Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odstraszacz gryzoni na Atmega8 :)

25 Maj 2006 18:04 2209 3
  • Poziom 20  
    Witam!

Chcę wykonać odstraszacz gryzoni. W tym celu planuję zastosować generator zbudowany na procesorze atmega8, który będzie generował różne częstotliwości z zakresu 25000 - 50000 Hz.

W związku z powyższym mam kilka pytań:
    - czy musi to być sygnał sinusoidalny (może być prostokątny)?
    - jaki przetwornik piezoelektryczny (lub coś takiego) zastosować?
    - czy sygnał z procesora moża bezpośrednio podać na przetwornik czy lepiej wykonać prosty wzmacniacz?

Jeżeli chodzi o przetworniki to mam w zasięgu sklep, w którym są takie:
    http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?show=AKB00&sort=id&sid=0745e95b

Czy któryś się nada?

Dziękuję i pozdrawiam.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Admin grupy Projektowanie
    Przetworniki podane w linku niespecjalnie nadają się do tego zastosowania gdyż pracują na określonej częstotliwosci (mają wtedy najlepszą wydajnosć)

Jako przetwornik można zastosować głośnik wysokotonowy + przetwornik na 40KHz.

Głośnik będzie wymagał odpowiedniej wydajności prądowej (można wykorzystać kostkę jakiegos scalonego wzmacniacza audio)
    Przetwornik będzie potrzebował dużego napięcia (transformatorek, indukcyjność).

Najlepszy byłby sygnał sinusoidalny, prostokątny będzie dość nieprzyjazny dla przetworników, będzie zawierał bardzo wiele harmonicznych.
    W zasadzie prostokątny będzie bardziej przeraźliwy od sinusa lecz będzie też słyszalny przez człowieka.

Sinus można uzyskać z PWM lecz musi być odpowiednio szybki (ew z przetwornika C/A)
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 20  
    Z tego co wiem to "odstraszacze gryzoni" pracują najczęściej na częstotliwości 300...400Hz, ponoć sygnał sinusoidalny jest zdecydowanie lepszy do odstrzaszania, dobrze aby sygnał był powtarzany w nieregularnych odstępach co kilkanaście ... kilkadziesiąt sekund i najlepiej jako przetwornik nadaje się zwykły głośnik ( najlepiej z jakąś palstikową membraną). Nie wiem skąd propozycja takich wysokich częstotliwości - no chyba że chcesz przywoływać nietoperze ? ;-)

Aha - też przerabiałem ten problem/pomysł - ale stwierdziłem że jak by się gryzonie dowiedziały że "robie" sinusa na mikroprocesorze to by się zaczęły zlatywać żeby pooglądać to cacko ! LM386 jako generator+ ew. jakiś 8 nózkowy uC do sterowania czasowego to aż za dużo !
    Powodzenia!
  • Poziom 20  
    Al555, troche zamieszałem w tytule, chodziło mi o myszy, insekty, mole, pająki, komary itp. :D
    Chcę zrobić na procku bo najłatwiej generuje się różne częstotliwości w różnych odstępach.
    Najgorsza sprawa to przetwornik. Jutro może gdzieś w Katowicach dostanę taki na ok. 40kHz.

Jak zamienić sygnał prostokątny na sinusoidalny? Mogę prosić jakiś schemacik? Dzięki.