Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Filtra Dolnoprzepustowego - Problem z potencjometrem

26 Maj 2006 00:52 2232 4
  • Poziom 10  
    Witam. Mam pewne pytanie co do projektowania filtru dolnoprzepustowego. Ściągnąłem programik FilterLab i zaprojektowałem sobie filtr 2 rzędu o odcięciu 100Hz. Nie ma w tym nic trudnego. Ale ja chciałbym zrobić filtr regulowany np 80-150Hz dla przykładu i nie mam pojęcia jak, gdzie, i jaki potencjometr wstawić do schematu. Nie wiem czy przy wstawieniu potencjometru należy zmieniać wartości elementów czy wystarczy podpiąć potencjometr. Czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć i przedstawić np na rysunku? Załączam wyliczony schemacik w programie.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Ale jak to obliczyć? Czy należy zmniejszyć wartości rezystorów o wartość potencjometru?
  • Poziom 43  
    Witam,
    drunk_bear napisał:
    Mam pewne pytanie co do projektowania filtru dolnoprzepustowego. Ściągnąłem programik FilterLab i zaprojektowałem sobie filtr 2 rzędu o odcięciu 100Hz. Nie ma w tym nic trudnego. Ale ja chciałbym zrobić filtr regulowany np 80-150Hz dla przykładu i nie mam pojęcia jak, gdzie, i jaki potencjometr wstawić do schematu.

Ten rodzaj filtru (dolnoprzepustowy Butterwortha) do tego celu (strojenie) nie nadaje się, musiałbyś stroić (i to współbieżnie) dwie rezystancje R1 i R2, a zobacz jakie wyliczyłeś wartości, podobnie sprawa wygląda z pojemnościami.
    Do tego celu najlepiej nadaje się inny podobny układ (dolnoprzepustowy Butterwortha) filtru, gdzie obie te rezystancje (R1, R2) są sobie równe, ale problemu współbieżnego strojenia dwóch rezystorów nie przeskoczych, ponieważ filtr jest drugiego rzędu o podwójnym pierwiastku funkcji przenoszenia (transmitancja napięciowa).
    Poszukaj w FilterLab, takiego rozwiązania.

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 10  
    Niestety w FilterLab nie ma chyba takiej możliwości. Zmieniać można tylko wartości kondensatorów a rezystory same się obliczają. Może jest jakiś inny program w którym można to obliczyć?