Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik kotła Tornado. Jaki rodzaj czujnika temperatury zastosowano?

24 Maj 2006 22:27 4665 4
 • Poziom 19  
  Czy ktoś wie jaki rodzaj czujnika temperatury zastosowano w sterowniku kotła Tornado? Chodzi o zastosowany element. Np. dioda, tranzystor, czujnik temp. LM35, rezystor Cu; Pt; Ni, czy też jakiś inny element
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista AGD
  Moim zdaniem jest to termistor zapewne 10 kohm ale nie mam pewności. Naprawiałem taki, tyle że usterką był urwany przewodzik. Trzeba podłączyć i kontrolować pracę.
 • Poziom 19  
  Dziękuję za poradę. Sprawdziłem napięcia na zaciskach czujnika gdy jest podłączony- wynosi 8mV. Po odłączeniu końcówki czujnika (przerwa) napięcie powoli rośnie do wartości 80mV. Gdyby czujnik był wysokooporowy myślę że te wartości powinny być większe. Napięcia zasilacza sprawdzałem, wynoszą ok. 13V i po stabilizatorze - 5V. Wyświetlacz czasu pokazuje normalnie, natomiast wyświetlacz temperatury pulsuje pokazując 99,9°C. Wg. instrukcji producenta świadczy to o uszkodzeniu czujnika. Nie jestem jednak o tym przekonany- dają mi do myślenia niskie wartości napięć przy odłączonym czujniku.
 • Poziom 12  
  Opisana usterka, to z pewnością uszkodzony czujnik temperatury.
  Czujnik kosztuje ok. 20 zł i można go zamówić u producenta (za zaliczeniem pocztowym).
  Pozdrawiam KT
 • Poziom 19  
  Chciałbym zamknąć temat sterownika kotła Tornado. Skorzystałem z porady serwisu producenta, który pomógł mi zlokalizować usterkę. Okazało się że niezauważalnie odłamana była końcówka jednego ze stabilizatorów napięcia, a na dodatek mały stabilizator na zasilaniu układu pomiaru temperatury miał zwarcie (przegrzany). Po wymianie tych stabilizatorów sterownik pokazuje właściwą temperaturę i działa prawidłowo. Zamykam ten temat.