Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator na diodzie zenara [zadanie :(]

24 Maj 2006 17:10 1322 1
  • Poziom 17  
    przyznam odrazu ze nie jestem orłem z ukladow nanlogowych wiec zwracam sie o pomoc do was.
    Mam do rozwiazania zadanie tresc jest taka
    Obolicz wspólczynnik stabilizacji oraz dopuszczalne zmiany napięcia wejsciowego przy następujących danych
    Uzmin.=10,2V
    Uzmax= 11.8V
    Izmin.= 0
    Izmax.= 0,5A
    Uw= 16V
    Ro dla nieskonczonosci
    Ro = 140 omow
    tak abu napięcie Uz mieścilo sie w zakresie napiec stabilizowanych przy mozliwie najwiekszych zminach napiecia wejsciowego .

Mogłby mi ktos napisac etapy rozwiazywania tego zadania , co po kolei powinienem obliczac ??

POZDRAWIAM
    sas260
  • Poziom 12  
    prosibym o troche dokładniejsze opisanie zadania .. czy wartosci Uzmin i Uzmax sa skrajnymi wartosciam napięc diody zenera ??? i co to jest Uw ?

Dodano po 15 [minuty]:

przemysalem to i wydaje mi se ze to nalezy zrobic tak
    Wiesz chyba jak wyglada stabilibzator z dioda zenera
    wiec maja dane Uzmax i Uzmin wyliczamy rz jako nachylenie charakterystyki tak jak na rysunku
    Stabilizator na diodzie zenara [zadanie :(]
    Nastepnie obliczamy wartośc rezystancji polączonej szeregowo z dioda...
    korzystamy z minimalnego napięcia stabilizacji Uzmin=10,8 Imin=0
    czyli spadek na obciązeniu w przypakdu Ro=140 to 10,8V a prad diody to 0 wieć caly prad plynie przez rezystor szeregowy na ktorym musimy otrzymnac spadek napiecia 16-10,8=5,2V todzielimy prez prad obciazenia i mamy ok 67om.
    Wspolczynnik stabilizaji takeigo ukladu to Su=dUwe/dUwy=1+R/rz czyli wszystko jest
    nie jestem pewien tego ale to chyba jedeyny pomysl jaki mam mam nadizeje ze sie przyda
    pozdawiam [/img]