Sorry za tego ortografa! Tylko bardzo proszę nie rozpowiadać, bo dostanę kopa od swoich dwóch sióstr polonistek
. Czyli do tego ujemnego napięcia mam dodać dzielniki? Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o nich. Jak one wyglądają? Są drogie?

Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over theredodo_1989 wrote:Sorry za tego ortografa! Tylko bardzo proszę nie rozpowiadać, bo dostanę kopa od swoich dwóch sióstr polonistek. Czyli do tego ujemnego napięcia mam dodać dzielniki? Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o nich. Jak one wyglądają? Są drogie?
dodo_1989 wrote:Nie obraże się, ani też nie zaprzestąnę prac. Tszczesn nie musisz się bać! Mam wujka, który już trochę przeżył z elektroniką
. Jak nie Wy to wujek mi pomoże. Dzieli nas (z wujkiem) niestety odległość
. Tymczasem nie wiem, czy słyszałeś takie powiedzenie, że nigdy młodemu elektronikowi się nic nie stanie, tylko temu, który wpadł w rutynę. Ja będę bardzo ostrożny! Nie wiem czy to jest aż tak skomplikowany wzmacniacz. Wydaje mi się, że jest banalnie łatwy! Zresztą sam zobacz! Schematy umieściłem parę postów wcześniej! pozdrawiam!
tszczesn wrote:
(...)Dla and lamp potrzeba napięcia około 300V, dla siatek - z reguły -10 do -50V. Dlatego też do uzyskiwania ujemnego napięcia stosuje się na ogół dodatkowe uzwojenie. (...)
dodo_1989 wrote:Po co on był w biasie??? Jak napiecięcie było uzyskiwane z anodowego? Może ktoś ma jakiś pomysł po co on tam był? I czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć jakie mają parametry te kondki z napisami 50/70 i z czym to idzie?
dodo_1989 wrote:Właśnie nie ma pojemności napisanej! Ale po co ustawiać na minus jak było już ustawione? Przecież bias idzie z układu prostowniczego! Trzeba go zastępować? Czy może go ominąć? Bo bias gdzieś mi robi zwarcie i wywala bezpiecznik! Wydaje mi się, że to ten element. Załączam schemat, który pokazuje zejście z mostka do biasu.
dodo_1989 wrote:Nie ma, ani gdzieś obok, ani gdzieś indziej podanej pojemności tych kondensatorów. Może ktoś się spotkał z dokładnie takimi samymi? A ten prostownik selenowy można zastąpić np. 1N4007?
dodo_1989 wrote:Czyli te połprzewodniki selenowe jakoś inaczej działają? Bo ten układ zasilania poza moją drobną zmianą w postaci zastąpienia półprzewodnika selenowego na 1N4007 jest taki jaki był we wzmaku wcześniej. A! Bo ja nie wytłumaczyłem, co zrobiłem! Ja kupiłem wzmacniacz lampowy - wygląda jak powermixer. W środku było 9 preampów. Ja sobie zaadaptowałem regulację biasu, która już była. Wydaje mi się, że powinna bez zmian starczyć. A te kondy, co były w biasie to mogą tam zostać, czy dać jakieś inne? Bo ja ich parametrów nie znam, ale skoro tam były no to mogą chyba, nie?
dodo_1989 wrote:To, co w takim razie robi opornik 82k, jak nie zmniejsza napięcie? Acha! W preampach na katodzie pierwszej połówki jest kondensator z podobnym rodzajem oznaczenia: 50/3. Mam schemat i na nim jest napisane, że kondensator ma mieć 50µF. To może ta trójka oznacza, że jest odporne na napięcie 30v?