Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o uwagi do serii TOP24x (Power Integrations)

al555 24 Maj 2006 22:14 3796 9
  • #1 24 Maj 2006 22:14
    al555
    Poziom 20  

Witam
    chciałem prosić o uwagi do serii układów TOP243..TOP249, ktoś uruchamiał może już jakieś zasilacze na tych kostkach, sprawiają problemy?

Czy ktoś może powiedzieć do czego służy kondensator typu Y1 włączany pomiędzy stroną pierwotną i wtórną (masą) transformatora - co się stanie gdy braknie tego kondensatora ?

Moderowany przez -RoMan-:

Nie pytaj o to samo w różnych tematach!

0 9
  • Pomocny post
    #2 24 Maj 2006 22:31
    Quarz
    Poziom 43  

al555 napisał:
    Witam
    chciałem prosić o uwagi do serii układów TOP243..TOP249, ktoś uruchamiał może już jakieś zasilacze na tych kostkach, sprawiają problemy?

Witam,
    tak, zaprojektowałem (za pomocą dostarczonego przez PI programu kalkulacyjnego) i uruchomiłem kilka różnych przetwornic. Problemy takie same, jak przy tego typu podobnych przetwornicach.
    Właściwie zaprojektowany i wykonany transformator, oraz prawidłowo zaprojektowany PCB (wedle wskazań Firmy, a jest tej informacji sporo), to prawie 100% sukcesu.

al555 napisał:
    Czy ktoś może powiedzieć do czego służy kondensator typu Y1 włączany pomiędzy stroną pierwotną i wtórną (masą) transformatora - co się stanie gdy braknie tego kondensatora ?

Ten kondensator zabezpiecza izolację transfomatora pomiędzy uzwojeniami pierwotnym i wtórnym, oraz (najczęściej występujący) transoptor, przed skokową zmianą napięcia. Powinien jeszcze być równolegle do tego kondensatora włączony rezystor z zakresu (2,2 ... 4.7)MΩ.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • Pomocny post
    #3 24 Maj 2006 22:47
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

odnośnie tego kondensatora zacytuje co autor napisał w EP 2/2000 przy okazji artykułu 'Viperowy zasilacz impulsowy'

[...] Jak wynika ze schematu ideowego, jest on włączony pomiędzy masę "gorącą" układu, a więc tę po stronie pierwotnej transformatora, i masę obwodu wtórnego. Pojemność ta separuje więc niebezpieczne napięcie sieci energetycznej od obwodu wtórnego. Tak włączone kondensatory dość często spotyka się w zasilaczach impulsowych małej i średniej mocy, a ich rola jest podobna do działania ekranu międzyuzwojeniowego w transformatorze - ogranicza przenikanie zakłóceń na wyjście i radykalnie poprawia stabilność pracy przetwornicy. Z uwagi na bezpieczeństwo musi to być element wysokiej jakości (charakterystyczne cechy to gruba płytka ceramiczna, szeroko rozsunięte wyprowadzenia i zwykle symbol Y1 w oznaczeniu).

0
  • #4 24 Cze 2006 20:26
    al555
    Poziom 20  

Skorzystam z Waszej pomocy, ponieważ uruchomiłem zasilacz na TOP245Y (TO220) 13V/2,5A.

Chciałem prosić o pomoc:
    1. Przy maksymalnym obciążeniu temperatura TOPa osiąga ok. 80st. C - nie jest zbyt dużo ?
    2. Dioda w prostowniku też się grzeje mocno - też ok. 70st.C
    3. Nie wiem czy sprawdzać czy układ pracuje w trybie ciągłym czy nieciągłym, do tego musiałbym mierzyć prąd drenu - czym grozi? praca w trybie nieciągłym - czy aby nie przez to się grzeją półprzewodniki.
    4. Do czego służy rezystor R1 na schemacie - nigdzie nie znalazłem żadnej informacji o nim

Układ uruchomiłem na TOP243 przy braku ograniczenia prądu ( rezystor 4,7k do wejścia X), ale zmieniłem na TOP245 zeby ograniczyć szybkość narastania prądu - im większe ograniczenie tym mniejsze zakłócenia - chyba ? Wynika to z wykresów które pozwalają dobraćrezystor ograniczający prąd.

0
  • Pomocny post
    #5 24 Cze 2006 22:49
    Quarz
    Poziom 43  

al555 napisał:
    Skorzystam z Waszej pomocy, ponieważ uruchomiłem zasilacz na TOP245Y (TO220) 13V/2,5A.

Chciałem prosić o pomoc:
    1. Przy maksymalnym obciążeniu temperatura TOPa osiąga ok. 80st. C - nie jest zbyt dużo ?

a radiator na TOP'ie jest? To nie jest zbyt wysoka, moim zdaniem, temperatura.

al555 napisał:
    2. Dioda w prostowniku też się grzeje mocno - też ok. 70st.C

Może być.

al555 napisał:
    3. Nie wiem czy sprawdzać czy układ pracuje w trybie ciągłym czy nieciągłym, do tego musiałbym mierzyć prąd drenu - czym grozi? praca w trybie nieciągłym - czy aby nie przez to się grzeją półprzewodniki.

Niekoniecznie w ten sposób, znam inny - pośredni - ale miarodajny.
    Mianowicie, rezystor rzędu 1kΩ połączony z anodą szybkiej diody, np. BA 159, a jej katoda do drenu TOP'a, drugi koniec do plusa źródła napięcia stałego rzędu (15 - 20)V, minus owego źródła wspólny z minusem przetwornicy na TOP'ie.
    Podłączone wejście (gorące) oscyloskopu do punktu wspólnego połączenia rezystora i anody diody, a odniesienie do wspólnego minusa, jednoznacznie oddaje (-0.7V spadku napięcia na BA 159) stan potencjału drenu w pobliżu potencjału nasycenia.
    Nie grzeje się skoro nie płynie prąd, przecież jest to przetwornica dwutaktowa FlyBack w której rozdzielone są takty; ładowania energii w rdzeń (pole magnetyczne) i oddawania tej energii z rdzenia (przewodzenie diody po stronie wtórnej).

al555 napisał:
    4. Do czego służy rezystor R1 na schemacie - nigdzie nie znalazłem żadnej informacji o nim

Wraz z R2 tworzy dzielnik napięcia, z którego wyjścia próbkowana jest wartość napięcia stałego (przy zbyt niskiej wartości, klucz nie wystartuje), oraz tworzona jest charakterystyka ograniczenia prądu z "podcięciem".
    W najnowszej jaką mam: "Data Book and Desing Gauide" 2005-2006 na str. 2-142, jest rzeczony dzielnik pokazany z takim podpisem:
    Figure 21. Current Limit Reduction with Line Voltage.
    Przy czym na schemacie są wartości;
    R1=2.5MΩ, R2=6.0kΩ,
    oraz dopisek;
    Ilimit=100% @ 100V DC,
    Ilimit=62% @ 300V DC.

Adnotacja odnośnie R4 (do L),
    Figure 17. Line-Sensing for Under-voltage, Overvoltage and Feef-Forward.
    Tu wzory:
    Vuv=Iuv•R4,
    Vov=Iov•R4,
    oraz wyliczenia:
    For R4=2MΩ Vuv=100V DC, Vov=450V DC
    DCmax @ 100V DC = 78%
    DCmax @ 375V DC = 38%

al555 napisał:
    Układ uruchomiłem na TOP243 przy braku ograniczenia prądu ( rezystor 4,7k do wejścia X), ale zmieniłem na TOP245 zeby ograniczyć szybkość narastania prądu - im większe ograniczenie tym mniejsze zakłócenia - chyba ? Wynika to z wykresów które pozwalają dobrać rezystor ograniczający prąd.

Prawda, ponieważ maleje L•di/dt.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #6 24 Cze 2006 23:09
    al555
    Poziom 20  

Wielkie dzięki Greg !!!!

Chciałem jeszcze zapytać czy tryb nieciągły to jest coś od czego należy uciekać ??
    Można mówić że któryś tryb jest lepszy/gorszy ?
    Trafo dostałem nawinięte więc nie mam zbyt dużej mozliwości zmian jego paramerów, a chyba tylko parametry transformatora decydują o trybie pracy.

I jeszcze pytanie nt rezystora R1 na powyższym schemacie. Pytam ponieważ istnieje troche bałagan w notach TOP24x na stronach PowerInt - raz ten rezystor jest a raz go brak. Spradziłem - układ pracuje stabilnie gdy go wylutuje, ale wolałbym wiedzieć coś więcej.

Ponieważ widze że jesteś oblatany w tej "działce" chciałem zapytać czy zrobiłeś może już większą ilość takich zasilaczy impulsowych a dokładnie czy zlecałeś wykonywanie badań EMC/EMI - jest to do przejścia z taką aplikacją?

Pozdrawiam,

i jeszcze raz wielkie dzięki za poprzednie odpowiedzi ....

0
  • Pomocny post
    #7 25 Cze 2006 01:00
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

al555 napisał:
    Wielkie dzięki Greg !!!!

Chciałem jeszcze zapytać czy tryb nieciągły to jest coś od czego należy uciekać ??
    Można mówić że któryś tryb jest lepszy/gorszy ?

trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, choć jedno jest pewne, tryb nieciągły daje większą rozpiętość indukcji w rdzeniu, poza tym, to projektując transformator na takie same parametry wyjściowe, ten z pracą nieciągłą wychodzi mniejszy od tego z pracą ciągłą, więc chyba to nie jest źle.
    Poza tym, to przy już zaprojektowanym transformatorze, to rodzaj pracy tego typu przetwornicy jest wypadkową napięcia zasilania i mocy odbieranej z przetwornicy, więc bywa, iż mamy do czynienia ze zmianą reżimu pracy rdzenia i nic na to nie da się poradzić.

al555 napisał:
    Trafo dostałem nawinięte więc nie mam zbyt dużej mozliwości zmian jego paramerów, a chyba tylko parametry transformatora decydują o trybie pracy.

Prawda, o czym już wyżej napisałem.
    Ja również żadnego transformatora nie nawinąłem sam (choć potrafię to zrobić). Na samym początku w celach edukacyjnych, dostałem od PI (Power Integration) kompletny KIT do zmontowania, więc nic poważnego nie musiałem robić, ani projektować, ani kombinować.
    Potem, ponieważ przetwornice były montowane na zamówienie, a transformatory gotowe mi pasowały (jest kilka Firm, które się w tym specjalizują, wystarczy zapytać w Google), więc kupiłem gotowe transformatory.
    Kilka innych typów transformatorów projektowałem samodzielnie (dla ciekawości, najpierw na "pieszo" korzystając z mojej na ten temat wiedzy, a potem dla sprawdzenia za pomocą dostarczonego przez PI arkusza kalkulacyjnego w Exelu, teraz jest do tego celu cały i rozbudowany program - do zassania ze strony PI).
    Te projektowane przeze mnie transformatory miały uzwojenia z odpowiedniej grubości taśmy miedzianej, zajmującej 95% szerokości szpulki, a taśma w celu zmniejszenia zjawiska naskórkowości.
    Wykonane były w pewnej specjalizującej się w tym Firmie, która do dziś istnieje i dobrze z tych usług (choć nie tylko) prosperuje. Tak więc mogę podać via PW "namiary".
    "Inteligentnymi switch'ami" z PI zajmuję się prawie od samego początku, jak tylko ukazały się, czyli od ponad dziesięciu lat. Literatura (ze free) firmowa u mnie zajmuje ładnych kilkadziesiąt cm bieżących regału, a do tego kilka płytek CDROM.
    Później podobne switch'e zaczęły produkować również inne Firmy, np.: Fairchild i STM (dawny SGS - Thomnson) i nie tylko, ale bogactwo literatury KnowHow (Katalogi, Noty Aplikacyjne, Podręczniki), oraz wiele rodzin IS (Intelligent Switch) to tylko u PI.

al555 napisał:
    I jeszcze pytanie nt rezystora R1 na powyższym schemacie. Pytam ponieważ istnieje troche bałagan w notach TOP24x na stronach PowerInt - raz ten rezystor jest a raz go brak. Spradziłem - układ pracuje stabilnie gdy go wylutuje, ale wolałbym wiedzieć coś więcej.

Oczywiście, że pracuje, przecież ten rezystor, jak napisałem poprzednio, służy do ograniczenia zakresu pracy klucza ponad ustalone granice wartości napięcia (stałego) zasilania.

al555 napisał:
    Ponieważ widze że jesteś oblatany w tej "działce" chciałem zapytać czy zrobiłeś może już większą ilość takich zasilaczy impulsowych a dokładnie czy zlecałeś wykonywanie badań EMC/EMI - jest to do przejścia z taką aplikacją?

Nie, nie badałem, ponieważ nie miałem czym pomierzyć spektrum zakłóceń EMC/EMI, ale coś, choć z grubsza sprawdzałem.
    Mianowicie, kiedy odbiornik radiowy (tranzystorowy) z zakresem fal długich, "nie szłyszał", stojąc w pobliżu, pracującej i nieekranowanej przetwornicy, to można było uzanać, że nie jest z zakłóceniami źle.

al555 napisał:
    Pozdrawiam,

i jeszcze raz wielkie dzięki za poprzednie odpowiedzi ....

Również sedecznie pozdrawiam, a cała przyjemność po mojej stronie, iż mogę się moją (chyba dużą?) wiedzą podzielić, ponieważ jestem już w takim wieku (emeryt), iż jak "kopnę w kalendarz" to i tak zabrałbym to ze sobą, a nie chcę tak, gdyż będąc kiedyś młodym, też mi bezinteresownie pomagano.
    Greg

0
  • #8 11 Mar 2007 23:47
    aleknowal
    Poziom 1  

Witam dla tego ze toczy sie tu ciekawa dyskusja na temat układów TOP mam pytanie do fachowców mam zasilacz na układzie top245y wyjście 22V 1,4A na etykiecie jest napisane ze jest przystosowany do zasilania 110V jakie bym musiał dokonać zmiany aby przerobić go na nasze napięcie 230V?? Dodam że elementy wejściowe to jest bezpiecznik kondensator są na napięcie 250V. Bardzo bym prosił o pomoc.

0
  • #9 16 Mar 2007 17:16
    Marcin81
    Poziom 10  

Hej, mam pytanie gdzie mogę znaleźć układy z serii TOP24.., tzn gdzie mogę je kupić

0