Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłuzacz do mikrofonu

ZonX 29 Cze 2002 19:35 4528 7
 • #1 29 Cze 2002 19:35
  ZonX
  Poziom 22  

  Witam
  mam pytanie odnośnie ile metrów moze miec przedłuzac do mikrofonu np elektretowego lub takiego co maja dziennikarze , dodam ze ma byc on podłaczony do minidisca sony mzr-90 . I jaki stosowac przewód typu chinch? prosze o jakies wskazówki

  0 7
 • #2 11 Lip 2002 15:30
  cymbi
  Poziom 27  

  Radzę stosować przewód o długośći max 1,5m. Czym więcej kabla dasz tym gorsze wzmocnienie sygnału

  0
 • #3 26 Lip 2002 15:26
  mdcs
  VIP Zasłużony dla elektroda

  ...to zależy czy masz mikrofon z buforem czy bez... jeśli masz mikrofon z buforem zasilany po phantomie to możesz dowalić nawet 50m kabla... jeśli to niebuforowane to duuużo mniej....z 5 ???

  0
 • #4 28 Lip 2002 08:15
  DWAserwis
  Poziom 29  

  dobry kabel symetryczny spokojnie 50 m, ale diskmen ma wejście koncentryczne trzeba użyć transformator mikrofonowy na kablu tuż przy diskmenie, a większość mikrofonów ma wyjścia symetryczne

  0
 • #5 31 Lip 2002 03:04
  DariuszM
  Poziom 15  

  Zasadniczo wszystko się zgadza, ale ...
  Można oczywiście uogólniać ale nie można dać jednej recepty na różne przypadki. Jaki mikrofon wchodzi w rachubę? Np. Elektretowy czy konkretnie elektretowy? "taki jaki mają dziennikarze" - a jaki mają? Jaka impedancja, jaki poziom sygnału wyjściowego, jakie zasilanie, kierunkowy, przeciwsprzęgający się, symetryczny, koncentryczny, z buforem, transformatorem, "phantom" itd. Chyba powinno być w założeniu określone jaki limit kabla wchodzi w rachubę, czy 10m czy 100m ?
  Jeśli jest to mikrofon profesjonalny lub wysokiej jakości to najprawdopodobniej symetryczny, nierzadko dynamiczny o niskiej impedancji. Jeśli elektretowy to o dużej impedancji niekoniecznie symetryczny. Wejście CD jest o niskiej impedancji, niesymetryczne - elektret o wysokiej i wymaga dopasowania w postaci transformatora po stronie mikrofonu, jeśli mówimy o dużej długości kabla (w przypadku krótkiego kabla można podłączyć bezpośrednio). Jeśli symetryczne wyjście to lepiej bo prawie zupełnie eliminuje przydżwięk i sygnały RF przy odpowiednio użytym kablu (symetryczny) i transformatorze dopasowującym przy CD, nawet przy stosunkowo słabym sygnale i dużych długościach kabla.
  Długość kabla nie tylko osłabia sygnał i wprowadza dodatkowe szumy ale poprzez swoją pojemność własną znacznie tłumi sygnały w zakresie wyższych częstotliwości - zwłaszcza przy niedopasowanej impedancji wejście/wyjście. Zwykle do 5m a nawet 10m może się "udać" bez specjalnych kabli, transformatorów, wzmacniaczy itp. Powyżej należy się liczyć z różnymi czynnikami, np. w ciągu dnia może wszystko pracować normalnie a wieczorem (i to w zależności od pogody i warunków atmosferycznych) ten sam system może zacząć pięknie nadawać muzyczkę z radia Warszawa I albo innej radiostacji. Wtedy jedyny ratunek to tylko system symetryczny (mikrofon, kabel, transformator - odpowiednio zbalansowany) i dobrej jakości kable i połączenia. Jeśli kabel ma zmieniać swoją pozycję w trakcie transmisji to należy się upewnić, że nie "gonguje" przy poruszaniu nim i ma odpowiednią wytrzymałość mechaniczną na skręcanie, rzucanie, rozciąganie itd. Jest to ciekawy temat i trudno go wyczerpać od razu - każdy zapewne może dorzucić własne doświadczenia w tym zakresie. Czasem jedynie metodą prób i błędów można wyelimiować konkretny problem ale ogólne zasady dopasowania impedancji, własności mikrofonów, kabli, wzmacniaczy pozostają w mocy. Wszystko zależy czemu ma to służyć. Jeśli jakość sygnału nie musi być wygórowana (obcięcie wyższego pasma m.cz.) to należy uważać tylko na to jakie zakłócenia mogą występować w pobliżu (transformatory, świetlówki, stacje radiowe, zakłady przemysłowe, iskrzące wyłączniki, ściemniacze lampowe itd.) i spróbować zacząć od zwykłego kabla (w miarę dobrej jakości) bez specjalnych rozwiązań. Cena i nakład pracy będzie rosnąć w miarę pojawiających sie problemów i wymaganych specjalistycznych rozwiązań.
  Pozdrawiam. :)

  1
 • #6 03 Sie 2002 01:48
  ZonX
  Poziom 22  

  :arrow: dwaserwis to nie jest diskmen lecz minidisc :-)
  mikrofon nie ma własnego zasilania i jest on elektretowy stereofoniczny minuaturowy firmy PANASONIC. Kabel fabryczny ma dł ok 1,5m . A chodzi mi o to aby go wykorzystać głownie do podsłuchu tyle że ma on lecieć obok instalacji elektrycznej.

  0
 • #7 11 Sie 2002 20:10
  DWAserwis
  Poziom 29  

  Chodziło mi o typ wejścia - to jakie wejście ma to - minidisc :lol:

  0
 • #8 11 Sie 2002 23:36
  ZonX
  Poziom 22  

  mini jack sterofoniczne

  0