Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie w obciążonym zasilaczu ATX

08 Cze 2003 13:21 3023 20
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich,
    napięcie na podłączonym zasilaczu do kompa zamiast 12 V, ma wartość 12,88 V. Czy to jest normalne? Komp to płyta ECS, atlon 2000 xp, baracuda 5 (szybka), riva, cd-rom i fdd i 2 sieciówki, a zasilacz codegen 300W. Zastanawiam się czy to normalne i czy to nie szkodzi dla sprzętu, bo jak zauważylem to grafika (radiator ma ponad 70 st. C) i dysk ostro sie nagrzewają. Jak dołączę do zasilacza halogen 20W to wtedy napięcie spada do 12,7 V. Czy wywalić te chinskie dziadostwo (codegen) i kupic coś lepszego??

Czekam na odp.
  • Poziom 28  
    Nic się nie bój, tak powinno być, a dysk się grzeje dlatego że działa tak samo grafika a nie od zwiększonego napięcia wyjściowego.
  • Poziom 14  
    Ja spotkałem się ze znacznie wyższymi napięciami niż norma przewiduje i nic się w tych sprzętach nie działo więc sie nie przejmuj. Wadą codegena jest jedynie to, że niema on stabilizacji na 12V.
  • Poziom 27  
    Zasilacz jest ok. Wszystkie mają coś koło 12V i 5V - zależy od dokładności wykonania . 300W to niestety tylko zyczenia producenta. Sam rozwaliłem 3 zasilacze na podobnej konfiguracji(+gf4 mx440), dopiero 350 chodzi dłuższy czas bez problemu
    8O majgier - skąd Ci się wzioł brak stabilizacji na 12V. Wszystkie zasilacze do kompów to przetwornice. Z zasady działania stabilizują wszystkie napięcia
  • Poziom 29  
    Jaroff napisał:
    ........ Wszystkie zasilacze do kompów to przetwornice. Z zasady działania stabilizują wszystkie napięcia

Niestety - stabilizują +5V & +3V a reszte tylko kontrolują czy w normie się mieści - i to też żadko.
    Z tego powodu było duzo padniętych dysków np. IBM - gdzie zasilanie miały 5V +/- 2,5%, a 12V +/- 5% na innych dyskach spotyka się 5V +/- 5% i 12V +/- 10-15%
    Nieraz spotkałem zasilacze które pod silnym obciążeniem procesora (+5V) to zamiast 12V było 18 i więcej, a potem problemy z dyskami, CDromami czy kartami grafiki, warto jakimś testem obciążyć procesor na 100% i zobaczyć jakie są napięcia
  • Poziom 27  
    To musiał być bardzo stary procek bo nowe idą z 12V przez zasilacze na pł. gł.
    A w tl494 kontrola napięcia jest przez jedno wejście do którego podłacza się wszystkie napięcia przez odpowiednio dobrane opory. Równie dobrze można powiedzieć, że zasilacz stabilizuje 12V, a 5V i reszte tylko kontroluje!!
  • Poziom 19  
    Jaroff napisał:

gratulacje pomyslu i pewnie kazda nowa plyta ma radiator wiekszy od obudowu midi
    zastanow sie chlopie poco dodano zasilanie 3,3V w standardzie ATX
    ano poto wlasnie aby napiecie rdzenia proca wytwarzac z jak mozliwie najmniejszego napiecia .
    przelicz ile pobiera proc pradu i z jakiego napiecia zakladajec ze rdzen ma zasilanie 1,7V i przy szczytowych poborach dochodzacych do 20A (Athlon) to
    aby wystabilizowac to z 12V kazda plyta powinna miec zainstalowana KLIMATYZACJE najlepiej KLIMATRONIK :lol: :lol: :lol: :D :D :D
    FIZYKA FIZYKA I TROSZKE MATEMATYKI
  • Poziom 12  
    ostatnio u kumpla podlaczalem dysk ibm'a system nie widzi go. Wszedzie chodzil tylko nie u niego. Postanowilem sprawdzic napiecia. Zasilacz Codegen 300W:) te 300W na tych zasilaczach powinno miec dopisek PMPO:) jak na bazarowych boomboxach. Wynik: +5V-> 4.25V 12V-> 12.9V W takich warunkach dysk ibm'a nawet sie nie rozpedzal. Co do padania ibm'ow przyczyna byla ich wrazliwosc na kiepskie zasilacze. Moj dysk ma juz przeszlo dwa lata (jest z niechlubnej serii dtla), mimo noszenia dzien w dzien w kieszeni, zyje i czuje sie dobrze. Moze dlatego ze mam zasilacz Enlighta. Co do Codegenow, Megabajtow innych L&C to sa to tykajace bomby zegarowe. Ale jesli ktos lubi dreszcz emocji....
  • Tłumacz Redaktor
    wywal Codegena - nie są to za dobre zasilacze... kup soboie cos porzadniejszego - jakis chieftec moze ? a pozatym to i tak lepiej ze masz za duzo niz za mało
  • Poziom 27  
    skaner napisał:
    Jaroff napisał:

gratulacje pomyslu i pewnie kazda nowa plyta ma radiator wiekszy od obudowu midi
    zastanow sie chlopie poco dodano zasilanie 3,3V w standardzie ATX
    ano poto wlasnie aby napiecie rdzenia proca wytwarzac z jak mozliwie najmniejszego napiecia .
    przelicz ile pobiera proc pradu i z jakiego napiecia zakladajec ze rdzen ma zasilanie 1,7V i przy szczytowych poborach dochodzacych do 20A

Dawno, dawno temu 100% kompa zasilane było z 5V(nie licząc silników i RS'a). Potem wprowadzono technikę 3,3V, zasilacze atx , napięcie rdzenia inne niż peryferii itp. bajery. Obecnie cały chipset zasilany jest z 3,3V ( bo po to jest w atx), agp ma 1,5V (4x, bo 1x i 2x z 3,3V) , peryferia procka to 3,3V, rdzeń różnie ( coraz bliżej 1,5) a pamięci masowe 5 i 12V(choć i tak z 5V robią 3,3 żeby być w zgodzie z chipsetem - pamiętne problemy z BX'em i dyskami , gdy nie wszystko ze wszystkim chciało gadać). Uffff..
    A teraz troche fizyki i matematyki. Skup się!
    1,7V i 20A to około 34W. Dla uproszczenia przyjmujemy 100% sprawności przetwornicy. 34W na 12V to około 3A. Zakładamy, że masz słabej jakości płytę gł. z podłej jakości tranzystorami MOS, o rezystancji
    w stanie włączenia 0,1 ohma. 0,1 razy 3 to tylko 0,3W ciepła wydzielonego na tranzystorze. Dalej to już tylko dławik i kondensator i masz swoje 20A bez klimy. Na płycie w pobliżu procka masz 2 lub 3 takie zasilacze i nikt nie używa kompa jako kaloryfera.
    Zanim napiszesz, pomyśl. Zanim pomyślisz, bądz pewny swojej wiedzy. :x
  • Poziom 15  
    Na płycie w pobliżu procka masz 2 lub 3 takie zasilacze i nikt nie używa kompa jako kaloryfera.
    Zanim napiszesz, pomyśl. Zanim pomyślisz, bądz pewny swojej wiedzy.

No wlasnie, polecam najpierw miernik w lape,pomierz sobie a potem pisz.U mnie jakos nie znalazlem napiecia na mosfetach wiekszego od 5 volt,druga sprawa plyty z dodatkowym gniazdem zasilania pomocniczego. A to drugi kwiatek
    (1,7V i 20A to około 34W. Dla uproszczenia przyjmujemy 100% sprawności przetwornicy. 34W na 12V to około 3A. Zakładamy, że masz słabej jakości płytę gł. z podłej jakości tranzystorami MOS, o rezystancji
    w stanie włączenia 0,1 ohma. 0,1 razy 3 to tylko 0,3W ciepła wydzielonego na tranzystorze. Dalej to już tylko dławik i kondensator i masz swoje 20A bez klimy. Na płycie w pobliżu procka masz 2 lub 3 takie zasilacze i nikt nie używa kompa jako kaloryfera. )

Moze ja cos zrozumialem zle ale jest takie prawo faceta co sie kirchoff nazywal i tam pisze wyraznie, suma pradow...Wyglada to tak ze z zrodla 12 volt i tak pobieralby 20 amper bo prad nie moze sie zmienic,tyle ile oddaje tyle musi pobrac a roznica napiecia odkladalaby sie na mosfetach.
    No sory ale zazwyczaj sie nie czepiam ale jak widze takie elementarne byki to sie musze odezwac bo puzniej na forum sie widzi efekty.
    A co do glownego tematu to nie przejmuj sie tym napieciem,jest to w miare przyzwoite wachanie,sam posiadam codegena kilka lat,pare przerobek mu dodalem i chodzi bez zarzutu,natomiast jak bys chcial juz sie pobawic w podkrecanie to jednak sie zastanow nad markowym zasilaczem,to tak dla swietego spokoju bo wiele postow w stylu padl mi codegen jest wlasnie efektem krecenia,nie wytrzymuja te zasilacze za bardzo obciazen bliskich maksymalnych i puzniej smrodek czuc,pol biedy jak tylko z zasilacza.Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Codegeny to naprawde jest chłam, ostatnio wpadł mi w ręce taki który nie dawał napięcia +12V-przyczyna zimny lut na diodzie prostowniczej, o dziwo zasilacz bez tego napięcia normalnie się załanczał tylko był taki bajer, że zamiast 5V było 6V a zamiast 3,3 prawie 4V.
  • Poziom 27  
    pstryk napisał:

Moze ja cos zrozumialem zle ale jest takie prawo faceta co sie kirchoff nazywal i tam pisze wyraznie, suma pradow...Wyglada to tak ze z zrodla 12 volt i tak pobieralby 20 amper bo prad nie moze sie zmienic,tyle ile oddaje tyle musi pobrac a roznica napiecia odkladalaby sie na mosfetach.
    No sory ale zazwyczaj sie nie czepiam ale jak widze takie elementarne byki to sie musze odezwac bo puzniej na forum sie widzi efekty.

Jeżeli już doszedłeś do prawa Kirchoffa i zasilaczy szeregowych to nie odkładaj tej książki tylko czytaj dalej. Zwróć uwagę na rozdział o przetwornicach (zasilaczach PWM). Rozumiem, że tylko Twój komp pobiera z gniazdka sieciowego 20A ("tyle ile oddaje tyle pobiera").

Elektronika daje wiele możliwości( jak sie je pozna)!!
  • Poziom 28  
    ktos wspominal cos ze dyski padaja ibm dtla od zlego zasilania
    noto hyba mialem farta
    pol kompa sie zjaralo od zasilacza (awria) a ten przezyl dtla(30GB)
    zreszta nigdy z nim niebylo problemow oprucz oczywiscie B.B.
  • Poziom 15  
    Jaroff,w zalilaczu masz trafko i taka jest zasada jego dzialania ze transformuje,przeksztalca,zmienia napiecie i prad wejsciowy na inne napiecie i prad w zaleznosci od przekladni , tam stosunek mocy jest zachowany pomijajac straty,ale ty to zastosowales do zwyklej regulacji napiecia za pomoca tranzystora szeregowego i do tego sie tyczy prawo kirchoffa o pradzie w galezi zasilania.Pytam sie skad ci sie wzial ten prad,podaj przyklad ze sie myle,czekam.A dla wszystkich ciekawych proponuje wziasc miernik jedna koncowka do 5volt(czerwony kabelek)druga do mosfeta zobaczcie gdzie jest przejscie,u mnie piszczy,cuda jakies czy mam nietypowa plyte glowna??? :lol: Z gory zaznaczam ze nie chce wywolywac sprzeczek bo to nie do tego forum jest ale chyba lepiej sprawdzic samemu dostepnymi metodami(miernik)skad mosfet jest zasilany niz sie upierac ciezko przy swoim chocby to najwieksza gafa byla.Ja sprawdzilem dla swietego spokoju i nie ma przejscia do zadnego innego napiecia poza 5,no chyba ze ja nietypowy jestem i mam nietypowa plyte i mam nietypowy miernik,Pozdrawiam.
    A przypomnialo mi sie,byly w sieci mody plyt glownych polegajace na podawaniu zasilania bezposrednio na tranzystor przewodem odciazajac wtyczke i sciezki w laminacie,poprawialo to stabilnosc przy podkreconym procku,jak znajde to ci podesle linka.Dopisze tutaj bo szkoda nowego posta cos mi sie zdaje ze wszyscy mamy racje,znalazlem schemat przetwornicy do starej plyty asusa i tam faktycznie mosfet jest zasilany z 12,kurcze jesli laska sprawdzcie u siebie jak to jest z waszymi plytami bo mnie tu ciekawosc zezre,no ja mam z 5 a tu w starym asusie z 12 lecieli,ciekawi mnie to niezmiernie a moze jedni producenci robia tak drudzy siak a trzeci calkiem miesza:)a my sie tu pozagryzamy niedlugo:))Moze by to przeczytala jakas madra glowa i wyjasnila co i jak bo w koncu innym tez sie to przyda.I przepraszam z gory kolege Vieslaus bo to jego watek a ja sie tu tak rozpisalem nie na temat,i prosba do moderatorow nie zamykajcie tego watku bo moze sie w koncu cos wyjasni i nie bedzie wiecej takich sporow,pliss.
  • Poziom 27  
    pstryk napisał:
    Dopisze tutaj bo szkoda nowego posta cos mi sie zdaje ze wszyscy mamy racje,znalazlem schemat przetwornicy do starej plyty asusa i tam faktycznie mosfet jest zasilany z 12,kurcze jesli laska sprawdzcie u siebie jak to jest z waszymi plytami

Tylko dwa punkty:
    p1
    Płyty asusa zawsze słyneły z możliwości owerclokingu. Może oni a może kto inny wpadł na pomysł zasilania procka z 12V, jako że wyjście to było najmniej obciążone( podawane prądy na 3,3 i 5 to fikcja- napięcia te uzyskiwane są z tego samego uzwojenia. Małymi literkami na zasilaczu masz podane, że sumaryczna moc czerpana z tych dwu wyjść nie może przekroczyć ileś tam wat). Przy odecnych (prądożernych) kartach grafiki, nie ma możliwości puszczenia procka i karty z tych samych wyjść zasilacza. Dlatego prawie wszystkie nowe płyty mają procek zasilony z 12V.

p2
    "Jaroff,w zalilaczu masz trafko i taka jest zasada jego dzialania ze transformuje,przeksztalca,zmienia napiecie i prad wejsciowy na inne napiecie i prad w zaleznosci od przekladni , tam stosunek mocy jest zachowany pomijajac straty,ale ty to zastosowales do zwyklej regulacji napiecia za pomoca tranzystora szeregowego i do tego sie tyczy prawo kirchoffa o pradzie w galezi zasilania.Pytam sie skad ci sie wzial ten prad,podaj przyklad ze sie myle,czekam"

Na płycie głównej nie ma zasilacza szeregowego!!!
    Pracują tam beztransformatorowe przetwornice napięcia. W każdym telewizorze, czy radiu z syntezą napięciową masz coś takiego(oczywiście nie tej mocy). Tranzystor mos pracuje jako klucz. Albo przewodzi, albo jest całkowicie zatkany. Jeżeli na mosa podasz np.10V, a jego bramkę będziesz sterował przebiegiem prostokątnym o zmiennym wypełnieniu to:
    przy braku impulsów (wypełnienie 0%) na kondansatorze wyjściowym masz 0V. Przy wypełnieniu 100% na kondensatorze masz 10V (tranzystor cały czas otwarty). Przy wypełnieniy np.50%, na wyjściu układu miałbyś impulsy, gdyby nie kondensator który uśredni napięcie do 5V. W ten sposób, regulując wypełnienim przebiegu otrzymałeś zasilacz od 0 do 10V.
    Zauważ, że tranzystor pracuje tylko w dwu stanach włączony-wyłączony, straty na nim są minimalne (a'propo klimy) A co z prądem. Do tego służy właśnie dławik który magazynuje energie. Pompujesz do niego 20W( mały prąd, większe napięcie) i wyciągasz prawie (sprawnoćś) 20W (duży prąd przy małym napięciu). Tak więc mamy zasilacz bez trafa, o dużej sprawności. Dlaczego w zasilaczu np atx jest transformator a nie przetwornica beztransformatorowa? Tylko jeden powód- izolacja galwaniczna od sieci.
    Myślę, że temat wyczerpany.

Główny wątek- co z napięciami. Polecam odwiedzić strone tomshardware.pl. Jest tam test 21 zasilaczy renomowanych firm. Z tabelki można się dowiedzieć co z czego jest zasilane i ile bierze prądu. Co do testu- makabra. Napięcia są takie jak się akurat dzisiaj udało nawinąć trafo, a moce podawane przez producentów- to tylko ich pobożne życzenia. :roll:
  • Poziom 15  
    JAROFF,zostawmy to bo nie ma sensu sie sprzeczac,wazniejsza sprawa dowiedziec sie skad sa zasilane mosfety,plyte mam nowa slkt400a4 poprzednia drv2 tez byla zasilana z 5 i co ty na to?Dlatego prosilem zebys zmierzyl skad pobierasz,no miernik chyba w domu masz,wtedy sie wyjasni ze jedni sobie robia tak a drudzy inaczej i cala ta dyskusja sensu nie ma.Ja zajze w firmie do starych plyt cos na slocie jest i zmierze.POzdrawiam i apel do forumowiczow,zmierzcie u siebie jak to jest.
    A moze zaloze nowy watek zeby rozwiazac ten dylemat,mam nadzieje ze szefostwo sie nie zdenerwuje i nie da mi bana bo szkoda tu mieszac juz bardziej w tym.
    Dodalem Jaroff nowy watek bo szkoda juz tu mieszc bardziej niz jest,mysle ze tam sie wszystko wyjasni,pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Krucymajzel dysk mi juz polecial ,mierzylem napiecie i juz wiem co poleci nastepnego i to z 3-go pietra.
  • Moderator
    :arrow: Panowie widze ze kazdy z was ma czesciowo racje lecz nie do konca .Dla wielu z Was znana jest roznica miedzy zasilaczami AT i ATX :!: Lecz uświadomcie sobie ze zasilacze ATX tez sie miedzy soba roznia maja swoje specyfikacje sa w roznych standartach wynika to poprostu ze zmian jake zachodza w potrzebach napieciowych i pradowych elementow skladowych naszych PC-tow By ten temat wyjasnic do konca napewno wyszlaby przynajmniej mala broszurka .Temat ma tak wiele odnog i watkow ,zaleznosci pomiedzy potrzebami poszczegolnych plyt.Ale moze nawet to nie jest najwazniejsze .Chyba najwazniejsza z nich to TO by kazda zasilka ATX byla zgodna do tylu w stosunku do starszych plyt.Ja nie podejmie sie wytlumaczenia do konca tych wszystkich zaleznosci jakie powstaja w tym temacie bo to przynajmniej temat na prace dyplomowa a moze wiecej .Nie spotkalem sie z artykulem w naszym jezyku ojczystym ktory by obejmowal w szystkie nas interesujace watki w tym temacie no moze artykul w Serwisie Elektroniki lecz nie jest on ogulnie dostepny na tym koncze i pozdrawiam zainteresowanch :wink:
  • Poziom 29  
    Temat był już wałkowany wielokrotnie.
    Sytuacja, że napięcie 5V jest poniżej normy, a 12V powyżej - to poważne ostrzeżenie.
    Oznacza to, że zasilacz jest przeciążony - spada mu napiecie 5V, więc przetwornica je podbija, podbijając przy tym 12V.
  • Poziom 10  
    U mnie było na 12V -13,2Vdo13,4V
    a na 5V-4,6V po włączeniu CD spadało na 4,5V i wyłączał się dysk(samsung 40 GB).Komp miał ten zasilacz (codegen 300w)przez 2 miechy i nic się nie stało :D .Teraz mam jakiś złoty....400w i wszystko działa (napięcia są OK).