Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik kotła Tornado. Jaki rodzaj czujnika temperatury zastosowano?

janek_66 24 Maj 2006 22:27 4341 4
  • #1 24 Maj 2006 22:27
    janek_66
    Poziom 19  

Czy ktoś wie jaki rodzaj czujnika temperatury zastosowano w sterowniku kotła Tornado? Chodzi o zastosowany element. Np. dioda, tranzystor, czujnik temp. LM35, rezystor Cu; Pt; Ni, czy też jakiś inny element

0 4
  • #2 24 Maj 2006 22:35
    libretto4
    Specjalista AGD

Moim zdaniem jest to termistor zapewne 10 kohm ale nie mam pewności. Naprawiałem taki, tyle że usterką był urwany przewodzik. Trzeba podłączyć i kontrolować pracę.

0
  • #3 25 Maj 2006 18:05
    janek_66
    Poziom 19  

Dziękuję za poradę. Sprawdziłem napięcia na zaciskach czujnika gdy jest podłączony- wynosi 8mV. Po odłączeniu końcówki czujnika (przerwa) napięcie powoli rośnie do wartości 80mV. Gdyby czujnik był wysokooporowy myślę że te wartości powinny być większe. Napięcia zasilacza sprawdzałem, wynoszą ok. 13V i po stabilizatorze - 5V. Wyświetlacz czasu pokazuje normalnie, natomiast wyświetlacz temperatury pulsuje pokazując 99,9°C. Wg. instrukcji producenta świadczy to o uszkodzeniu czujnika. Nie jestem jednak o tym przekonany- dają mi do myślenia niskie wartości napięć przy odłączonym czujniku.

0
  • #4 31 Maj 2006 10:46
    Krzysztof Tworek
    Poziom 12  

Opisana usterka, to z pewnością uszkodzony czujnik temperatury.
    Czujnik kosztuje ok. 20 zł i można go zamówić u producenta (za zaliczeniem pocztowym).
    Pozdrawiam KT

0
  • #5 08 Sie 2006 08:11
    janek_66
    Poziom 19  

Chciałbym zamknąć temat sterownika kotła Tornado. Skorzystałem z porady serwisu producenta, który pomógł mi zlokalizować usterkę. Okazało się że niezauważalnie odłamana była końcówka jednego ze stabilizatorów napięcia, a na dodatek mały stabilizator na zasilaniu układu pomiaru temperatury miał zwarcie (przegrzany). Po wymianie tych stabilizatorów sterownik pokazuje właściwą temperaturę i działa prawidłowo. Zamykam ten temat.

0