bo zamierzam zbudować taki obrotomierz.Z cyfrowym wyświetlaniem nie ma problemu ale chciałem jeszcze analogowe.Zastosuje silnik krokowy i jakąś lekką wskazówkę żeby przy wstrząsach nie przesuwała się (albo jeszcze jakiś układ korekcji).Tylko zastanawiam się czy taki silnik krokowy jest wystarczająco szybki aby w ciągu ~1,5s obrócił się o jakieś 200-220 stopni.

0
  • #6 30 Maj 2006 10:07
    amigo76
    Poziom 14  

Możesz spróbować obrotomierza z AVT-opisany w EdW chyba kit 2711-ale teraz nie pamiętam dokładnie. Obotek na diodach LED do 8000 rpm zrobiony na Atmelku. Zamiast wskazówki masz ok.40 ledów z rozdzielczością 250 rpm. Cyfrowy np. KIT NordElektronik NE115 na ICL 7107. Do tego z AVT jest fajna okrągła płytka, na środku da sie wkomponować wyświetlacz z NE i wygląda super. Robię coś takiego ale czynniki zewnętrzne (10-cio miesięczny synek) troszkę mnie blokują:) tzn. mam uruchomiony ten zestaw "cyfrowy", analog z AVT czeka w kolejce :)

0
  • #7 30 Maj 2006 22:42
    Killerca
    Poziom 12  

amigo76 chyba masz rację i analogowy zrobię na diodach tylko że dam więcej diod żeby była większa dokładność obrotów.Nie będę męczył się ze wskazówką.
    Też teraz nie mam czasu na bawienie się elektroniką bo sesja za pasem i trzeba przysiąść do nauki a w wakacje praca więc nie ma szans na obrotomierz w najbliższym czasie :cry:

0
  • #8 25 Gru 2006 11:33
    rudesmen
    Poziom 13  

witam
    w tym zestawie AVT-2711 płytka jest dwustronna, czy to oznacza, że lutować trzeba z obu stron? chcę to właśnie zmontować

0
  Szukaj w 5mln produktów