Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa prostownicza do wzmacniacza 40W

30 Maj 2006 18:18 3131 8
 • Poziom 16  
  Czy wystarczy jedna lampa AZ12 do wzmacniacza 40 watowego czy lepiej dać dwie AZ4 ? Wiem, że AZ4 są słabsze ale ich mam 2 a AZ12 tylko jedną. Dodam, że napięcie to około 460V. Schemat podobny do wzmacniacza WR 40/62.
 • Specjalista-oldradio
  simoneus1 napisał:
  Czy wystarczy jedna lampa AZ12 do wzmacniacza 40 watowego czy lepiej dać dwie AZ4 ?? Wiem, że AZ4 są słabsze ale ich mam 2 a AZ12 tylko jedną.Dodam, że napięcie to około 460. Schemat podobny do wzmacniacza WR 40/62.

  AZ12 może wystarczyć do wzmacniacza 40W, wszystko zależy od tego w jakiej klasie i na jakich lampach. AZ4 nie jest słabsza, to jest identyczna lampa co AZ12, różni się tylko cokołem.
  Stare lampy często miały długi żywot i były poddawane liftingowi np. RGN1064 -> AZ1 -> AZ11 -> AZ31, czy RGN2004 -> AZ4 -> AZ12.
 • Poziom 16  
  Lampy i lifting :D dobre ale zapewnie tak było. Wzmacniacz będzie na 2 el 34. Klasa nie wiem kopiuje wzmacniacz a jeszcze się nie orientuje w tym. Jakoś nikt mi nie raczył tego wytłumaczyć ale to nie do tego jest ten post. To co wystarczy czy nie ??
 • Specjalista-oldradio
  simoneus1 napisał:
  Wzmacniacz będzie na 2 el 34. Klasa nie wiem kopiuje wzmacniacz a jeszcze się nie orientuje w tym. Jakoś nikt mi nie raczył tego wytłumaczyć ale to nie do tego jest ten post. To co wystarczy czy nie ??


  Nie da się tak odpowiedzieć. Lampa AZ12 jest w stanie według katalogu dostarczyć 60W mocy. W przypadku układu pracującego w klasie B wystarczy, dla klasy A będzie za mało. Dla klasy AB zależy od głębokości owego AB. Ponadto, biorąc pod uwagę, że jest to lampa popularna i tania, więc ewentualne skrócenie jej żywotności nie jest specjalnie krytyczne to można ją trochę przeciążyć - np. do 80W mocy prądu wyprostowanego. Ale jak jest taka możliwość, to oczywiście użycie dwóch równolegle przedłuży im znacznie trwałość. Pamiętać tylko należy o żarzeniu - dwie zjedzą 4A żarzenia.
 • Poziom 26  
  Do tej lampy zeby uzyskać 40W trzeba mieć odpowiedni transformator sieciowy z [odpowiednim] wyjsciem anodowym.
 • Poziom 21  
  aktyp napisał:
  Do tej lampy zeby uzyskać 40W trzeba mieć odpowiedni transformator sieciowy z [odpowiednim] wyjsciem anodowym.

  Witam
  Jak nie masz wyjścia z trafa na dwie anody (2 x 460V, rzadko spotykany, na skrajnych odczepach masz około 1kV, a to już nie zabawka) dołóż dwie diody 1N4007 i będziesz miał mostek lampowo-diodowy mający same zalety.
  Pozdrowienia
 • Poziom 26  
  Czy nie wystarczy jeden raz 460V?
 • Poziom 26  
  Nie bardzo bo wtedy na lampie bedziesz miał prostowanie jednopołówkowe,chyba ,ze zdecydujesz sie na mostek to wtedy będzie dwupołówkowe
 • Poziom 21  
  aktyp napisał:
  Czy nie wystarczy jeden raz 460V?

  Witam
  Jeżeli masz jedno napięcie 460V~ to polecam mostek lampowo-diodowy.
  Łączysz wtedy zalety lampy i wykorzystujesz w pełni posiadane uzwojenie.
  Takie rozwiązanie z lampą AZ4 jest proste i powinno dać się wyciągnąć 40W mocy. W żarzeniu AZ4 zastosuj jeszcze dwa jednakowe oporniki drutowe połączone w szereg o wartości około 20 ohm i ze środka tych oporników zbieraj plus zasilania, nie zbieraj z jednej z nóżek grzejnika lampy bo w tym miejscu grzejnik będzie nierównomiernie obciążony dodatkowo pobieranym prądem katodowym Ik (w impulsach jest to sporo nawet jak na tą lampę). Najlepiej jakbyś miał wyprowadzony środek uzwojenia żarzenia tej lampy i stamtąd brał + zasilania.
  Przedłuża to trwałość grzejnika lampy AZ4.
  Pozdrowienia