Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor AM. Opis roli każdego elementu.

24 Maj 2006 18:06 4240 3
 • Poziom 31  
  Potrzebuję dokładnych opisów jaką rolę odgrywają poszczególne elementy w tym detektorze?
 • Poziom 27  
  Obwód rezonansowy L1 C1 jest dostrojony do częstotliwości nośnej (lub pośredniej) i sprzężony jest magnetycznie z drugim obwodem L2 C2 dostrojonym także do tej częstotliwości. Dzięki podwójnemu obwodowi rezonansowemu uzyskujemy większą selektywność - bardzo ważne jeżeli będzie to demodulator w odbiorniku o bezpośrednim wzmocnieniu bez przemiany częstotliwości.
  Oba kondensatory (trymery) C1 i C2 służą do dostrojenia tych obwodów aby dla częstotliwości, którą chcemy zdemodulować uzyskać rezonans.
  Dioda D pełni tu rolę detektora AM. Wyprostowana obwiednia fali nośnej ładuje kondensator C3, który przy okazji filtruje pozostałości fali nośnej w wyprostowanym przebiegu. Rezystor R jest obciążeniem całego demodulatora, przez niego rozładowuje się też kondensator C3 tworząc razem obwód o tak dobranej stałej czasowej aby na nim uzyskać napięcie m.cz. (zakładając, że jest to typowy demodulator prostego odbiornika AM)
  Bez obecności rezystora R (obciążenia) kondensator naładowałby się nam do wartości szczytowej przebiegu poddawanego demodulacji (fali nośnej) i niemożliwa by był dalsza detekcja. Dzięki istnieniu rezystora R zmiany napięcia na kondensatorze C3 są proporcjonalne do głębokości modulacji AM i dzięki temu mamy na nim sygnał audio a nie stałe, bezużyteczne napięcie.
 • Poziom 31  
  Mam taki detektor na układzie UL1211N które elementy działają jako Detektor AM poza układem scalonym? Jaką pełnią rolę?