Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dobór głośników do kolumn

Maciek1988 27 May 2006 16:43 3072 42
    Maciek1988
    Level 12  
    Wtiam! mam dwie kolumy 20l i mam pytanie czy wystarczy do nich:

średni ton: GDM-17-150-8-SS (STX)
    wysoki ton: GDWT-8-150-8-PJ (STX)

czy może dodać do tego jeszcze jeden średni ton: GDM-14-100-8-SS (STX)

do tego zwrotnica dwudrożna (200VA) z podziałem na 5000Hz

z góry dziękuje za pomoc!
    piotrkurasinski
    Level 16  
    A więc tak według mnie za duża buda na te dwa przetworniki po drugie nie montuj broń boże dwóch średniaków tym bardziej dwóch różnych następnie co to za kolumny bez niskotonówek napisz po co ci one a i jeszcze jedno z mojej tylko i wyłącznie długiej i częstej lektury elektrody wynika że stx nie robi za dobrych średnich tonów a na wysokich w ogóle się nie zna
    Maciek1988
    Level 12  
    bez niskich bo mam już suba 120l (lipna konstrukcja w oparciu o jakiś głośnik made in china 400W max, ale całkiem nieźle dudni) a STX wybrałem bo mi odpowiada ich cena (33zł za średni i 18zł za wysoki), co do kolumn to wiem że najpierw sie powinno mieć głośniki a potem zrobić obudowe, ale niestety już mam skrzynki więc musze coś dopasować, a chciałbym zrobić to w miare dobrze...
    Armosus
    Level 26  
    wsadz 2x TVM ARN-150-03 (30zł sztuka) tylko wloz cos do srodka zeby litraz byl 16L i bedzie super. Na wysoki daj TVM ARV-104 (30zł sztuka).
    Maciek1988
    Level 12  
    2xTVM ARN-150-03 do jednej kolumny??

Dodano po 27 [minuty]:

hmmm no nie wiem te co mi podałeś, mają słabszą moc a skuteczność taką samą 84dB, może inne parametry mają lepsze, nie porównywałem, ale nie wiem czy to będzie wielka różnica... jak dam te stx to będzie bardzo źle? :D
    Krasz1
    Level 18  
    Jak dajesz dwa głośniki niskośredniotonowe to ich skutecznośc wzrasta o 3 dB. ARV-ka jest taka sobie, piachem sypie ale na upartego mozna jej słuchac. A na pewno zagra to lepiej niz sredniak i wysoki stx-a. Ja bym dal jeden ARN 150-03-8 i sc10n. To najlepsze moim zdaniem rozwiazanie.
    Maciek1988
    Level 12  
    a co innego oprócz tesli możecie mi zaproponować?
    Krasz1
    Level 18  
    Najlepsze i chyba najlepiej sprawdzone jest zestawienie stx18-120-6-SW + sc10n. Projekt zwroty tez jest. Tylko zmniejsz litraż.
    Elminster
    Level 21  
    Jesli masz troche wiecej kasy to:

Visaton W170 (100zl) i sc10n (50zl) lub g20sc ( 110zl).

Bedziesz miec sliczne monitorki :)
    Maciek1988
    Level 12  
    zostaje przy stx, tylko mam jeszcze taką możliwość:

-litraz zostawic bez zmian
    wsadzić niski ton: GDN-17-80-8-SS
    średni: GDM-14-100-8-SS
    wysoki: GDWT-8-150-8-PJ
    zwrotnice: 3D-12-6 (STX)

a jeżeli pozostałbym przy tylko średnim i wysokim, to o ile zmienić litraż??

Dodano po 5 [minuty]:

co do GDN-18-120-6-SW i sc10n to nie mam tyle kasy, są to moje pierwsze monitorki i nie musi to być mega audiofilskie sprzęt, w przyszłości może je sprzedam troche dołoże i będzie coś ekstra, zalęzy mi tylko żeby grało w miare poprawnie (nie mowie o jakości itp. tylko żeby dobrze dobrac głośniki pod względem mocy i głośności żeby obudowa pasowała, najchętniej bym nie zmieniał litrażu więc może to drugie rozwiązanie będzie dobre? zrobiłbym wtedy odzielne komory na niskie, dodał br i troche wytłumił)
    trailong
    Level 19  
    Zamień tego GDM'a 14-100 na 12-60 a bedzie 6 dB głośniej...
    (każde 3 dB to dwukrotny wzrost głośności...)

Aha i zamień tego GDWT na GDWK... GDWT zakrzyczy Ci wszystko i po za tym będzie beznadziejny dźwięk z niego (piasek...)
    Maciek1988
    Level 12  
    hmmm czyli jak zamontuje GDN-17-80, GDM-12-60 i GDWK-9-150 to taki litraż będzie ok? i czy zwrotnice stx 12-6 będą dobre?
    trailong
    Level 19  
    Ale w takim układzie z tym GDN'em będziesz miał za mało basu... Chyba, że wstawisz 2 takie GDN'y na kolumne... A może masz możliwość 22/120 ?
    Maciek1988
    Level 12  
    nie bede miał za mało basu, bo mam suba, więc nie będą grały same, a bas w kolumnach będzie jakby pomocniczy, a co do obudowy to jak wyliczyć do tego wielkość br? dodam że niskiton będzie w oddzielnej komorze.
    trailong
    Level 19  
    No tak tylko do ilu Hz gra Ci sub? Bo niskotonowce przy tej zwrotce muszą grać do 800 hz... A tam zapewne sub już nie działa... I będą braki w tym zakresie... Głośnik niskotonowy musi być w oddzielnej komorze...

A wyliczysz za pomocą progamiku WinISD
    Maciek1988
    Level 12  
    a co do 22-120 to chyba za mało miejsca bym miał na niego, ale jeszcze sie zastanowie
    Krasz1
    Level 18  
    Ogarnij sobie program Winisd albo bassbox pro 6. winisd jest chyba w dziale download na elektrodzie. Co do głośników jak masz mocnego suba, to jeszcze 2 propozyjce mam. Pierwsza mega najtansza - zrób do tego kolumne na szerokopasmówce. Druga daj Arn-a 1509(30pln) i arv 104(30pln) i zmniejsz litraż.
    trailong
    Level 19  
    22 powinna zagrać przy 20 l... Sam mam ją w 23l zestrojoną na 40 Hz i efekt jest całkiem niezły. A tak wogóle co masz na myśli mówiąc miejsce? Masz już jakąś gotową kolumne?
    Maciek1988
    Level 12  
    suba mam średniego, robiony dawno temu "na oko" (albo będe go przerabiał albo sprzedam i zrobie nowy) a co do kolumn to zależało by mi żeby zostać przy stx i nie zmieniać litrażu więc chyba wstawie jako niski GDN-22-120 i może będzie dobrze :D

Dodano po 2 [minuty]:

trailong - tak mam kolumne wymiary zewnętrzne: 42x30x20 (wys-szer-głęb)
    trailong
    Level 19  
    Ale pamiętaj, że średniak musi być w osobnej komorze... Która powinna być maksymalnie wytłumiona...
    Krasz1
    Level 18  
    Jak chcesz zrobic kolumne 2 łej to nie czyn tego z tą 22. Średnich tonów wogole nie usłyszysz. I dlaczego ten pier...ony stx?
    Maciek1988
    Level 12  
    wiem, wiem, komore ze średniakiem wytłumie podwójną warstwą gąbki 1cm/każda, a w komorze z niskim tonem tylko tylną ściankę, mam nadzieje że będzie dobrze, jak skończe to zamieszcze fotki, niestety tylko efekt końcowy bo mi teraz aparat nie działa :(
    trailong
    Level 19  
    Krasz ty czytasz? Pisze ze GDN 22 GDM 12 i GDWK 9? To chyba 3 way...
    Maciek1988
    Level 12  
    każdy mówi co innego :P a stx dlatego że mam do niego łatwy dostęp i mi sie podoba, a i jego osiągi mi nie przeszkadzają, a poza tym zdania na temat stxa są podzielone.
    trailong
    Level 19  
    A i co do zwrotnicy to jeśli masz możliwość to warto by było gdybyś dołożył to i kupił 3D-12 :)
    Krasz1
    Level 18  
    Ty ale jak zrobisz jeszcze osobna komore dla gdm-a i wysokiego to zostanie jakies 17-18l

Dodano po 52 [sekundy]:

Jak nie mniej
    Maciek1988
    Level 12  
    właśnie się zastanwaim nad tym, wyszło mi że zostanie 12l, nie wiem czy to nie za mało na tą 22, chociaż najwyżej nie da z siebie wszystkiego

Dodano po 3 [minuty]:

chyba że kupie tak jak ktoś już tu mówił GDN-18-120-6-SW tylko że to jest 6ohm, ale to chyba nie ma znaczenia bo zwrotnica jest 4-8ohm :)

Dodano po 1 [minuty]:

już sie pogubiłem, jest tyle możliwości że nie wiem co lepsze :)

Dodano po 30 [minuty]:

dziwne bo program mi podaje że dla tego niskiego wystarczy 6,5l, ale moze cos zle robie i bass reflex tez za dlugi podał ;/
    trailong
    Level 19  
    Więc tak... Pokolei...

1. Nie może być zwrotnica 4-8 ohm... Oni na zamówienie robią zwrotnice w tym zakresie ! Pasmo odcięcia przy różnej rezystancji jest inne... I trzeba stosować inną wartość elementów ! Więc to nie do końca tak... Po za tym jeśli w GDM i GDWK dasz 4 ohm a w GDN to on dostanie wiele mniej mocy i będzie jeszcze cichszy ! Jedyne co pozostaje to pisanie do STX'a i robienie na zamowienie (ja tak właśnie załatwialem swojego średniaka). Po za tym pozostaje pytanie czym chcesz to zasilić?

2. Co do tego głośnika już sprawdze :)
    Maciek1988
    Level 12  
    narazie nie mam czym tego zasilić, będe kombinował, a gdw i gdm chciałem dac 8ohm, czyli gdn nie może być do tego 6ohm? zwrotnice na zamówienie jest dużo droższa od tej standardowej?

Dodano po 2 [minuty]:

a jakbym chciał dać ten 22-120 8 ohm i reszte też pod 8ohm to daloby rade na tej zwrotce? a co do zasilania to myślałem o czymś na TDA, albo czymś z komisu, ale nie będe miał na to zbyt dużo kasy więc jeszcze nie wiem co zrobić, może coś doradzicie? (potrzebne mi coś tylko do tych 2 kolumn, suba zasile 2xTDA7294