Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bambino - czy podmiana wkładki jest możliwa?

28 Maj 2006 03:32 2036 6
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich,
    mam trochę laickie pytanie na temat gramofonu Bambino. Mianowicie, czy istnieje możliwość podmienienia oryginalnej wkładki piezoelektrycznej z igłą na jakąś magnetyczną?
    Nie chodzi o wyśmienitą jakość brzmienia lecz po prostu winyli szkoda...

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek odpowiedzi lub wskazówki...
  • Specjalista - lampy próżniowe
    Taka możliwość w zasadzie nie istnieje. Wzmacnaicz jest przystosowany do współpracy z wkładką piezo; mechanicznie też tego nie widzę.
  • Poziom 18  
    No ciezko by bylo, ale moze jakby pokombinowal to by mu sie udalo. No i pewnie jeszcze musialby sam wzmacniacz przerobic.
  • Poziom 15  
    Praktycznie nierealne.
    Oprócz przerobienia stopnia wejściowego wzmacniacza, należy zwrócić uwagę na nacisk wkładki na płytę.
    Ramię bambino nie ma regulacji nacisku wkładki na płytę.
    Czy nie lepiej próbować zastosować wkładkę piezo z nowszych gramofonów typu "Mister Hit" chyba jeszcze "Artur" i innych.
    Pozdrawiam
    Krzysztof
  • Specjalista-oldradio
    fakk2 napisał:

mam trochę laickie pytanie na temat gramofonu Bambino. Mianowicie, czy istnieje możliwość podmienienia oryginalnej wkładki piezoelektrycznej z igłą na jakąś magnetyczną?

Raczej tylko podmieniając całe ramię. Pytanie tylko, czy to mam sens jak można 'Artura' na Allegro ze 100zł kupić...
  • Poziom 13  
    Kiedyś bawiłem się gramofonem Ziphona P15 - walizkowy, na lampach z wkładką piezo (niesprawną). Nie udało mi się zdobyć takiej więc kupiłem wkładkę MM (MF-100).
    Niektóre płyty dało się odsłuchać ale występowały problemy:
    regulacja nacisku (oryginalnie przy pomocy sprężyny) przez doczepianie obciążenia do ramienia
    nie wiem, czy wkładki piezo były bardziej dociskane do płyty, ale "precyzja" mechanizmu ramienia powodowała przeskakiwanie ścieżek przy małym nacisku (ramię się wracało) mimo w miarę dobrych płyt
    dochodzi chyba jeszcze kwestia charakterystyki przedwzmacniacza bo do wkładek piezo jest chyba płaska a do MM powinna być RIAA
    problem impedancji? (o tym myśleli przedmówcy?)

W Bambino może być podobnie.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Widzę, że wiele spraw jednak nie uwzględniłem... choćby właśnie wspomniany brak regulacji nacisku czy problem wzmacniacza.
    Z drugiej strony, jeśli jednak uparłbym się żeby kombinować z podmianami całego ramienia itp. to nie będzie to już niestety Bambino. Szkoda mi go (tak samo jak winyli ;-) ).
    W każdym razie myślę, że warto było zapytać. Jeszcze raz dziękuję.
    Temat można zamknąć.