Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usterki proste i nietypowe

turek: 27 Maj 2006 23:11 5992 17
 • #1 27 Maj 2006 23:11
  turek:
  Specjalista - spawarki

  Proponuję zamieszczanie tutaj opisów usterek niby prostych ale takich z którymi było trochę problemów.
  Na początek proponuję CEMONT 1000S bardzo prosty inwertorek do którego serwisówka jest na Elektrodzie i tutaj http://jozef.likusy.eu.org/PROGRAMY/

  Uszkodzenie we wszechmiar typowe padł blok mocy i elementy zaznaczone na schematach.
  Po wymianie na nowe zupełna cisza urządzenie martwe.
  Napięcie zasilające elektronikę 6,99V zamiast 15V.
  Przy wymianie elementów tranzystorek VT8 BC 327 (pnp) zamieniłem na BC557 również pnp.
  Musiałem wymienić jednak na orginalny.
  Po wymianie coś drgnęło zaczął wolno pracować wentylator na wyjściu pojawiło się napięcie 30V (zamiast 55V) nie dające wogóle prądu.
  Przetwornica wystartowała jedynie na ćwierć gwizdka, a napięcie zasilające elektronikę podniosło się do 9V.
  Po wielu próbach, pomiarach w pewnym momencie przetwornica wystartowała, kolejne próby włączenia były pozytywne.
  Skręciłem obudowę aby spróbować spawania i znowu zaskoczenie spawarka milczy. Po rozkręceniu znowu pracuje. Dla mnie SZOK.
  Co się w końcu okazało dwa przewody z uzwojenia pomocniczego Transformatora głównego (te czerwone zaznaczone na zdjęciu) były za blisko transformatorków impulsowych TI1 i TA1. Powodowało to jakieś sprzężenie powodujące w momencie startu zdławienie przetwornicy.
  Po odgięciu przewodów maksymalnie do góry spawarka pracuje poprawnie.
  Wpływ tego sprzężenia jest tak bardzo duży z powodu sposobu zasilania elektroniki.
  Jest ono trochę nietypowe w pierwszym momencie zasilanie pobierane jest z kondensatorów C29 C30 poprzez oporniki cztery 6,8k połączone szeregowo i równolegle R36-R39. Powoduje to połowiczne wystartowanie przetwornicy. Następnie gdy transformator główny otrzyma te słabe napięcie na jego pomocniczym uzwojeniu(7-8) pojawi się napięcie które przejmuje zasilanie układu, i w tym momencie prąd (o częstotliwości przetwornicy) płynący w przewodach idących do płytki miał taki wpływ na transformatorek TI1 (dający małe impulsy) że blokował jego pracę.

  Tyle mojego ględzenia zapraszam do zamieszczania podobnych historii
  Pozdrowienia

  1 17
 • #2 28 Maj 2006 01:23
  turek:
  Specjalista - spawarki

  Urządzenie Power-Mat S-MIG 230 Sprzedawane na Allegro.
  Niby reklamówka ale klientom trzeba naprawić .
  Spotkałem się z dwoma identycznymi usterkami częściowo uszkodzony optotriak na Płytce elektroniki.
  Uszkodzony w ten sposób że bez naciśnięcia startu przewodzi ale tylko jedną połówkę w ten sposób na transformator główny dostaje się napięcie jednopołówkowo wyprostowane i transformator się gotuje.
  Człowiek myśli że oprócz tego optotriaka jest jakieś uszkodzenie w obwodach przełącznika lub uszkodzony mostek prostowniczya to tylko mała czarna lub biała kostka.
  Tak więc jeżeli dostaniecie urządzenie jak na rysunkach z objawami
  1 Pracuje cały czas elektrozawór
  2 Na uchwycie jest cały czas napięcie
  3 Transformator głośno pracuje i grzeje się
  4 Po przyciśnięciu przycisku start spawa normalnie
  To na 100% jest uszkodzony tylko optotriak pomimo że mierząc go nie stwierdzacie jego uszkodzenia.

  0
 • #3 30 Maj 2006 18:14
  jozefg
  VIP Zasłużony dla elektroda

  :arrow: FALTIGxxx

  Dziś mi trafił - wywalał zabezpieczenia ale co któryś raz się włączał...

  Po rozebraniu i dokładnych oględzinach okazało się że jakiś "wynalazca" zrobił "usprawnienie" : wywalił NTC 10k na styczniku a sam stycznik wymienił na jakiś duuużo większy... :|

  Wsadziłem CI4-9 Danfossa i NTC - wszystko wróciło do normy.

  0
 • #4 31 Maj 2006 16:25
  darli
  Specjalista - spawarki

  Magster 350

  Silnik podajnika drutu pracuje cały czas, regulacja obrotów jest.

  Usterka z założenia prosta, uszkodzony przycisk “test podajnika”. Po odłączeniu złącza od przycisków istotnie wszystko pracuje prawidłowo. Nie miałem akurat nowych przycisków, wymontowałem i przeczyściłem stary, działa prawidłowo. Zamontowałem wszystko z powrotem. Sytuacja jak na początku silnik pracuje ciągle. Po dokładnym obejrzeniu wtyki złącza okazało się, iż były w nim drobinki cyny (prawdopodobnie z odsysacza). Wyczyszczenie złącza załatwiło sprawę.

  0
 • #5 21 Cze 2006 21:55
  turek:
  Specjalista - spawarki

  PARTNER 200 półautomat silnik pracuje 2-5 min potem napięcie na wyjściu jest włączane stycznik pracuje EZ również nie ma tylko\pracy silnika (płytka nie opisana na płytce IRF540 US TL084, LM324. uA741 oraz tyrystor i triak)
  Na płytce wymieniłem po kolei wszystkie elementy aktywne, kondensatory, oporniki i nic uszkodzenie dalej takie same.
  Próba pracy z zamrażaczem po zamrożeniu układu TL084 układ powraca do pracy lecz dalej na krótki okres.
  Znalazłem w końcu przyczynę, nie będę ogłaszał konkursu ale tylko powiem jedno przyczyną napięcie sieci 230/400V.
  Urządzenie niemieckie z tabliczki znamionowej na 230/400V płytka sterująca zasilana napięciem 220V (transformator sterujący 220/22V)
  Ktos wcześniej naprawiał i zamiast 220/22V założyl 220/2x12V jakiś czas pracowało (ok 2 lat).
  Teraz przy pomiarze okazało się że na wyjściu transformatora jest 29V .
  Okazało sie że przebija termicznie diodę zenera zasilającą elektronikę (po ostudzeniu dobra).
  Naprawa trwała tydzień wymieniłem tylko opornik szeregowy z diodą zenera z 470om2W na 1 kom 5W. Urządzenie sprawne.

  0
 • #6 11 Lip 2006 18:51
  kaz
  Specjalista - spawarki

  Spotkalem się dwukrotnie z opisanym przez Turka uszkodzeniem w S-MIGu 230 . W jednym przezwajalem transformator, gdyż chyba ktoś zostawil pólautomat pod napięciem i się oddalil a transformator skopcil się dokladnie. Przyczyny uszkodzenia tego optotriaka nie mogę zrozumieć
  Niedawno spotkalem się z podobnym problemem jaki opisal Darli z podajnikiem Bestera. U mnie bylo tak że co chwilę dzialo się coś innego, to obroty się znienialy, to zawór nie puszczal.Zwykle w takiej sytuacji dobrze czyszczę i myję plytkę; nie pomoglo. Pukając i , szarpiąc za co się da zauważylem że dotykając wlaśnie tych wtyczek na dole plytki us41a,pojawiają się te wariacje.Pobielilem więc ścieżki w okolicach tych wtyczek; nie pomoglo. W końcu od nowa zaprawilem te wtyczki - i to dopiero pomoglo. Pólautomat pracuje już kilkanaście dni i nic się nie dzieje. kaz.

  0
 • #7 11 Lip 2006 21:04
  jacekjohan
  Specjalista - spawarki

  I tutaj ma zupelna racje kolega nasz nowy KAZ. Panowie-w zasadzie to potrzeba od nowa zaprawic te male, go....ne wtyczki. tam jest glowna przyczyna jak cos dziala i nie dziala. Nastepnie sprawdzic przewod zespolony miedzy zrodlem a podajnikiem-czy nie ma zwarc miedzy przewodami lub nie pojawiaja sie one przy poruszaniu i przemiesczaniu podajnika. To samo dotyczy przerw w przew. zesp. W wypadku gdy w zrodle umieszczona jest plytka USM2, a w podajniku jest US41+ - tnalezy tez sprawdzic plytke ST3 umieszczona poziomo w w podajniku. Jezeli ja odwrocicie i ma przepalone sciezki to pierwsze trzeba je naprawic, wymienic scalaki lutujac podstawki(dla waszego dobra) a POTEM BEZWZGLEDNIE sprawdzic podgrzewacz gdyz to on wlasnie w wiekszosci powoduje zwarcie i uszkadza plytki. Pozdrawiam i zycze szybkich napraw. Jacek

  0
 • #8 11 Lip 2006 21:33
  kaz
  Specjalista - spawarki

  Ciekaw jestem czy na tych wtyczkach powstają przerwy czy zwarcia Chyba przerwy bo czyszczenie i mycie ich nie dawalo efektu. Dzięki.kaz.

  0
 • #9 12 Lip 2006 21:25
  kaz
  Specjalista - spawarki

  Przyklad następnej nietypowej usterki. Do naprawy przychodzi któryś z OZASowskich Magomigów z dość dlugim (ok.30m.) kablem zespolonym. W momencie przyciśnięcia przycisku silnik podajnika startuje z dużą prędkością potem obroty maleją. Instaluję swój kabel sterowniczy. wlączam - wszystko gra. Prześwietlam wszystke żyly kabla orginalnego,miernikiem izolacji sprawdzam wszystkie żyly między sobą- wszystko w najlepszym porządku.Podlączam ; pólautomat dalej pracuje nieprawidlowo. Co jest ? Zauważylem że ten kabel sterowniczy trochę dziwny. Zaglądam do niego i widzę że jest to wiązka równolegle zlożonych (nie skręconych) przewodów jednożylowych a na nią naciągnięta gruba koszulka gumowa. Myślę więc sobie;że albo zbyt duża pojemność między żylami albo zbyt duże oddzialywanie magnetyczne między żylami. Zaczynam kombinować z podlączaniem kondensatorka między żylami tego kabla w podajniku. W pewnym momencie wszystko gra. Maszyna zaczęla chodzić prawidlowo. Reklamacji nie bylo. Myślę że to odzialywanie magnetyczne w tego rodzaju kablu bylo przyczyną tej usterki.

  0
 • #10 19 Lip 2006 21:01
  kaz
  Specjalista - spawarki

  Następna, sądzę nietypowa usterka. Przywozi gość spawarkę inwertorową, stwierdzając, że spawacz powiedzial że nie da się nią spawać. Podlączam spawarkę do prób.Na biegu jalowym wszystko gra. Obciążam opornikiem spawalniczym- wszystkie pomiary prawidlowe. Pokazuję to wszystko czlowiekowi który ją przywiózl i stwierdzam że to chyba jakaś pomylka bo tu przecież wszystko gra. Po niedlugim czasie wraca gość z powrotem i stwierdza; nie da się spawać tą spawarką. Zaczynam spawać sam, i rzeczywiście,spawać się nie da. Spaw jakoś się wydmuchuje a w czasie spawania pojawia jakiś uciążliwy halas. Podlączam spawarkę na stanowisku prób-wyniki prawidlowe , jak poprzednio, lecz teraz zwracam uwagę że opornik obciążający jakoś też dziwnie szumi. Myślę więc że to wynik jakichś wzbudzeń. Analizując plytkę widzę że w obwodzie ustalania częstotliwości sterownika PWM znajduje się potencjometr nastawczy. Więc podczas obciążenia myślę sobie zmienię minimalnie częstotliwość może wzbudzenie zniknie. Lekko ruszylem potencjometrem, iiiiiii bęc; strzelily IGBTy Teraz dopiero przypomnialem sobie że gdzieś czytalem , że nie wolno podczas pracy inwertora kombinować z częstotliwością bo grozi to uszkodzeniem tanzystorów. W tym przypadku niestety teoria potwierdzila się z praktyką. Natomiast rzeczywiście ,minimalna zmiana częstotliwości (ale przy odlączonym zasilaniu) spowodowala zniknięcie tych wzbudzeń i spawarka pracuje normalnie. kaz.

  0
 • #12 07 Sie 2006 18:58
  darli
  Specjalista - spawarki

  Spawarka inwerterowa Tiny 150, firma Kjellberg.
  Uszkodzenie elementów sterujących tranzystory Mosfet. Niestety uszkodzeniu uległy także bardzo drogie Mosfety IXFH26N50 (50 zł x 8 sztuk).
  Zamontowałem dużo tańsze IRFP460 o podobnych parametrach (oryginalny były z bardzo dużym nadmiarem).
  Spawarka po próbach działa bardzo dobrze.

  0
 • #13 07 Wrz 2006 22:07
  Marcin Stos
  Specjalista - spawarki

  Ponte 140 (identyczna z ESAB Caddy 150, omawiane to było w innym temacie ;-)
  Przetwornica startuje, napiecie na wyjsciu prawidłowe ale gdy podłączy się obciążenie przetwornica zaczyna pracować na 1/4 i na wyjściu pojawia się minimalny prąd... Po podmianie obydwóch płyt (mocy i ster.) nadal to samo :cry: Jak się okazało jakiś magik wymieniał tam gniazda spawalnicze i pozamieniał przewody sprzężenia zwrotnego napięcia na wyjściu do przetwornicy :| Po zamianie tychże przewodów spawarka pracuje normalnie i stare płyty okazały się dobre :D

  1
 • #14 08 Wrz 2006 20:35
  kaz
  Specjalista - spawarki

  Wlaśnie naprawiam CADDY 150, gdzie byly uszkodzone kondensator 100nF lączony szeregowo z diodą, oraz kondensator 100 nF lączony szeregowo z tranzystorem 2SK bodajże 2968., wlączone równolegle z uzwojeniem pierwotnym transformatora przetwornicy. Po wymianie tych elementów spawarka pracuje dobrze. Ale prąd biegu jalowego wynosi 0,7 A, co wydaje mi się na dużą wartość. Czy mierzyleś prąd biegu jalowego i ile on wynosil ? Kazimierz.

  0
 • #15 11 Wrz 2006 20:57
  jacekjohan
  Specjalista - spawarki

  A tak poza konkursem - mam pytanie czy ktos z Was rozpracowal scalaki SMD w zasilaczu w Caddym 150? Bo w/g schematu nie za bardzo wiem coz "oni" za jedni sa???? Jesli tak to prosze o odpowiedz. Dziekuje Jacek

  0
 • #16 13 Wrz 2006 19:43
  darli
  Specjalista - spawarki

  Sterownik przetwornicy uc3845.

  0
 • #17 19 Wrz 2006 23:17
  turek:
  Specjalista - spawarki

  AIR PLASMA 36
  Objaw nie zajarza łuku.
  Po naciśnięciu przycisku start (PUS-przycisk uchwytu spawalniczego) dysza się cofa do elerktrody i potem już nie puszcza.
  Przyczyna (wszystkie elementy przemierzone) ? Potencjometr R17 na płytce PL60/2 suwak potencjometru nie dość dobrze kontaktował i każde drgnięci użądzenia powodowało przerwę na suwaku.
  Po wymianie potencjometru użądzenie OK.
  Pozdrowienia Zbyszek

  0
 • #18 21 Wrz 2006 20:18
  kaz
  Specjalista - spawarki

  MAG POWER DUAL 1800- plytka Us 41s.
  Przy nastawie przelącznika napięcia spawania na pozycji 3 i 4 i nastawie potencjometru posuwu drutu na max. pali się tranzystor IRF 540. Wymiana na IRF 640 nie daje efektu.Silnik zasilany jest z obwodu spawania gdzie napięcie wynosi ok. 40V. Napięcie znamionowe silnika posuwu drutu zapewne 24V. Tak więc silnik 24 woltowy , wlączany jest na napięcie 40V. Zbyt duży prąd rozruchowy niszczy tranzystory. Szeregowo w obwód zasilania silnika wlączam rezystor 0,9 ohm (trzy równolegle polączone oporniki 2,7 ohm 5W.) Problem znika , jak dotąd reklamacji nie ma.

  0