Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12/24VDC-230VAC, moje dzieło.

Przem188 27 Maj 2006 15:20 6488 8
  • Nad ta przetwornica pracowąłem przez 7 mies. po kilka godzin dziennie. Wersja pierwsza pracowąła u mnie, ale były pewne wady, które usunełęłm w w wersji 2-giej. Niestety zabrakło czasu na uruchamianie , mimo, że jest juz zmontowana. Moim zamierzeniem było napisanie artykułu do Elektroniki Praktycznej, do działu Projekty Czytelników. Może to się stanie, ale jeżeli nie, to oddaje cały swój dorobek w Wasze rece, mam nadzieje, ze ktoś popracuje nad nią. mam komplet płytek do niej, chyba nawet dwa komplety wykonane sitodrukiem z wartwą opisową. Układ w wersji I posiadał: 6 układów błedów, 2 temperaturowe, 2 napięciowe, 1 pradowe. Układy Totem-pole na wyjściu do sterowania bramkami traznystorów mocy MOS-FET, układ wzmacniacza błędu i komparatora PWM do stabilizacji napięcia wyjściowego. Układ deat-time, czyli czasu martwego z regulacją czasu trwania pomiędzy wyłączeniem a załaczeniem drugiego traznystora (nie ma potrzeby stosowania zabezpieczeń przed uszkodzeniem MOSFETÓW, i zresztą nie udało mi się nigdy ich spalić), miękki start o regulowanym czasie z możliwościa jego wyłaczenia, kwarcowa dokładność częstotliwości na wyjściu, sygnalizacja błędów akustyczna/ optyczna, możliwośc zdalnego sterowania, opcja do wykorzystania jako UPS. Regulowane napięcie na wyjścu w zakresie 0 do 230 a nawet 300 V ( w zależności od zastosowanego trafa). Stabilizacja napecia wyjściowego ok. 1%, jak pamiętam nie miałem dobrego miernika, a ten co mi służył do pomiarów to ostatnia cyfra chodziła o 1 wolt plus/minus. Ogólnie konstrukcja została zbudowana na 15 układach scalonych, 15 tranzystoów. Logika strująca całością zostłąa tak zaprojektowana, by mogła się pomieścić w układzie programowalnym PLD, a robiłem poczyniania do wykonania tego fragmentu na jednym GAlu, którego strukture wewnętrzną miałem opisac korzystając z Protela. Załaczam zdjęcia gotowej wersji 2, przepraszam za jakość, robione telefonem. Jeżeli jest ktoś chętny do kontynuowania prac to proszę o wysłąnie zgłoszenia na adres: przem188(malpa)elektroda.net, przem188(malpa)wp.pl, bądż sms na numer: 605 18 80 70. Przygotuje wówczas całość dokumentacji, wszystko co się zebrało w toku prac nad projektem. Schematy, oraz projekty płytek w Protelu, oraz moje uwagi i teksty.

Fajne!
  • Ups
  • Ups
  • #3 29 Maj 2006 18:44
    Przem188
    Specjalista EDA

Moc ma w sumie nieograniczoną , bo na dolnej płytce, tej z logiką sterująca jest gniazdo do sterowania kolejnymi modułami z tranzystorami mocy IRF wraz ze stopniem zabezpieczenia i kolejnymi układami totem-pole. Jaka sprawność? Nie wiem, nie mierzyłem. Wersja pierwsza prototypu juz nie istnieje, rozebrałem ją jak potrzebowąłem elementów do drugiej wersji. Ona miała 3 błędy: niepewnie działające komparatory zabezpieczeń zbudowane na wzmacniaczach operacyjnych (nie obliczałem ich, po prostu nie chciało mi się i dobrałem elementy na chybił-trafił), szwankował układ dead-time (powodował w regularnych odstępach czasu zaburzanie cyklu pracy układu, co np. w podłaczonym TV po prostu ogłupiało go, działo się to tylko przy podłaczonym obciązeniu, spowodowane było obniżeniem się napięcia na akumulatorze, przez co scalak układu dead-time nie działał właściwie i wystawiął różne impulsy czasu martwego, zamiast ustawionego np. 3 procentowaego w cyklu), żle działający układ miekkiego startu (przetwornica nie startowała od zera do nominalnej wartości napięcia na wyjściu ale od ok. 50V. Zmodernizowałem ten układ dodając kolejny regulator PWM). Ogólnie przetwornica była cudna, potencometrem uswtawiłem np. 110 V i trzymala to napięcie, a co najwazniejsze bardzo szybko reagowała na pojawienie sie obciązenia. Ale pamiętam, że dobranie elementów sprzęzenia zwrotnego i kompensacji PWM zajeło mi większość czasu przy uruchamianaiu. Dokłądnosc w tej wersji na zdjęciach powinna byc większa, zastosowałem do regulacji napięcia wyjściowego potencjometry wieloobrotowe, zamiast zwykłych PR, które po czsie pod wpływem temperatury i zużycia scieżki przestawiały swoją wartość. Na małej płytce z diodami led widac zlącze, jest ono przeznaczone do podłaczenia modułu UPS-a, na którym miła znajdowąc sie układ wykrywajcy stan sieci energetycznej, ładowarka akumulatora i komparator błedu np. temperatury akumulatora, sygnał ten był przez to złacze wysyłany do przetwornicy. ta mała płytka posiada jenoczęsnie buzzer oraz mikrowłączniki i jest panelem przednim. dodatkowe zastosowanie przetowrnicy to np. zasilacz labolatoryjny o regulowanym i stabilizowanym napięciu wyjsciowym od 0 do 300V (akurat taki miąłem podpięty do niej transformator, który przy maksymalnym wypełnieniu na wyjściu Mosfetów wystawiał to napiecie) stałym i zmiennym. Poczekam na większy odzew, na razie mam 2 osoby. Jak bedize więcej dokumentacja pojawi się na forum.

• #4 29 Maj 2006 18:48
    -RoMan-
    Poziom 42  

Proponowałbym, żebyś jednak ujawnił schemat. W obecnym stanie temat nadaje się tylko i wyłącznie do działu DIY.

• Ups
  • #5 29 Maj 2006 21:35
    lechoo
    Poziom 39  

Przem188 napisał:
    Nad ta przetwornica pracowąłem przez 7 mies. po kilka godzin dziennie...

Współczuję staconego czasu, naprawdę. Czy zamiast na nowo odkrywać Amerykę i wyrywać sobie włosy z głowy, nie prościej jest wydać trochę złotówek i mieć gotową przetwornicę o przyzwoitych parametrach, zaś zaoszczędzony czas przeznaczyć na przyjemności?
    Co z tego, że moc tej przetwornicy jest teoretycznie nieograniczona, jeśli daje na wyjściu prostokąt? Za ~300zł można kupić małą i lekką przetwornicę 1kW z sinusem na wyjściu - działają na niej elektronarzędzia, lodówki, mikrofalówki itp...

• #6 29 Maj 2006 23:17
    irek2
    Poziom 40  

Ta ta przetworka nie ma sinusa na wyjsciu?
    Jak tak to rzeczywiscie tragedia. EVER w zwyklych UPS-ach stosuje od dawna generator i stabilizacje na jednym NE555.
    Ja kto jest zwykla pzretwornica 50Hz z regulacja wypelnienia to nicwielkiego. Regulacjia napiecia od 0V jak kolega pisze to tylko zludzenie. Bo owsem srednia wartosc moze tyle wynoscic ale amplituda zawsze bedzie ponad 300V a tego na pewno nie zniesie elektronika. Mozna sobie co najwyzej sciemniacz do swiatla zrobic.

Ale i tak dobra robota, nastepnym razem zrob przetworke na kilkadziesiat khz na 310V ktora bedzie sterowala wzmacniaczem w clasieD dajacym ladna i regulowana sinusoide na wyjsciu 220V 50hz.

• #7 30 Maj 2006 05:56
    Przem188
    Specjalista EDA

lechoo napisał:

Współczuję staconego czasu, naprawdę. Czy zamiast na nowo odkrywać Amerykę i wyrywać sobie włosy z głowy, nie prościej jest wydać trochę złotówek i mieć gotową przetwornicę o przyzwoitych parametrach, zaś zaoszczędzony czas przeznaczyć na przyjemności?
    Co z tego, że moc tej przetwornicy jest teoretycznie nieograniczona, jeśli daje na wyjściu prostokąt? Za ~300zł można kupić małą i lekką przetwornicę 1kW z sinusem na wyjściu - działają na niej elektronarzędzia, lodówki, mikrofalówki itp...

A czy kolega zna to uczucie, gdy coś, nad czym się pracowało i poświęciło się czas i pasje pózniej ruszyło? Zna to uczucie satysfakcji? Gdybym chciał to rzeczywiście bym sobie coś takiego kupił za 300 złotych. Czy nie o to chodzi w elektronice, w której my, pasjonaci oprócz zarabiania na serwisie sprzętu czasami sami coś stworzymy? Chyba na tym polega fascynacja elektroniką. Po co nam wiedza teoretyczna wyniesiona z książek, jeżeli z np. lenistwa nie chce się nam jej potwierdzać i sprawdzać swoje umiejętności. Ten czas nie uwazam za stracony, bardzo miło go wspominam, bo budowałem coś sam, korzystając z wiedzy od podstaw, a nie np. wykonałem korzystając z gotowca np. Elektroniki Praktycznej. Kita to i uczeń 2 klasy szkoły podstawowej zlutuje, tylko co z tego jeżeli nie ma pojęcia jak to działa, a opis tylko powoduje mętlik w głowie. Przepraszam, trochę się rozpisałem. Nie mam zamiaru tłumaczyć koledze lechoo na czym polega fascynacja elektroniką. Do rzeczy: przetwornicę zbudowałem, ponieważ miałem dość wymieniania MOSFET-ów w przetwornicy, którą na zamówienie właściciela firmy autokarowej zbudował mój ojciec według konstrukcji z Elektroniki Praktycznej, o ile pamiętam z roku 95 opisującej kit Wellemana. Układ miał tą wadę, że szpilki napieciowe w trakcie przełączania kluczy były tak wysokie, że uszkadzały tranzystory. Tak więc postanowiełem nabyć trochę wiedzy na temat przetwornic i zabrać się do pracy. Moim celem było zbudowanie przetwornicy do zasilania telewizora i odtwarzacza VHS w autokarze, więc nie Oczekujcie, że będzie miała idealną sinusoidę na wyjściu. Budowałem ją w roku 2003, gdy moja wiedza elektroniczna była jeszcze niezbyt rozległa. Tym bardziej uważam to za sukces, gdy w końcu ją uruchomiłem. Na wyjściu jest tylko filtr, który wytwarza qasi-sinusoidę. Schemat jest prosty, bo gdy ją projektowałem, to z racji wiedzy na ten temat, uruchamiałem moduł za modułem, zaczynając od generatora kwrcowego a kończąc na logice i fitrze wyjściowym. Dlaczego postanowiłem tu ją zaprezentować? Bo niedawno był tu poruszany temat takiej przetwornicy, ale zbudowanej na jednym scalaku serii CD. I dlatego dla osób, które na tym forum zbudwały tamten prosty i prymitywny układ chciałem pomóc w budowie czegoś "ciut" bardziej złożonego. Dlatego zamieszczę tu schemat, jeżeli komuś takiemu, jak kolega lechoo się nie spodoba, to proszę o zamieszczenie rzeczowej krytyki i wytknięcie błędów technicznych a nie polecanie mi kupna gotowej. Owszem, mógłbym kupić taką albo polecić właścicielowi firmy, aby taką sobie kupił a nie zawracał głowę. A ja byłbym do dzisiaj laikiem w technice zasilaczy impulsowych, no bo po co się uczyć, skoro mozna sobie kupić. Tylko jaki wówczas miałaby sens istnienie np. forum Elektrody, literatury, czasopism.
    Ok. 18- wrzucę dokumentację, muszę ją skompletować i zarchwizować.

• #8 30 Maj 2006 19:17
    Przem188
    Specjalista EDA

Informuję , ze dokumentacja przetwornicy jest juz dostępna w działe Upload projekty, programy, artykuły.

• #9 30 Maj 2006 19:54
    -RoMan-
    Poziom 42  

W takim układzie ten temat przenoszę do DIY.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME