Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena

08 Cze 2003 12:30 2765 6
  • Admin grupy Projektowanie
    Jaką antenę najlepiej zastosować aby podłączona do wzmacniacza
    mogła odbierać słaby sygnał pochodzący z kabla koncentrycznego
    (słabo ekranowanego) znajdującego się za betonową ścianą.
    Obecnie stosuję antenę z grubego drutu w kształcie okręgu
    (średnica jakieś 20cm)
    do której podłączony jest symetryzator (oryginalny) a następnie
    wzmacniacz abonencki. Efekty są raczej słabe a antena strasznie
    kierunkowa (0,5 cm robi różnicę).

Jest jakiś lepszy sposób ?
  • Poziom 12  
    No cóż. Może nie jest to całkiem uczciwe, ale co tam...
    Jak zrozumiałem chodzi ci o łapanie sygnału kablówki. Najlepszym (dla ciebie, nie dla sąsiadów) rozwiązaniem byłoby uszkodzenie ekranu na tamtym kablu. Jeśli uda ci się to zrobić to można uzyskać całkiem dobrą jakość obrazu (zwłaszcza jeśli jest to duży blok z małą ilością abonentów)
    U mojej dziewczyny w pierwszym mieszkaniu odbierało coś jak na antenie pokojowej, ale tam sytuacja była specyficzna. Panowie z aster city odcieli poprzednim mieszkańcom kablówkę tuż nad drzwiami, ale nie odłączyli jej od rozdzielacza. W takiej sytuacji zdjąłem kawałek ekranu z kabla sygnałowego na klatce i wewnątrz umieściłem taki sam kabel ze zdjętym (1m) ekranu i dalej prosto do telewizora. Jak przyszli ludzie z Astera to im powiedziałem, że przecież kabel wisi za drzwiami i nie jest do niczego podłączony. to ich przekonało na tyle że nawet nie odłączyli go w skrzyneczce. System dobry i od razu wiadomo kiedy ktoś się kręci po klatce schodowej. Nie chciało mi się eksperymentować z jakimiś porządnymi antenami.
    W drugim mieszkaniu sytuacja była dużo gorsza z kablówką bo odłączyli całe rozgałęzienie, ale sygnał zwykłej telewizji jest tak mocny że można ją łapać kawałkiem kabla wyrzuconego na balkon.
    Pozdrawiam
    Artek
  • Poziom 28  
    teoretycznie kabel doprowadzajacy sygnal nie promieniuje !!
    w praktyce przy dobrej instalacji
    w odleglosci centymetra od kabla, jesli przykladac dipol (dostrojony do czestotliwosci odbieranej)
    sygnal odbierany na nim jest stanowczo zaslaby, by coskolwiek z nim zrobic (ogladac)

(niesprawdzalem patentu z oskrobanym oplotem, ale teoretycznie powinno to dzialac piorunujaco)

"bledne" sygnaly ktore przechwycic mozna w budynku pochcadza najczesciej z zle zbudowanych rozgalezien sygnalu
    (sasiad sobie podpiol dwa tv do 1 gnazdka na jakims oporowym rozdzielaczu itp)

narazie tyle
    ...
  • Admin grupy Projektowanie
    Tak jak mówiłem wykorzystałem okrągłą
    antenę pokojową z symetryzatorem i wzmacniacz
    bryza1. Da się oglądać niektóre programy
    ale tak jak mówiłem antena jest strasznie wrażliwa
    na położenie.

Może ktoś wie jak ją dostroić ew zmienić
    jej parametry albo wykorzystać inną.

Pojedynczy przewód nic nie daje a podłączony
    do bryzy powoduje że stary ruski TV
    zaczyna odbierać pilota do TV.

Zniszczenie przewodów nie wchodzi w grę
    bo niewiem co bym musiał wymyśleć
    aby u sąsiada wyjąć nóż i ciąć kabel :)

Ale sprawdziłem rodzaj połączeń.
    Z TVK idzie na Video a następnie na TV.
    Może to Video ma wzmacniacz i krótki
    odcinek kabla działa jak antena.

Antena typu otwarty dipol jest słaba.
    Drut w kształcie dipola też daje słabe wyniki.
    Jak narazie najlepiej działa okrąg.
    Najlepsze wyniki uzyskuję na tunerze TV do PC
    FlyVideo3000.

W każdym razie dobrze by było wiedzieć
    jak dostroić antenę ew zastosować jakąś inną.
  • Poziom 15  
    Ja od sąsiada zza ściany odbierałem na otwartym dipolu podłącząnym do magnetowidu.Wzmacnia on nieco sygnał - pare decybeli,ale musiałem pożądnie sie nakręcic tym dipolem zanim coś znalazłem .Generalnie udało mi sie odebrać 3 programy które dało sie oglądać,życze powodzenia
  • Poziom 15  
    Odbieranie sygnału telewizyjnego rozproszonego ze źle ekranowanej telewizyjnej sieci kablowej wymaga uwzględnienia zarówno szerokiego pasma stosowanych częstotliwości jak i stosunkowo niskiego poziomu i jakości takiegosygnału. Nie sądżę, by podejmowane próby mogły dać "zadawalające" rezultaty. Warunek jest jeden - czym gorsza sieć kablowa, tym bardziej obiecujące mogą być rezultaty takiego działania. Najrozsądniejszą i najprostszą drogą jest chyba próba operowania zwykłą anteną siatkową przy ewentualnie niewielkim wzmocnieniu odebranego w ten sposób sygnału. Żaden wzmacniacz nie uzupełni tych sygnałów, których nie będzie w stanie wzmocnić. Co najwyżej podniesie kontrast obrazu zmieniając np. tzw. "śnieg" w bardzo wyraźny "grad". Ale popróbować można. Jedno doświadczenie więcej nie powinno chyba zaszkodzić. :-)).
    Pozdrawiam