Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Award Boot Block BIOS >BIOS ROM CHECKSUM ERROR

blackx1 27 May 2006 08:48 4380 11
    blackx1
    Level 11  
    Witam
    Pewnego dnias wyłaczył mi sie komputer i przestał sie włanczać po kilku resetach właczył sie ten komunikat: Award Boot Block BIOS >BIOS ROM CHECKSUM ERROR i coś tam prosi o dyskietke. Płyta jest na pewno sprawana bo wsadzałem tam swojego drugiego procka. A tego procka wsadziłem do swojej płyty i nie odpala. Jeżeli uszkodzony jest procesor dlaczego raz za czas włancza sie komunikat o Biosie?;>
    Dzięki za wszystkie sugestie
    mat_ed
    Level 43  
    Musisz zaprogramowac BIOS, jesli masz problemy z dyskietka mozesz to zrobic na programatorze. Mozesz tez stworzy odpowiednia dyskietke z plikiem autoexec.bat w tym pliku musisz dodac linijke:
    awd822a.exe twojplikzbiosem.BIN /py
    proces flashowania sam powinien sie rozpoczac. Flashera masz tutaj:
    http://www.ecsusa.com/downloads/bios/awd822a.exe
    dyskietke tutaj:
    http://www.abitfaq.it/Files/drdflash.exe
    a BIOS na stronie producenta plyty glownej.
    Jesli wgranie nie pomoze mozna przypuszczac,ze blad powoduje inny podzespol jak np. RAM czy grafika.
    blackx1
    Level 11  
    Dlaczego mam wgrywać Biosa? Jak przecież inny procesor wsadze do tej płyty(athlon 1600) to działa i nie ma żadnych problemów z żadnym biosem i włanczaniem. A na tym Duronie 600 nie odpala woghole komp albo raz na 100 wyskoczy Award Boot Block BIOS >BIOS ROM CHECKSUM ERROR. Tylko na tym Duronie jest problem. Przypuszczam że jest uszkodzony procesor?
    roodzeek
    Level 23  
    :arrow: mat_ed
    A nie prościej _najpierw_ sprawdzić RAM i CPU (co z resztą już autor wątku zrobił)?
    Miałem dokładnie taki sam przypadek - uszkodzony RAM powodował że płyta wstawała z informacją "BIOS checksum error". Zamiana na sprawny RAM i wszystko OK.
    BIOSa bym programował jako ostateczność. Tym bardziej, że może się źle wgrać skoro problemem jest być procesor.

:arrow: blackx1
    Przeczyść gniazdo procesora, przyglądnij się czy nie ma ukruszeń, przypaleń na CPU, oraz dodatkowo sprawdziłbym kondenstatory na płycie głównej i napięcia w zasilaczu.
    blackx1
    Level 11  
    PIsze po raz któryś że wsadziłem inny procesor do tej płyty i nie było żądnego problemu z działaniem. Coś jest chyba z probkiem tylko jeżeli coś jest z prockiem to dlaczego raz na 100 sie włącza? z takim dziwnym komunikatem ?:/
    Co do procesora to jego stan jest idealny żadnego przepalenia nie ma od początku był troszeczke na krawędziach ukruszony ale chodził aż do niedawna
    roodzeek
    Level 23  
    Widocznie raz na te 100 razy jakoś się uruchomi ale nie działa poprawnie i stąd ten komunikat.
    Skoro procesor się uszkodził to jakaś przyczyna musiała być - przyglądnij się płycie i zasilaczowi (pomijam problem złego chłodzenia).
    blackx1
    Level 11  
    A grafika mogła spowodować uszkodzenie procesora? Bo często sie resetował przez karte graficzna. Chłodzenie było dobre, zasilacz na pewno też dobry-płytam hmm wątpie:)
    Tommy82
    Level 41  
    Z tym komunikatem to jest tak
    Podczas uruchamiania kompa sprawdzane jest czy bios jest dobry
    tzn czy zgadza sie jego suma katrolna
    jesli nie zgadza sie to wyskakuje taki wlasnie komunikat i reszta biosu jest ze tak powim pomijana zeby nie odpalac biosu z potecjalnym bledem bo by sie komp mogl wcale nie odpalic.
    I teraz powody moga byc zasadniczo 2
    powod pierwszy to przeklamanie zawartosci biosu tzn suma katrolna biosu jest inna niz suma rzeczywistej zawartosci biosu wtedy pomoze przeflashowanie biosu bo nagrany zostanie bios od nowa i sie bedzie zgadzac suma katrolna
    Druga mozliwa sytuacja to taka ze podczas wykonywania wlasnie tego testu jakis podzespol nie dziala tak jak powinien i powoduje ze komp mysli ze mu sie suma biosu nie zgadza mimo ze jest prawidlowa a blad powstal przy tescie
    Polecam w twoim przypadku wyeliminowac najpierw 2 ga ewentualnosc bo jesli rzeczywiscie komp nie dziala stabilnie to upgrade biosu moze sie nie udac i efekt predzie taki ze pozostanie flash w programatorze bo plyta nie wstanie.
    Wiec po kolei zasilka potem okroj konfiguracje odepnij tasiemki mozesz podmienic grafe przedmuchaj gniazda ram proca pci isa agp jak masz sprawdz czy w obudowie jakas srobka nie popyla i zwarcia nie robi
    Sprawe rozwiazal by czesciowo test proca na innej plycie ale to czasem jes trudne organizacyjnie do przeowadzenia
    Sprawdz ustawienia pyty glownej
    Czy to czy jest to wlaczanie zimnego kompa czy reset robi jakas roznice ??
    czy zajsciu tego zjawiska towazysyly jakies dodatke okolicznosci nie wiem rozkrecanie kompa lub cos w tym stylu ??
    blackx1
    Level 11  
    jest to włączanie zimnego kompa po resecie nic nie daje. albo komp sioe nie włącza albo wyskakuje to "g**no". Ale jak jest coś z płytą to dlaczego mam wgrać biosa jak włoże inny procesor to wszystko chodzi dobrze Może stanowczo poszedł procek ?
    Tommy82
    Level 41  
    chyba mnie zle zrozumiales
    ten blod oznacza ze opodczas testu biosu wyszlo ze cos jest nie tak
    i albo rzeczywiscie winny jest bios albo cos powoduje ze mimo dobrego biosu procedura testowania konczy sie niepomyslnie i nalezy zidentyfikiwac to cos (pamiec procesor plyta zailacz etc).
    A jesli sie okaze ze to nie to to w ostatecznosci flash biosa ale z tym trzeba byc uwazny bo jesli to nie wina biosa a niestabilnosci jakiegos podzespolu to flashowanie moze sie nie powiesc co spowoduje totalna klape plyty i wtedy tylko zewnetrzny programator pozostanie.
    Jesli masz mozliwosc to przetestuj tego proca w innej plycie
    blackx1
    Level 11  
    zaryzykowałem i wgrałem flash lecz nic to nie dało dalej wyskakuje to samo. wiec to nie to. procesor sprawdziłem na innej płycie i sie nie włącza więc problem wyjaśiony poszedł procesor...tylko z jakiego powodu hmm oto jest pytanie :D

Dziękuje wszystkim za pomoc
    Tommy82
    Level 41  
    mogl sie np przegrzac
    albo padl ot tak poprostu to sie tez czasem zdaza proc tez ma swoja zywotnosc