Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda Zenera. Szukam informacji na temat oznaczeń.

23 Maj 2006 18:29 2714 3
  • Poziom 21  
    Witam.
    Poszukuję informacji na temat oznaczeń diód zenera.Jak one wyglądaja? Jak mogę rozpoznać ile ma V?
  • Poziom 28  
    Diody Zenera mają różne konstrukcje zależnie od mocy. Są wykonania szklene, w obudowach teranzystorowych (dwa wyprowadzenia) SMD, do wkręcania w radiatory itd. Napięcie diody jest zwykle podana na obudowie np. BZX C15 - na 15V
    BZX 4V7 - na 4,7V itd
    Najlepiej poszukać noty katalogowej. Bywa, że napis jest zatarty wówczas podłącz diodę przez rezystor 1k do zasilacza a do diody równolegle woltomierz. Zwiększając napięcie zasilacza napięcie na woltomierzu "zatrzyma" się przy napięciu Zenera danej diody. Do plusa dołącza się katodę zwykle oznaczoną kreską wokól obudowy diody.
  • Poziom 16  
    Są jeszcze transile, czyli diody zenera większej mocy np. w zasilaczach ze względu na duże impulsy. Są one dosyć duże w porównaniu do zwykłych i zazwyczaj są koloru czarnego z białymi napisami. Mają grube, solidne wyprowadzenia. Ja natomiast zwyczajne diodki zenera rozpoznaję przez to, że są kolorowe i mają dużo koloru białego na sobie, tzn. napisy informujące nas o parametrach i modelu danej diody. Mam jeszcze kilka takich z metalową (nie przeźroczystą obudową) na bodajże 5,1V i obudowa jest szara, a napisy czarne. Co do rozmiarów diód zenera, to są one niemal zawsze wielkości zwyczajnych diód prostowniczych chociażby jak 1N4148. Dotyczy to oczywiście tych małych przezroczystych diód.

Pozdrawiam,
    NightHawk
  • Poziom 21  
    Dzięki za pomoc.
    Zamykam temat.