Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta na ISA do sterowania silnikami krokowymi

27 Maj 2006 11:52 1920 2
  • Poziom 17  
    witam, stanałem przed problemem sterowania z komputera sześcioma silnikami krokowymi, sterowanie ich przez LPT byłoby problemem, również port szeregowy nie wchodzi w rachubę bo wymagałoby to pewnie użycia mikrokontrolera a w tym jestem raczej slaby:) zostały więc magistrale PCI i ISA, PCI jest dla mnie za trudne, wybrałem więc ISA. Mam więc prośbę do bardziej doświadczonych kolegów, czy możecie sprawdzić czy to co wymyśliłem ma w ogóle prawo działać??
    A więc tak : układy 74541 to bufory odseparowujące magistralę od karty. Na karcie ustawiamy za pomocą zworek jej adres (czytałem , że wystarczą bity od A2 do A9). Ustawiony adres jest porównywany z tym z magistrali za pomocą ukłądu 74688. Jeśli oba adresy są zgodne to na pinie 19 mamy stan niski. Odwracamy go inwerterem i jeśli bit ALE jest w stanie wysokim (czyli adres na magistrali jest stabilny) oraz bit IOW jest również w stanie wysokim to otrzymujemy ostatecznie jedynkę logiczną. Podajemy ją na wejścia bramek AND i możemy korzystać z bitów danych z magistrali ISA. Z ośmiu bitów danych 4 wykorzystujemy jako wejścia szeregowe dla rejestrów 74595. piąty i szósty bit sa wykorzystywane jako sygnały zegarowe dla rejestrów (shift register clock input oraz storage register clock input). pozostają jeszcze dwa bity dla których nie mam jeszcze zastosowania, można je wykorzystać do dodania dwóch kolejnych rejestrów. Czy dobrze rozumuję? czy to zadziała?
    Pozdrawiam serdecznie.
    -----------------
    Nikt nie skomentuje?:|
  • Poziom 21  
    hmmm ale jedno mam do ciebie pytanko jesli ci nie bedzie zalezalo na tym aby wszyskie lub kilka z nich maja dzialac jednoczenie to mozna by bylo sterowac nimi jak wyswietlaczem multiplexerowym czyli jakis multi plekserek z 3 wejsciami adresujacymi i po klopocie ;)
  • Poziom 17  
    wlasnie chodzi o to zeby sterowac wszystkimi na raz, rozwiazalem to tak ze do LPT , konkretnie do 3 pierwszych pinow rejestru danych podlaczylem kaskadowo polaczone 3 rejestry przesuwajace cd4094, moge w ten sposob sterowac 6 silnikami.
    pozdrawiam