Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak przerobić transformator na spawarke ??

30 Maj 2006 18:05 1774 12
  • Poziom 10  
    witam mam takie pytanie czy wiecie może jak z transformatora 220~110 można zrobić spawarke ?? mam 2 takie więc może jakoś z 2 używane one były do szlifierek celmy zasilanych na 110 z góry dzięki za pomoc
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 28  
    tak po prostu to sie nie da. Trzeba by przewinąć i to wiedząc jak. Transformatory do spawarek mają inne charakterystyki. BTW sa zazwyczaj na 30-60V z tego co pamiętam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    praktycznie to już spawa na 110v tylko troche niebezpiecznie na tak wysokim napięciu jak moge obniżyć napięcie nie tracąc mocy ??
  • Moderator
    Może dołożyć diodę i będzie 55V.
  • Poziom 10  
    a jaką diodę proponujesz ?? a może diody w jakimś układzie ?? i mam jeszcze takie pytanie co sie stanie jeżeli podłączy sie uzwojenia pierwotne rómnolegle a wtórne szeregowo ??
  • Użytkownik obserwowany
    Jak moc trafa jest wystarczająca to należy znaleść połowę uzwojenia wtórnego i zastosować prostownik z 2 diodami nie wspomnę że taki trafo chyba będzie wybijał zabezpieczenia przy zwarciu elektrody.

Dodano po 1 [minuty]:

Jak moc trafa jest wystarczająca to należy znaleść połowę uzwojenia wtórnego i zastosować prostownik z 2 diodami nie wspomnę że taki trafo chyba będzie wybijał zabezpieczenia przy zwarciu elektrody. 1 dioda da efekt tragicznego pryskającego i czepiącego się zajebiście niestabilnego łuku a napięcie nadal niebezpieczne.
  • Poziom 10  
    a ma ktoś pomysł żeby z obydwóch transformatorów zrobić jeden ?? np odwijać z jednego a dowijać do drógiego żeby mu zwiększyć moc a napięcie obniżyć do ok. 50-70v

Dodano po 8 [minuty]:

zapomniałem dodać jeszcze jednaj żeczy jest to transformator separacyjny
  • Użytkownik obserwowany
    Tak można mu dowinąć uzwojenia jeżeli to możliwe to nawet wpłynie pozytywnie na charakterystykę spawania. Oczywiście dowijamy na uzwojeniu pierwotnym.
  • Poziom 10  
    ma ktoś moż jeszcze jakiś pomysł ja myśle nad zrobieniem jednego rdzenia obydwóch i nawinąć więcej na pierwotne oraz wtórne
  • Użytkownik obserwowany
    Nie trzeba wtórnego dozwajać, tylko pierwotne!
  • Poziom 10  
    a co z rdzeniem jak bedzie większy to będzie lepiej czy gorzej ??
  • Moderator
    kamilini napisał:
    a co z rdzeniem jak bedzie większy to będzie lepiej czy gorzej ??

Im większy rdzeń tym większa moc spawarki.
  • Poziom 10  
    rdzeń mi wyszedł 80^2 co wy na tak wielki rdzeń czy nie przesadzony ??