Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornik C/A R-2R ??

Jethro 06 Cze 2003 14:05 3629 16
  • #1 06 Cze 2003 14:05
    Jethro
    Poziom 16  

Chcę sobie zrobić ten przetwornik i widzę tam takie klucze sterowane tymi bitami. Chcialem zastosowac uklad 4051 z kluczami analogowymi ale zorientowalem sie ze tam w danym momencie aktywny jest tylko jeden przelacznik. Czy mogę zastosowac tranzystory w roli kluczy?? Przetwornik ma byc 8 bitowy wiec potrzeba by 8 tranzystorow i 8 pradow kolektora w ktorym kazdy bylby 2x wiekszy od poprzedniego. Macie jakies rozwiazanie lub doswiadczenia ??

• #2 10 Cze 2003 00:39
    ACULA
    Poziom 34  

Nie prościej użyć gotowego przetwornika??

• #3 10 Cze 2003 00:43
    elektryk
    Poziom 42  

Co ma sterować tym przetwornikiem?

• #4 10 Cze 2003 09:40
    Kolek
    Poziom 25  

A moze uklad 4066 rozwiaze problem, w EWB dzialalo na tym. Nie wiem jak sie zachowa praktycznie.

• #5 10 Cze 2003 10:52
    PiRoman2
    Poziom 20  

Po co klucze, drabinkę R-2R podłączasz pod wyjścia układu cyfrowego,
    (najlepiej CMOS - bardzdziej stabilne poziomy napięć 0 i 1)

• #6 10 Cze 2003 14:27
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

W przetwornikach C/A cały numer polega na przełączaniu napięć lub prądów wysokostabilnych źródeł odniesienia. W takim układzie klucze są niezbędne. Dla przetwornika R-2R i źródlami prądowymi nie występuje problem rezystancji klucza w stanie włączenia. Ten problem pojawia się w przypadku żródła napięciowego. Dla scalonych kluczy 4016 rezystancja Ron jest dość znaczna i może sięgać 850-2000R, a dla 4066 około 400R.
    Innym bardzo istotnym parametrem jest zależność Ron od temperatury.
    Z tego powodu klucze '16 i '66 nadają się w układzie źródeł prądowych.

Oczywiście wszystko zależy od wymaganej dokładności i stabilności przetwornika.

Pzdr.

• #7 10 Cze 2003 19:46
    Jethro
    Poziom 16  

tzn. nie polecacie mi zrobic na 4066 ? Czyli mam sobie kupic taki jakis za kilka zlotych ? Podajcie jakies nzawy dobrych i tanich. Wejscie musi byc rownolegle bo nie umiem w asemblerze zamienic w procesorku ciagu szeregowego na rownolegly.

• #8 10 Cze 2003 20:04
    elektryk
    Poziom 42  

Mariusz Ch. napisał:
    Oczywiście wszystko zależy od wymaganej dokładności i stabilności przetwornika.

:arrow: Jetro przy niskiej dokładności możesz zrobić R2R na nóżkach procesora.

• #10 11 Cze 2003 16:44
    Jethro
    Poziom 16  

A tak sie zastanawiam czy lepiej kupic 8051 ktory ma wewnatrz przetwornik A/C czy oddzielny. Jak jest lepiej ? bo potrzebne mi to do takiego efektu do np. gitary. Czy taki przetwornik i procek beda sie wyrabiac z przetwarzaniem dzwieku w czasie rzeczywistym czy lepiej zastosowac jakis DSP o ktorych nie mam zielonego pojecia ?

A jeszcze jedno czy ktos z Was wie czy jest taki algorytm ktory zadziala jak filtr tylko na ciagu danych cyfrowych.Bo chcialbym wyciac pewne pasmo z calego widma czestotliwosci tylko nie wiem czy da sie tak na bitach.Czy lepiej to zrobic analogowo?

• #11 11 Cze 2003 17:00
    elektryk
    Poziom 42  

Jethro napisał:
    A jeszcze jedno czy ktos z Was wie czy jest taki algorytm ktory zadziala jak filtr tylko na ciagu danych cyfrowych.Bo chcialbym wyciac pewne pasmo z calego widma czestotliwosci tylko nie wiem czy da sie tak na bitach.Czy lepiej to zrobic analogowo?
    To są algorytmy filtrów cyfrowych, idea działania opiera się na sumowaniu z bieżącą próbką iluś poprzednich próbek i iluś poprzednich sygnałów wyjściowych pomnożonych przez odpowiednie współczynniki. Do tego stosuje się włąśnie procesory DSP gdyś mają one odpowiednio silne jednostki zmienno przecinkowe (aby mnożyć wartości przez współczynniki) 51 raczej się nie wyrobi przy bardziej skomplikowanych obliczeniach.

• #12 11 Cze 2003 17:40
    Jethro
    Poziom 16  

ale mi chodzi tylko o jakis przester i jakies zalozmy echo

• #13 11 Cze 2003 17:49
    elektryk
    Poziom 42  

Żeby było echo trzeba spamiętać dość dużo próbek wstecz i po każdym cyklu odczytywać i zapisywać nowe. Przester to trzeba wziąć amplitude dodać do niej jaką wartość i jeśli przekroczy zakres to wyrównać do maksymalnej amplitudy, obydwa się raczej da zrobić, pytanie z jaką częstotliwością graniczną i rozdzielczością (prędkość pamięci)

• #14 12 Cze 2003 21:03
    ACULA
    Poziom 34  

A sprawdzałeś gotowe układy echa cyfrowego. Widziałem kiedyś zmontowane urządzenie, było dość proste, nie wiem jak z ceną.

• #15 12 Cze 2003 22:02
    Jethro
    Poziom 16  

nie sprawdzalem ale chcialbym sobie sam takie cos zrobic na jakims procku plus jakies inne efekty tylko nie wiem czy bede potrafil. Przydalby mi sie jakis dobry programista w asemblerze.

• #16 12 Cze 2003 22:24
    ACULA
    Poziom 34  

Poszperaj, kumple to robili na dyplomie. Na procku nie warto się z tym grzebać za dużo roboty, za mały efekt. Nie jestem pewien czy ten układ nie ma dodatkowych funkcji ;)

• #17 16 Paź 2003 19:54
    ufolek
    Poziom 12  

Oj bałbym sie robic echo na AVR. To nie jest procesor sygnałowy :wink:
    Całkiem dobrze spisuje sie w tej roli dość prosty układ, na łatwodostępnych elementach.
    Układ pochodzi z EP i kiedys go zmontowalem, działa całkiem sympatycznie. Znajomi montowali go w piecach gitarowych.
    Inne popularne efekty gitarowe w porownaniu z tym sa banalne wiec mozna je wykonac jako dodatek.
    Załączam schemacik z opisem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME