Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa wzmacniacza gitarowego 50W

dodo_1989 07 Aug 2006 11:35 10173 76
 • #61
  dodo_1989
  Level 13  
  Prace poszły dalej. Dowiedziałem się, że JCM daje i clean i przester, więc teraz zdecydowanie robię preamp JCMa. Ale mam teraz inny dylemat. Wymyśliłem sobie, że lampki musi być widać :P. Wybór padł na przód z plexi z naklejoną specjalną folią do przyciemniania szyb w samochodzie :). Ale nie wiem jak to wykonać tzn. nie wiem, jak zrobić. hmmm. Mam do wyboru tak: w drewnie (basista stolarz) - bardziej kosztowne i o wiele cięższe rozwiązanie, w metalu (już jest taka obudowa) - pasowałoby odmalować i odpowiednio przyciąć według swojego projektu i wstawić plexę. W załączniku daje Wam to co jest teraz (nie będzie kolor bordowy tylko czarny) i ponumerowane schematy (1. To co jest teraz, 2,3,4 - to co może być, a w miejscu białego prostokąta plexa). Interesuje mnie Wasze zdanie co byście sami woleli mieć :). Piszcie numerki, które Wam się bardziej podoba. Myślę, że 3jka to dosyć chyba dobre rozwiązanie ze względu na prostotę. Mam też problemy tzn. nie wiem jak zrobić napisy na poty. Mam taki pomysł choć nie wiem, czy dobry, że za tą przyciemnianą plexą przekleję samo czarne tło liter i za nimi dam diody, które podświtlałyby je. Rozwiązanie jest myślę lepsze chyba od naklejek, gdyż naklejone od drugiej strony są niemożliwe do zdrapania :). Oczekuję na Wasze opinie!
 • #62
  METALOWIEC
  Level 18  
  Wersja 3 jest jak najbardziej spoko :) Pomysł z podpisami też dobry ;) Ciekaw jestem efektu :D
 • #63
  dodo_1989
  Level 13  
  Mam takie zasadnicze pytanie. Bo wszyscy mówią: zanim załączysz anodowe podepnij głośnik do wzmaka. W sumie to nikt nigdy nie powiedział, co się dokładnie w takiej sytuacji dzieje. Coś słyszałem, że się trafo głośnikowe przepala. Interesuje mnie co się wtedy dzieje. Może ktoś zna tą sytuację nie tylko z teoretyki, a także z praktyki. Uprzejmie proszę o podzielenie się tymi informacjami!
 • #64
  tszczesn
  Old radio specialist
  dodo_1989 wrote:
  Mam takie zasadnicze pytanie. Bo wszyscy mówią: zanim załączysz anodowe podepnij głośnik do wzmaka. W sumie to nikt nigdy nie powiedział, co się dokładnie w takiej sytuacji dzieje. Coś słyszałem, że się trafo głośnikowe przepala. Interesuje mnie co się wtedy dzieje. Może ktoś zna tą sytuację nie tylko z teoretyki, a także z praktyki. Uprzejmie proszę o podzielenie się tymi informacjami!


  Na nieobciążonym transformatorze przy większym sygnale moga powstać przepięcia, na tyle duże, żeby doprowadzić do przebicia transformatora lub wewnątrz podstawki lub cokołu lampy. Dotyczy to głównie wzmacniaczy w klasie A, które za to są całkowicie odporne na zwarcia.
 • #65
  dodo_1989
  Level 13  
  Yeah! Prace nad wzmacniaczem dobiegły prawie do końca! Jeszcze tylko napisiki :) i nie długo pojawi się w DIY. Miałem problemy z głośnością i brumieniem. Proste! Wypośrodkowałem żażenie do preampu i teraz wszystko ok. Z głośnością sobie poradziłem likwidując sprzężenie i zwiększając napięcie wchodzące do preampu. Brzmienie tak jak na lampę przestało! Odnalazłem w tym wzmaku poszukiwane brzmienie Jimi'ego Hendrix'a. Jednak przester ten schodzi niżej niż standartowy JCM, ale da się go wysterować na typowego marshalla. Posiada on niesamowite możliwości dźwiękowe! Dzięki tym "dzikim" lampom ECC808 nigdy nie używanych w preampach gitarowych można uzyskać o wiele bardziej przesterowane brzmienie niż JCM! Dla mnie bomba! Dzięks wszystkim tym, co mi pomagali! Temat można już powoli zamykać :).
 • #66
  dodo_1989
  Level 13  
  Mam problem :). Nie wiem czemu wzmak mi pierdzi przy akordach i czemu gain jest taki mały. Może zmniejszyć te rezysory wejściowe? I też nie wiem z jakiej przyczyny nie jest zbyt głośny. Mam próbki :). Tzn. proszę nie zwracać uwagi na to co gram, bo nagrałem od "kopa" :). www.z-ne.com.pl/probki.mp3 (ten pierwszy dźwięk jest nie na wzmacniaczu - to sama naturalna gitarka :), a potem musiałem ściągnąć sprężyny z werbla i mi się trochę sfałszowało, bo nie przestawałem grać :))
  Acha! większość jest nagrana na wzmocnieniu z kaczki. Przede wszystkim chciałem pokazać możliwości wzmaka.
 • #68
  dodo_1989
  Level 13  
  Nie, bo mi się wydaje, że coś źle pracuje, bo jak jest GAIN na maksa, to przester jest taki ledwie, ledwie, a na nagraniach Hendrix'a jest o wiele większy. (wiem, że Heniek dopalał JCMa efektami podłogowymi, ale nawet jak nie miał ich włączonych, to przester miał o wiele większy)
 • #69
  Beniekk
  Level 17  
  ehh hendrix dodatkowo używał fuzza. sprawdz wszystko jeszcz eraz dokładnie. i napisz. jezeli chcesz wiecej gainu zbuduj preamp z soldano atomic lub slo100...
 • #72
  dodo_1989
  Level 13  
  Nie wiem jak tą się stało, ale miałem konda 500n na katodzie w pierwszym stopniu i zmieniłem go na 1uF celem sprawdzenia, czy jest winowajcą tego nieprzyjemnego dźwięku - tego harczenia. Zdziwienie ogarnęło mnie, ponieważ wyszedł zwykły clean! Zrobiłem przełącznik i mam tak jakby dwa kanały :). Ktoś potrafi to wytłumaczyć? I co może harczeć jeszcze w preampie JCM?
 • #73
  dodo_1989
  Level 13  
  No i działa!!!!!!!!! Sprawcą był rezystor 100k w 4 stopniu! Teraz to jest głośno! Nie potrafię rozkręcić na więcej niż 1/4 obrotu volume'a! Nie wytrzymuję głośności :). W krótce pojawi się wzmak w DIY.
 • #74
  dodo_1989
  Level 13  
  Jestem zdesperowany!!!!!!! Czy Wam też wzmak odbiera radio?! Budowałem wzmacniacz gitarowy, a wyszedł radioodbiornik :). Da się to jakoś wyeliminować??? Co jest powodem? Może akurat wzmak jest w jakimś nasilonym polu radiowym, abo co? Męczą też mnie wzbudzenia! Nie da się wyjechać na większą głośność, bo buczy, pierdzi, trzeszczy. Podawajcie sposoby i powody występowania tego zjawiska. Z góry dzięks!
 • #75
  spoonmm
  Level 11  
  jeżeli szukasz płytek do marshalla to zajrzyj na www.ceriatone.com
  tam masz kilka wzmacniaczy i w zakładce layout masz płytki i narysowane jakie elementy są mają być naniesione na płytke.gdzieś w necie była jeszcze stronka Hoffmanna gdzie są rozrysowane diagramy marshalli 50 i 100 watt.myśle ze Ci sie to przyda.pozdro
 • #76
  darlon
  Level 17  
  "wiem, że Heniek dopalał JCMa efektami podłogowymi"
  chłopie, on grał na headach marshall 1959 plexi super lead 100 W na EL 34... a serii JCM to on na oczy nie widział skoro zmarł w 1970... :P a jeśli pytasz jak brzmieć jak on to podepnij efekcik arbiter fuzz face, można znaleźć na necie schematy, efekt prosty jak mało który, tyle że ja nie moge znaleźć do niego tranzystorów germanowych. poza tym sprzęt Heniego to jeszcze: jakiś stary wah voxa, uni vibe i octavia rogera mayera

  życzę powodzenia a ampem, chociaż JCM powyżej pierwszych 800-ek to konstrukcje moim zdaniem okrutnie nieudane... a 900-ki to już porażka z tym "hi gainem" :/ o wiele lepsze i prostsze rozwiązanie to właśnie plexi, a gwarantuje, że jeśli dobrze wykonać plexiego, to zjada 800 i 900 na samym starcie jakością dźwięku a że nie wspomnę o mocy... niby to 100 watt powinno być tyle samo co 100 watt, ale zapewniam, nie jest :P
 • #77
  AREK0882
  Level 16  
  Witam czy znawcy tematu wiedzą coś na temat dławika "choke" do tego wzmacniacza.Czy można go zastąpić rezystorem bo tam za tym dławikiem napięcie jest mniejsze o jeden wolt ,Prosze o odpowiedz.
  Pozdrawiam.