Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obliczanie pojemnosci kondensatorow

08 Cze 2003 13:08 7906 10
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    jak w temacie. powiedzmy że robie zasilacz i chce bezwglednie wyfiltrować napiecie wyjsciowe. Pamietam że był na to jakis wzór, obliczało sie pojemnosc takiego kondensatora na podstawie poboru prądu przez obciazeniei chyba coś jescze.
    przyblirzy ktoś sprawe?
  • Poziom 22  
    Jesli masz dostep do EDW 10/99 to byl tam taki zagraniczny projekt zasilacza i bylo wyjasnione jak dobierac elementy w zasilaczu. Oto interesujacy Cie fragment tego opisu :)

Korzystasz ze wzoru C[F] = I*T/Ur

I[A] - maksymalny prad wyjsciowy
    Ur[V] - maksymalne napiecie tetnien
    T[s] - okres tego napiecia (0,01s dla prostownika 2-polowkowego)

Maksymalne napiecie tetnien jest rowne roznicy pomiedzy dostepnym napieciem niestabilizowanym a minimalnym wymaganym napieciem na wejsciu stabilizatora :)
  • Poziom 13  
    Ja używam takiego wzoru:
    Ut = 1,5 (Io/C)
    gdzie
    Ut - napięcie tętnień na wyściu [V]
    Io [mA]
    C [miF]
    A jak chcesz porządnie wyfiltrować to konieczny jest dławik
  • Poziom 16  
    a nie prosciej po prostu zalozyc 1uF na 1 mA pradu wyjsciowego ??
  • Poziom 20  
    Jak chcesz dobrze wyfiltrować to dodaj stabilizator .
    Stabilizator spełnia dwie funkcje : stabilizuje napięcie i filtruje.
    Oczywiście na wejściu musi być ZAWSZE napięcie wyższe od nap. wyjściowego.
    Np na wjsciu (za mostkiem prstowniczym i kondensatorem filtrującym)max napięcie wynosi 18V i spada do 15 V po czym znowu narasta do 18V(czyli te 3 volty trzeba by wyfiltrować)
    stosujesz stabilizator 7812 i na wyjściu masz 12 V które zmienia się np o 50 mV (sprawdz w danych katalogowych).
    Oczywiście obciazenie od 0 do max 1A.
    (Jak stabilizator się grzeje to go na radiator)
  • Poziom 20  
    Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł.
    Zamiast stabilizatora napięcia mozna dać "mnożnik pojemności" na tranzystorze mocy.
    Tzn. w bazie tranzystora duży elektrolit, kolektor tranzystora (npn) na wejście (+) zasilania a emiter tranzystora na odbiornik zasilania .
    Bazę ustawić za pomocą dzielnika rezystorowego na napięcie3-4 wolty niższe od napiecia zasilania.
    Uklad nie będzie stabilizował bo na jego emiterze napięcie będzie się powoli zmieniało podobnie jak napięcie na wejściu (kolektorze) ale szybkoe zmiany (tętnienia) zostana wyfiltrowane.
  • Poziom 16  
    Witam

Troche odświeże temat, ja musze zbudowac prostownik 6 pulsowy i muszę dobrac kondensator. Wedle tych wzorow wychodza mi strasznie duze wartosci pojemnosci. Biorac pod uwage ze kondensatory musza byc na wysokie napiecie, bo prostowane bedzie napiecie miedzyprzewodowe, niewyplacilbym sie. Prad z prostownika bedzie pobierany 4 A (4V amplituda tetnien) napiecie wyprostowane 540V i z tych wzorow wychodzi okolo 3000uF, wiec cos jest nie tak. Proszę o pomoc jak to policzyc.

Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    No a ile wymości częstotliwość tętnień tego "mostek 6 pulsowego".
  • Poziom 16  
    50Hz * 6 pulsów 300Hz.

Dodano po 1 [minuty]:

Już zmieniam ten "mostek 6 pulsowy" heh, mój błąd
  • Specjalista elektronik
    No to obliczmy
    C=Q/U=(I*t)/U=(4A*3.3ms)/4V=13.2mC/4V=3.3mF=3300uF
    więc ja tu nie widzę żadnego błędu. Jedyne co możesz zrobić to zastosować kondensator o mniejszej pojemności i połączyć je równolegle w celu uzyskania żądanej pojemności. Albo pozwolić na wzrost amplitudy tętnień.
    Oczywiście są to uproszone obliczenia zakładające ze kondensator będzie rozładowywany przez 3.3ms w praktyce ta wartość będzie mniejsza coś w okolicy 2ms.
  • Poziom 16  
    No tak..bo rozładowywany będzie przez czas trwania drugiej polowy kazdego z pulsu. Pierwsza połowa ładuje.

Dziekuje za pomoc