Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio CB w maluchu. Czy jest sens montować? Antena magnesowa.

franas85 24 Maj 2006 22:45 3151 12
  • #1 24 Maj 2006 22:45
    franas85
    Poziom 9  

Witam!

Mam w domu nie uzywane radio CB MINI S (tak jest na nim napisane) Chcialem je sobie zalozyc w maluchu ale boje sie ze beda zaklucenia, gdyz kiedys je juz podlaczylem tak na chwile i byly. Chcialem dokupic do niego antene z magnesem. Czy jest wogole sens montowac CB w maluchu i czy antena z magnesem to dobre rozwiazanie????

• #2 24 Maj 2006 22:56
    maser81
    Poziom 19  

Antena z magnesem to takie sobie rozwiązanie- zwłaszcza przy dzisiejszej wartości tego auta. Lepiej dać na stałe antenkę.
    I o ironio! Kaszelka ładnie da się wytłumić z zakłóceń elektromagnetycznych. JAko że to auto jest stosunkowo proste (mało elektroniki) to da się (choćby przez odpowiednie dobranie dławików i kondensatorów) wytłumić zakłocacze (choć lepiej na początku sprawdzić czy nie ma czegoś do wymiany np zużyte złącza, kable w.n itp).
    Miałem malucha i na nim radio i muszę powiedzieć że było zaskakująco dobrze.
    Bardziej od zakłóceń radiowych przeszkadzał mi hałas w tym aucie. Trzeba było dać dodatkowy głośnik.

• #3 25 Maj 2006 13:12
    himdkw
    Poziom 12  

Przeprowadziłem kiedyś łączność z "malcem" (jechał w przeciwną stronę i nie mogłem się powstrzymac żeby nie zagadać). Miał założoną jakąś strasznie długa antenę (na oko 2 metry) i słychać go było bardzo dobrze, czysto, bez zakłuceń. W sumie nie wiem jak on słyszał ale do przeprowadzenia łączności wystarczyło.

• #4 25 Maj 2006 16:30
    franas85
    Poziom 9  

Niestety nie za bardzo moge zamontowac zwykla antene poniewaz mieszkam w bloku na osiedlu a wiadomo jak kradna. Chce zeby moja instalacja byla jak najmniej widoczna. Moj znajomy kupil antene z magnesem za 30 zl(nowa) i mu bardzo ladnie sciaga tylko ze on ma calibre.

• #5 25 Maj 2006 16:37
    Pirek
    Poziom 14  

Witam
    W maluchu dobrze sprawdza się antena na uchwycie rynienkowym, trzeba tylko poprawić masę. Ja miałem kiedyś tak właśnie zrobione, uchwyt założony był na plastikową osłonę rynienki. Przez uchwyt, osłonę i rynienkę przepuściłem 2 blachowkręty. Masa dobra, SWR na poziomie 1,1. Nic nie ciekło. Oczywiście raz na jakiś czas można wykręcić i wkręcić te blachowkręty żeby poprawić kontakt z masą. ODRADZAM doprowadzanie masy kablem - tworzy się indukcyjność i nie idzie tego prawidłowo zestroić. Można też wywiercić dziurę w dachu :)
    Antenkę zawsze można odkręcić, zostaje sam uchwyt (chociaż u nas to się g... złodzieje czepią). Jeżeli nie zamierzasz bić rekordów odległości w łacznościach to magnesówka może być. Co do zakłóceń to jeśli wszystkie kable, szczotki i inne detale są w porządku to raczej nie będzie z nimi problemu. W razie czego można łatwo odfiltrować. W maluchu woziłem m. in. Onwę (grubą) i nie narzekałem. Głośnik zewnętrzny oczywiście się przydaje, maluch to jednak maluch :)

• #6 26 Maj 2006 16:56
    franas85
    Poziom 9  

Nie mam zamiaru bic rekordow dlugosci wiec wole magnesowke. W jaki sposob mozna odprowadzic te zaklucenia ( jakies filtry, kondensatory jesli tak to jakie)?Co to jest ta "ONWA" o ktoerj byla mowa post wczesniej??

• #7 27 Maj 2006 15:12
    franas85
    Poziom 9  

Mam jeszcze pytanie dotyczace oplat. Wiem ze kiedys trzeba bylo oplacac coroczne skladki a jak jest teraz?? Czy trzeba miec jakies pozwolenia itp.??

• #9 27 Maj 2006 21:45
    janek1815
    Poziom 38  

onwa to marka radiaCb . macie moze te filtry jakie cewki i kondensatory

• #10 28 Maj 2006 16:11
    maser81
    Poziom 19  

Znalazłem coś takiego w moich szpargałach.
    Pochodzi z książeczki pt: " CB w samochodzie". Autora nie podają w lewym górnym rogu logo radia Zet.
    Może się to komuś przyda?
    Plik zawiera schemat dla fiata 126p oraz ogólne zasady likwidowania zakłóceń w samochodach. (archiwum rar z 3-ma plikami jpg)

Załączniki:
  • #12 28 Maj 2006 21:37
    c2h5oh
    Moderator

Cześć .

Fizyki nie da się oszukać . Wszystkie krótkie anteny to nieporozumienie. Tak samo, jak podany na Allegro zysk takiej anteny :)
    Jeżeli można doradzić, to poszukaj anteny, która ma co najmniej 1,5 m wysokości.
    Jeżeli istnieje możliwość, to staraj się zamontować antenę na stałe (dziura w dachu i tzw. grzybek). Samą antenę można łatwo odkręcić od grzybka i schować ( jest przykręcana tzw. "motylkiem"), przykręca się ją o odkręca palcami, bez narzędzi, więc problemu nie ma .
    Nigdy anteny na podstawie magnetycznej, nie będą tak dobrze działały, jak anteny zamontowane na stałe, na środku dachu .

• #13 28 Maj 2006 23:28
    artur.lubin
    Poziom 25  

Ja osobiście polecam anteny o długości od 100cm do 150cm. Miałem krótkie Midlandy (te magnesowe ok. 45cm) i Lemy 170cm i był problem z ich zestrojeniem.

Co do montażu na maluchu to musisz uważać bo przy większym podmuchu wiatru może ci go wywrócić ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME