Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawianie prądu spoczynkowego - Unitra WS304

dafit906 24 May 2006 22:41 8889 6
 • #1
  dafit906
  Level 27  
  Witam, mam pytanie, do jakich rezystorów się podpiąć i jaki ustawić prąd spoczynkowy ?? Proszę o jakiś opis ponieważ bardzo mi się grzeją końcówki. Dzisiaj po prostu poleciała jedna para po obu stronach z przegrzania, wymienilem na nowe i to samo.
 • #2
  hkuhn
  Level 25  
  Jeśli poleciała ci para końcowa to sprawdź jeszcze tranzystory sterujące a zwłaszcza tranzystor regulujący prąd spoczynkowy.Pomiaru prądu spoczynkowego możesz dokonać na rezystorze emiterowym tranzystorów mocy,są to najczęściej rezystory drutowe o wartości 0,33 Ω do 0,47Ω.Mierząc na nich spadek napięcia można obliczyć prąd spoczynkowy.Napięcie to jest w granicy kilku miliwoltów (5-10mV).Jeżeli jest dużo większe to wymaga korekty potencjometrem montażowym .Gdyby nie regulował to najczęściej jest uszkodzony tranzystor pomiarowy.
 • #3
  krzych*
  Level 11  
  mam ten sam problem a potecjometry montarzowe sa 2 po wymianie kilku tranzystorow grzaly mi sie końcówki ale pokrecilem nimi tak na oko i jest troche lepiej i problem w tym, że nie wiem jak nimi regulować rezystory maja 0,22 ohm i jak sie podpiac w te rezystory
 • #4
  janusz27
  Level 30  
  W WS304S jak i w innych wzmacniaczach prad spoczynkowy mierzymy posrednio poprzez pomiar spadku napiecia na rezystorach emiterowych. W przypadku WS304S sa to rezystory R164 i R165 oraz R264 i R265 (takie cementowe) pomiaru dokonujemy poprzez podpiecie sie do koncowek rezystorow, ktore nie sa polaczone ze soba (sa polaczone z emiterami tranzystorow mocy). Prad spoczynkowy powinien wynosic 20-25mA (z prawa Ohma 20-25mV). W razie duzo wiekszego lub duzo mniejszego pradu dokonujemy regulacji peerkami R152 R252 - maja one po 470Ω. W przypadku braku reakcji na krecenie peerkem nalezy wymienic tranzystor termiczne - BC237 (chyba to jest T108 i T208)
 • #5
  Beattracks
  Level 21  
  A jak jest reakcja tylko prąd jest strasznie mały? czyli max ok 5mV? a po nagrzaniu na min jest 20 to co trzeba wymienic? tranzystory te termiczne ma z tym ze BC237B sa deko mniejsze od tych z wzmacniacza
 • #6
  dybas
  Level 38  
  Nic nie trzeba wymieniać. Oczywiste jest, że pomiaru należy dokonać po nagrzaniu się wzmacniacza. Co najmniej kwadrans po włączeniu. Struktura tranzystora regulacyjnego nie dotyka radiatora, zatem jego działanie jest mocno opóźnione. Wraz ze wzrostem temperatury radiatora szybko rośnie prąd spoczynkowy, stąd panika "włączam wzmacniacz, a tu 5 mV". Odczekaj.
 • #7
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Problem w tym, że okład regulacji prądu spoczynkowego powinien działać trochę inaczej, a mianowicie utrzymywać ten prąd na stałym poziomie, bo dobrze działający układ regulacji prądu spoczynkowego nie powinien się dużo różnic między zimnym wzmacniaczem a ciepłym, dlatego ja prąd zawsze sprawdzam co najmniej 2 razy, jak wzmacniacz jest zimny (zaraz po naprawie) i po dobrym wygrzaniu. Dodam też, że regulacja prądu to nie jest recepta na wszystkie problemy wzmacniacza (charczenia, trzeszczenia i temu podobne). Aby prąd był dobry i dobrze go wyregulować, wzmacniacz musi być sprawny. Zawsze też wzmacniacz wygrzewam z zabezpieczeniem, albo na oporach w zasilaniu albo na żarówkach. Ostatnio bardziej się przekonuję do żarówek, bo można obserwować pracę wzmacniacza bez robienia pomiarów, po prostu jak żarówki zaczynają bardziej świecić to znaczy że prąd wzmacniacza rośnie.