Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłaczenie piekarnika 230V do instalacji 400V ?

24 Maj 2006 10:30 9527 11
  • Poziom 10  
    Witam, jestem tu po raz pierwszy i mam pytanie do elektrykow z doswiadczeniem, nie wiem czy akurat dobre to forum do takiego pytania, ale mysle ze tak:

Mam instalacje 3 fazowa doprowadzona do duzej puszki przewodami YDYP? 5x 2.5mm (R-czarny S- brazowy T-czarny 0-niebieski i "uziemienie" zolto-zielony), instalacja zabezpieczona jest bezpiecznikiem (chyba roznicowo-pradowym) potrojnym (polaczonym) 16A.
    Kupilem plyte ceramiczna niezalezna od piekarnika (mozliwosc podlaczenia na 1 badz 3 fazy) i piekarnik niezalezny 1 fazowy z przewodem zakonczonym typowa wtyczka z uziemieniem... Plyte podlaczam normalnie do instalacji poprzez specjalna kostke a dla piekarnika chce zrobic gniazdko zasilane z jednej z faz z tej puszki...
    Czy takie rozwiazanie nie bedzie powodowac "wywalania" bezpiecznikow np. przy jednoczesnej pracy piekarnika i pol grzejnych?
    Wiem, ze podobno wszystkie fazy powinno obciazac sie rownomiernie i musialbym zrobic gniazdko na oddzielnym obwodzie z oddzielnym bezpiecznikiem ale musialbym ukladac nowe przewody (kucie, podlaczenie w skrzynce bezpiecznikow...)!
  • Poziom 35  
    Nic się złego nie stanie, możesz tak podłączyć. Pod warunkiem oczywiście, że łączny prąd obciążenia nie przekroczy 16A. Ale to raczej nie grozi.
  • Poziom 10  
    A tego to nie wiem...
    Moc przylaczeniowa plyty grzejnej to 6,3kW (2x 1,2kW + 1,8kW + 2,1kW) przy 400V;
    Moc przylaczeniowa piekarnika to 2,2kW przy 230 V;

Czyli przy wlaczonych wszystkich polach i piekarniku chyba bym przeciazyl siec?

I=2200/230+6300/400 = 25,32A (dobry wzor? :))

Jesli moj sposob myslenia i obliczenia sa poprawne to moge:
    - Piekarnik 0 + 4 x pola MAX
    - Piekarnik MAX + 2 pola 1,2kW MAX
    lub kazde dowolne wlaczone pojedynczo na MAX
  • Poziom 18  
    Witam
    Ze wzorem to powinno być tak :
    dla 1f P=U*I
    dla 3f P=√3U*I (pomijamy cosφ gdyż odbiornik jest rezystancyjny)

Po przekształceniach :
    dla 1f I=2200/230=9,5 A
    dla 3f I=6300/(√3*400)=9A

Suma 18,5A czyli już wiesz że nie możesz grzać wszystkiego na maxa. :)
  • Poziom 35  
    Tak naprawdę te płyty grzejne nie są "rozłożone" równomiernie na trzy fazy, więc obciążenie i tak nie będzie symetryczne. W praktyce może się sporadycznie zdażyć zadziałanie zabezpieczenia. Podłącz płytę, włącz na max, zmierz prądy w poszczególnych fazach i podłacz piekarnik na najmniej obciążonej fazie. Albo po prostu podłącz jak leci, w końcu ile razy pieczesz i gotujesz na wszystkich płytkach jednocześnie.
  • Poziom 10  
    Skoro sa trzy fazy a cztery pola grzejne to dwa musza byc zasilane z jednej fazy... Odlaczajac po kolei faze mozna sprawdzic, ktore pola z ktorej fazy sa zasilane i do fazy ktora bedzie zasilac pola o najmniejszej mocy (mocach) podlaczys piekarnik... ? Mozna tak zrobic? Bo nie mam miernika do mierzenia pradu!
  • Poziom 35  
    Świetny pomysł. Ale czy ta płyta nie ma jakiegoś elektronicznego sterowania? Wtedy po odłączeniu fazy z której zasilany jest sterownik może przestać działać i pomysł spali na panewce. Podłącz piekarnik do pierwszej z brzegu fazy i powinno być dobrze. Gdyby wywalało S-a to przełączysz na inną i już. Nie ma co dużo się certolić.
  • Poziom 10  
    Ma sterowanie elektroniczne na sensory dotykowe na plycie...

Co to jest S? Bezpiecznik? A ten roznicowopradowy to nie bedzie sie wywalal przy nierownomiernym obciazeniu faz?
  • Poziom 35  
    S, to zabezpieczenie nadprądowe. Jestem niemal pewien że takie właśnie masz zainstalowane. Różnicowo-prądowe łatwo poznać bo jest na nim przycisk "TEST", po naciśnięciu którego zabezpieczenie powinno zadziałać. Tak czy siak różnicowo-prądowe nie zadziała przy nierównomiernym obciążeniu. Spójrz na twoje zabezpieczenie, czy nie jest na nim napisane "S-193 16A"? Jeśli tak, to jest to zwykłe zabezpieczenie nadprądowe a nie różnicowo-prądowe.
  • Poziom 10  
    Mam taki wlasnie S 16A i sa to takie trzy polaczone razem! Ale obok niego jest taki z napisem TEST i po przycisnieciu TEST wylacza sie! Ale nie wiem czy wylacza sie wszystko (wlacznie z zasileniem 400V) czy tylko gniazdka... Do oswietlenia w tablicy jest drugi TEST!
  • Poziom 35  
    Instalację masz dobrą. Różnicówka nie będzie wyłączać, nie ma obawy. Ona nie reaguje na różnicę prądów w poszczególnych fazach tylko na upływ prądu do ziemi poprzez uszkodzoną izolację. Może najwyżej wyłączać nadprądowe ale moim zdaniem to mało prawdopodobne.
  • Poziom 10  
    Podlaczylem tak jak opisywalem, czyli zasilanie 230V piekarnika podlaczylem do jednej z faz zasilajacych plyte ceramiczna!
    Co prawda nie sprawdzalem jeszcze maxymalnego obciazenia czyli 4 pola grzejna "ON" i piekarnik "ON", ale wyprobuje to kiedys w praktyce! Mysle jednak, ze taka kombinacja uzytkowania moze w praktyce nie wystapic!
    Na razie, przy codziennej eksploatacji (maksymalnie 2 pola grzejne) jest dobrze!
    Dzieki za porady! OT