Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Made By Luke Tesla+Visaton

luke666 23 May 2006 23:16 6732 8
 • Kolumny DIY Made By Luke
  Witam. Poniżej przedstawiam swoją pierwszą konstrukcje DIY, skończoną w dniu 23 V 2006. Mój aktualny wiek: 16lat (w lipcu 17)

  Założenia:
  -tani zestaw stereo, który będzie wystarczył do słuchania muzyki bez wsparcia subwoofera

  Konstrukcja:
  -Głośniki: nie mając dużych zasobów pieniężnych musiałem wybierać pomiędzy produktami z niższej półki. Tak oto wybór padł na:

  -Tesla ARN 226-07/8 -w sekcji niskotonowej. Cóż można o niej powiedzieć, napewno nic złego. Średnica kosza 22,6 cm, 70W RMS, efektywność na poziomie 88db. Jak na tą średnicę, Tesla potrafi zejść całkiem nisko. Miękkie zawieszenie nadaje się jedynie do spokojnego słuchania muzyki, jest zbyt miękkie na imprezy, Xdam wynosi ok 15mm w jedną stronę. Trzeba więc iść na kompromis: albo słuchamy umiarkowanie i pozwalamy sobie na podbicie basu, albo słuchamy głośno bez podbicia basów oraz bez puszczania bass testów. Cena jest bardzo atrakcyjna: 40zł w www.empire.com.pl

  -Tesla ARN 150-60/8 -w sekcji średniotonowej. Pierwsze co się nasuwa, to dlaczego dałem do sekcji średniotonowej głośnik nisko-średniotonowy? Początkowo miał być średniotonowy ARX 150-25/8 jednak jest to model dosyć wadliwy, ulegał uszkodzeniu po krótkim czasie użytkowania. ARN 150-60/8 bardzo poprawnie odtwarza śrenie tony i bez problemu "ciągnie" do 8kHz bez wyraźnego spadku efektywności. Dodatkowo można go ciąć bardzo nisko, w końcu to nisko-średnio tonowiec. Ciekawostką jest ekranowany układ magnetyczny. Cena: 30zł w www.empire.com.pl

  -Visaton SC10N8 - w sekcji wysokotonowej. Jak za tą cenę- rewelacja. Głośnik ma bardzo przyjemne brzmienie, nie jest piskliwy, nie drażni uszu, dźwięki wydobywające się z niego szybko "wpadają w ucho". Można go ciąć od 3kHz/12db/oct, wtedy jego moc nominalna wynosi 50W przed filtrem. Głośnik ekranowany magnetycznie.
  Cena: 52zł (promocja) w www.grelton.mycom.pl

  -Zwrotnica: nie chciałem kupować gotowej zwrotnicy, więc spróbowałem swoich sił i zbudowałem ją samemu. Niestety, nie robiłem pomiarów gdyż nie miałem możliwości sprzętowych, jednak zrotnica jest dobrana dosyć optymalnie, pochodzi z bardzo podobnego zestawu. Oryginalny schemat i wartości elementów dostępne na stronie www.amplion.wz.cz
  Podział i stromości filtrów to: 600/3200Hz 12/12/18/12db.
  W zwrotnicy oprócz filtrów znajdują się dodatkowo korektor impedancji dla głośnika średniotonowego oraz tłumik -3db dla głośnika wysokotonowego.
  Elementy użyte do budowy zwrotnicy to kondensatory Bipolarne firmy Elecenic 100V oraz kondensator MKP Jantzen Audio 400V w sekcji wysokotonowej. Cewki indukcyjne to mieszanka powietrznych i rdzeniowych. Cewka rdzeniowa w torze niskotonowym jest rdzeniowa, nawinięta drutem średnicy 1,2mm. Cewka indukcyjna w filtrze górnoprzepustowym w torze średniotonowym to cewka rdzeniowa nawinięta drutem 0,8mm. Reszta cewek to cewki powietrzne nawinięte drutem średnicy 1mm. Rezystory ceramiczne 10W w korektorze impedancji i 5W w tłumiku.

  -Obudowa: wykonana z płyt wiórowych 18mm, przednia ścianka podwójna, wzmocniona pośrodku krzyżakiem z listew 2x2cm. Wymiary zewnętrzne wys*szer*głęb 110*25*25cm.
  -Sekcja niskotonowa ma objętość ok 32L. Typ obudowy: BR. Rezonator Helmholtza strojony na 45Hz, żrednica wewnętrzna 75mm, długość 150mm. Wytłumienie to luźno ułożona watolina, zajmująca połowę objętości (dolna część) oraz gąbka grubości 2cm na wysokości głośnika umieszczona na tylnej ściance zasłaniająca zwrotnicę.

  -Sekcja średniotonowa ma kształt graniastosłupa o trójkątnej podstawie. Miało to na celu wyeliminować fale stojące. Objętość ok 2,5L, cała objętość mocno wytłumiona gąbką.

  -Sekcja wysokotonowa: W kształcie trapezu, brak wytłumienia (kosz głośnika wysokotonowego zamknięty.

  -Wykończenie: kolumna została wykończona fornirem bukowym grubości 0,7mm, klejonym do obudowy klejem kontaktowym Henkel Moment. Na fornir zostały nałożone trzy warstwy lakieru podkładowego Capon zapobiegającemu ciemnieniu drewna. Kolumna stoi na czterech kolcach antywibracyjnych z podkładkami, całość wysokości ok 3cm.

  -Odsłuch: (wzmacniacz Thomson PA 3511 T 4x40W) Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne. Dźwięk jest bardzo stonowany, nie wywyższają się żadne tony. Bas jest dynamiczny oraz głęboki jak na głośnik tej średnicy. Tony średnie oraz wysokie poprawne. Dźwięk jest ciepły, przestrzenny oraz szczegółowy. Przy odsłuchu plików muzycznych niskiej jakości słychać "śmieci". Przy muzyce dobrej jakości ma się wrażenie, jakby się było na koncercie, słychać głębię dźwięku.

  -Koszta:
  -głośniki: 240zł
  -elementy na zwrotnice(2szt): 160zł
  -płyty pod obudowę: 45zł
  -śruby: 15zł
  -kleje: 34zł
  -terminale i kable: 25zł
  -fornir: 50zł
  -kolce: 24zł
  -lakier Capon: 12zł
  -przesyłki: 30zł
  -kilkadziesiąt (jeśli nie kilkaset) roboczo godzin: bezcenne
  _____________________________
  -łącznie ~560zł - z jednej strony niewiele, z drugiej bardzo dużo

  -Dla kogo powyższy zestaw? Jeśli lubisz słuchać sobie spokojnej muzyki, zwracając przy tym uwagę na dbrą jakość dźwięku (nie bądźmy audiofilami) to ten zestaw jest bardzo dobrą propozycją. Oczywiście można na nim słuchać głośno muzyki, jednak nie do tego ten zestaw został stworzony.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  luke666
  Level 33  
  Offline 
  luke666 wrote 2438 posts with rating 95, helped 180 times. Live in city Łódź. Been with us since 2005 year.
 • #2
  kondzio2003
  Level 15  
  No powiem, że wykonane są one bardzo estetycznie, zwłaszcza podobają mi się te skosiki na góze kolumny - ciekawy pomysł miałes z tym :D
 • #3
  chaka
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A czemu nie dales na srednie pieknie brzmiacego arp 150? Nie zalujesz ze nie dales jeszcze jednego glosnika basowego? lepszy bas wieksza moc (el i wieksza paczka) Ciecie wysokotnowego troche niskie, przy tym sredniaku moglbys dac nawet ponad 5-6 kilo zabezpieczajac go przed spaleniem (wspominales o imprezach)
 • #4
  oleczek1988
  Level 21  
  Luke 666 kolumny zrobione sa bardzo ladnie. Te zaokraglenia co pisali koledzy na gorze ladnie wygladaja. Jesli kolumny podobaja i graja ladnie wiec nie zostalo nic i nnego jak przyjechacdo ciebie i zobaczyc jej na zywo.

  Pozdrawiam kolege z Łodzi ;) oleczek1988

  ocena 10
 • #5
  conQeror
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam

  Kolumny bardzo fajne, ładne wykończenie i obszerny opis;]. Tylko te skosy na górze mogłeś pociągnąc niżej kolumny były by "smuklejsze", no i druga 226 by się przydała;]

  Ocena 5+/6

  Pozdrawiam
 • #6
  luke666
  Level 33  
  Dzięki za opinie :D
  ARN 150-60/8 gra bardzo ładnie, nie mogę mu nic zarzucić.
  Wspominałem o imprezach... a dokładniej że się nie nadają na imprezy :) Tesla ma zbyt miękkie zawieszenie. Pozatym 88db na imprezki to zawsze za mało :) Kolumny nadają się raczej do spokojnego/umiarkowanego słuchania, jednak można odkręcić mocniej wzmaka pod warunkiem, że nie ma ustawionego podbicia basu.
  Drugi niskotonowiec napewno by się przydał, wtedy ARP byłoby jak najbardziej wskazane, niestety podniosło by to koszta oraz wielkość obudowy, a ta waży 21,7kg/szt :) Przenoszenie takiego klocka wymaga: krzepy, zaplanowanej i pustej drogi, otwartych drzwi...

  Ps. pomysł ze ścięciem górnych krawędzi nie jest mój, to Yoshi wykorzystał ten "motyw" znacznie wcześniej, bardzo mi się spodobał więc postanowiłem zastosować taki sam zabieg w swojej konstrukcji.
 • #7
  adamlen1
  Level 16  
  Witam wykonanie całkiem fajne i ładne. Do użytku prywatnego w sam raz, a na imprezy nawet by szkoda było takich ładnych kolumienek :D pozdrawiam i życze kolejnych owocnych konstrukcji
 • #8
  krzych.k
  Level 15  
  Kolumy są bardzo dobrze wykonane. Rzadko na DIY można takie zobaczyć. Nie słuchaj tych co by tam chcieli podokładać jeszcze jakieś ARN. Taki układ jaki jest teraz jest optymalny. Kolumny beż żadnych zbędnych "wodotrysków" - i bardzo dobrze. Do ideału brakuje czarnych wkrętów. Pozdrowienia.
 • #9
  !ron
  Level 21  
  Przetworniki dobrze dobrane. Wykonanie zretelne. Ale kompletnie nie podobają mi się te ścięcia, za krótkie, za głebokie. Ale to tylko moje odczucie i jedyny minus.

  Pozdrawiam !ron