Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampy Nixie i mierniki tablicowe

Tomek11r 08 Jun 2003 15:00 6227 17
 • #1
  Tomek11r
  Level 22  
  Robię właśnie WIELKIE SPRZĄTANIE i znalazłem cos wspaniałego. Blok wyświetlania z sowieckiego kalkulatora lub innego dziwnego urządzenia, dokładnie nie wiem co to kiedyś było. Mniejsza o to, mam cztery spore moduły pełne oporników drutowych, diod germanowych i innego staroświeckiego badziewia. Ma jednym z modułów jest 11 (!!!) lamp Nixie typu Z573M, logo producenta to kwadrat obrócony o 90 stopni i wewnątrz litery WF. Lampy są od wewnątrz lakierowane na czerwono, niestety z trzech lamp lakier częściowo odpadł.
  Lampy nie są w podstawkach, wyprowadzenia są przylutowane do druku.
  Druga sprawa. Znalazłem dwa wspaniałe amperomierze tablicowe, rozmiar 80x80x40 "sdiełano w cccp". Przeciwpancerny ebonit i stan absolutnie idealny. Jakby żywcem wyrwane z elektrowni w Czarnobylu :) . Jeden ma zakres do 150 mA, drugi do 2A.
  Co mam zrobić z takimi skarbami? Przecież tego nie wyrzucę. Dajcie jakiś pomysł nic mi jakoś nie przychodzi do głowy. Jak wysterować takie nixie i jakimi napięciami? Do czego zastosować takie piękne amperomierze?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  benny111
  Level 12  
  No stary!
  Z amperomiezy zrób wskażniki wysterowania do jakiegoś sprzętu audio, na teledysku Korna widziałem takie wielkie zegary i do tego podswietlone, a co do NIXIE, to z praktyki wiem że nie znając parametrów da się je wykożsyatac, aj podłączałem je przez dwa trfo sieć => trafo 230V/12V => trafo 9V/220V, czy jakoś tak...
 • #3
  Frankie102
  Level 12  
  2 A możesz do jakiegos zasilacza włożyc albo liczysz robisz dzielniki lub boczniki i masz jakie chcesz mierniki tablicowe ;))
 • #4
  radiomechanik
  Level 23  
  na lapkach NIXIE możesz zrobić zegar ;-) robi to wrażenie - steruje sie to napięciem ok 150 V - anodą jest siatka a katodami poszczególne cyfry które zwiera sie do masy (kluczowane tranzystorami - np BF 459 ....
 • #5
  dymcio
  Level 12  
  Zegar na lampkach NIXE - fajna sprawa, przydał by sie tylko jakiś schemacik, może ktoś ma jak tak to BARDZO prosze o podzielenie się...
 • #6
  chaka
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mam w domu ze 20 lamp nixe z czestociomierza firmy zopan. tez jestem zainteresowany schematem zegara.
 • #7
  JCK
  Level 25  
  Witka!
  Taki schemat pojawił sie w "Elektronice Praktycznej" w 2003.
  Niestety mam tylko drugą część artykułu w 3/2003.
  Uprzedzam z góry że schemacik bazuje na układzie programowalnym.
  Hej.
 • #8
  Vault Dweller
  Level 29  
  A mógłby mi ktoś powiedzieć, gdzie za jak najniższą cenę w Łodzi można by było zdobyć takie lampy (np. czy ktoś ma tanie lampy na ŁKSie)? Bo niespodziewanie naszła mnie ochota na coś takiego :-)))
 • #9
  zyraf
  Level 26  
  widzialem zegar an tych lampach na jakiejs stronie o HV, chyba cos w nazwie SOLIII albo podobnie, bylo na forum pare linkow
 • #10
  Vault Dweller
  Level 29  
  Już wiem że jest jeden co ma BARDZO tanie lampy :-) może się coś wykombinuje.
 • #13
  Andrzej Ratyński
  Level 12  
  Takie zegary robiło się 30 lat temu. Generator 1MHz na blaszaku. Dzielnik na 7490, dekoder 74141 . W zasilaczu typowe trafo od częstościomierzy Zopan. Hitem był wtedy wyświetlacz leed.
 • #14
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Uproszczony zegar (na mikrokontrolerze) z nixie był w sierpniowej EP.
  Wpiszta w wyszukiwarę Nixie Clock a wyrzuci sporo schematów.
 • #15
  Andrzej Ratyński
  Level 12  
  Mam jeszcze coś lepszego. Zanim wynaleziono nixie informacja cyfrowa wyświetlana była przez rzutowanie cyfry na matówkę w srodku takiego panelu był cały system optyczny podświetlany żarówkami 12V. Każdej żarówce odpowiadała jedna cyfra od 0 - 9, żarówki sterowane były tranzystorami. Mam takie dwie cyfry prod. angielskiej całkowicie sprawne, cyfry mają piękny kształt i są wysokie na 40 mm. To są chyba lata 40 albo 50 te.
 • #16
  Tomek11r
  Level 22  
  Zabieram się za projektowanie zegara. Przekonaliście mnie :) Na razie zbieram materiały a jest tego sporo w sieci. Chyba wróciła moda na lampy nixie :)
 • #18
  Tomek11r
  Level 22  
  Można zamknąć temat. Jestem już w trakcie budowy zegara. Na pewno będę się chwalił po skończeniu :)