Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

licznik obrotów na wyświetlaczu led

26 Maj 2006 18:09 2315 12
  • Poziom 18  
    witam chciałbym zrobić licznik obrotów do nawojarki na dwócyfrowym wyświetlaczu led jest na nim napisane: HA2151R szukałem na google jak połączyć ale nie znalazłem

z góry dzięki za pomoc
    pozdrawiam kysn
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Trochę zawile piszesz . Nie wiesz jak podłączyć wyświetlacz do licznika czy do nawijarki ? Jeżeli chodzi o podłączenie wyświetlacza do licznika to zależne to będzie od samego licznika . Może być i tak że ten wyświetlacz nie będzie pasował do licznika o którym mówisz . W jaki sposób ktokolwiek ma Ci odpowiedzieć jeżeli nie wiadomo jaki to licznik , ani jaka to "nawojarka" .
  • Poziom 18  
    mam na myśli nawojarke własnej roboty , na dołączonym kole na krawędzi będzie umieszczony magnes który będzie załączał kontrakton przy każdym obrocie
    przy każdym załączeniu kontaktrona na wyświetlaczu pojawiała by się liczba wykonanych już obrotów
    krótko mówiąc chodzi mi o taki sterownik do wyświetlacza który liczyłby ilość załączeń kontaktrona aż do resetu
  • Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Najprościej będzie zrobić taki licznik na 2xCD4026 (licznik modulo 10 + dekoder wyswietlacza 7 segmentowego).
    Zajrzyj do noty katalogowej a wszystko Ci się wyjaśni.
  • Poziom 35  
    Teraz wszystko jasne . Ja nawijarkę do cewek zrobiłem sobie z napędu wycieraczek od fiata 125p . Odpadła mi kombinacja z czujnikiem obrotów ponieważ jest tam już zamontowany styk zwierno-rozwierny . I ten to właśnie styk podaje mi informację o przejściu wałka przez "zero" . Sygnał ten idzie do procesora który zlicza te impulsy i wyłącza silnik jak nawinie tyle co trzeba . Ale sposób proponowany przez Kolegę Jarema też będzie skuteczny .
  • Poziom 18  
    mówcie do mnie trochę bardziej "łopatologicznie" bo do szkoły elektronicznej to ja się dopiero wybieram
    proszę o zrozumienie
  • Poziom 35  
    Zacznijmy z innej strony .
    Czy ta nawijarka już istnieje i będziesz do niej dorabiał licznik , czy też robisz sobie nawijarkę od podstaw .
  • Poziom 18  
    nie wiem jakie ma to znaczenie
    ale buduję (a raczej mam zamiar) nawojarkę od podstaw
    głównie chodzi mi oto żeby odpowiednio wysterować ten wyświetlacz żeby po każdym załączeniu kontaktrona zmieniała się cyfra
  • Poziom 35  
    kysn napisał:
    ...nie wiem jakie ma to znaczenie...
    Znaczenie ma takie że jak robisz od podstaw to możesz zrobić tak jak Tobie będzie odpowiadało . Natomiast jak maszyna już jest to za bardzo nie podskoczysz i musisz dostosować swoje zamiary do istniejącego mechanizmu . Jak możesz to napisz jak ten licznik ma działać . Czy ma tylko zliczać ilość zrobionych przez wałek obrotów ? A może powinien jeszcze załączać i wyłączać silnik ? Jeżeli ma sterować silnikiem to jaki to będzie silnik . Wiesz , pytam bo zrobić licznik jest bardzo łatwo , dowcip polega na tym żeby był taki jak trzeba . I tylko dla tego tak się dopytuję .
  • Poziom 18  
    nie to ma być tylko licznik a silnika w nawojarce prawdopodobnie nie będzie (będę obracał ręką) :D
  • Poziom 22  
    Witam.
    Zamiast bawić się z budową licznika z czym mogą być problemy to prościej kupić mały licznik LCD z zasilaniem bateryjnym,są takie w cenie już od ok.15-20 zeta,masz na nim wejście opisane dokladnie i gdy tam właśnie podłączysz ten kontaktron będzie dzialać
  • Użytkownik obserwowany
    jacobsek napisał:
    Witam.
    Zamiast bawić się z budową licznika z czym mogą być problemy to prościej kupić mały licznik LCD z zasilaniem bateryjnym,są takie w cenie już od ok.15-20 zeta,masz na nim wejście opisane dokladnie i gdy tam właśnie podłączysz ten kontaktron będzie dzialać

Witam,
    Mogę jedynie powiedzieć, że idąc na łatwizne zawsze będzie prościej.
    Z tym, że autor tego tematu może chcieć zrobić coś samemu - z czego nabędzie nowego doświadczenia.
  • Poziom 18  
    no napewno wolałbym zrobić to samemu i na wyświetlaczu led (bo innego nie posiadam