Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika 3-fazowego bez czujników Halla

31 Maj 2006 11:42 6797 12
  • Poziom 16  
    Witam,
    Chodzi o sterowanie silnika 3-fazowego za pomocą mikrokontrolera.
    Idea jest taka- mikrokontroler generuje na 3 wyjściach odpowiedni sygnał, który idzie do driverów, które z kolei sterują tranzystorami FET i przez które płynie prąd zasilający uzwojenia. Sygnały przesunięte w fazie o 120 stopni. Do tego momentu wszystko jest jasne. Mniejsza o to czy średni prąd będzie przypominał sinus, trójkąt czy prostokąty. Nie w tym rzecz.

Główny problem polega na tym, że generowany sygnał musi się "kręcić" w tempie takim jak silnik. Jest to szczególnie ważne podczas rozruchu, zmiany prędkości ale też zmiany obciążenia silnika. Przy przesunięciu silnik-pole powyżej pewnej wartości całość się rozsynchronizuje i silnik przestanie się kręcić.
    Z tego co wiem informacji zwrotnej dostarczają czujniki Halla. Jednak nie każdy silnik je posiada i w tym momencie pojawia się trudność... Mi chodzi właśnie o taki silnik bez czujników. Prędkości dosyć duże, mniej więcej z zakresu 1 do 20 tys obr/min.

Pytanie jest następujące- jak zsynchronizować generowany sygnał z ruchem silnika?

Zastanawiam się czy dałoby się to jakoś zrobić mierząc napięcia i prądy płynące przez uzwojenia. Za pomocą mikrokontrolera można to robić dosyć dokładnie. Jeśli to tędy droga to może ktoś podpowie na jakiej podstawie można tu wyciągnąć jakieś wnioski? Czy może pozmieniają się przesunięcia fazowe kiedy silnik będzie wyprzedzał wytwarzane pole albo się za nim spóźniał?

Z góry dziękuję za udział w dyskusji.
  • Poziom 22  
    O jaki silnik chodzi? o krokowy czy zwykły?bo jeśli zwykły 3x380V to nie bardzo rozumiem te prędkości 20.000/min
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Przeglądnij dokładnie to forum i forum automatyka i robotyka...
    Temat był wielokrotnie poruszany...
    Koledze greg_matrix chodzi o niewielki silnik BLDC z trzema cewkami łączonymi w gwiazdę lub trójkąt...
    Coś jak w cd-romie... pewnie jeszcze po większych lub mniejszych przeróbkach...

Pare tematów z forum automatyki...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic450359.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic173715.html
  • Poziom 35  
    Witam .
    Sterowanie takiego silnika wcale nie jest takie proste . Procesor sterujący i tak musi dostać sygnał zwrotny o położeniu wałka . Czujników Halla się nie stosuje . Sygnał pobierany jest bezpośrednio z uzwojeń silniczka i podawany na wejścia mikroprocesora .
  • Poziom 32  
    dobry pomysl mierzyc na uzwojeniach tylko ma ktos jakies konkretne rozwiazania , co do rozruchu to wystarczy powoli w zaleznosci od mocy - bezwladnosci wirnika zwiekszac czestotliwosc falownika , mnie sie udalo w temacie : alternator jako silnik elektryczny.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/alternator-jako-silnik-elektryczny-ytt433441.html

multiwibrator na 3 tranzystorkach generuje taki zegar dla calej dalszej elektroniki.
    Co do dalszej regulacji to pewno wystarczy zmierzyc obroty i poprzez sprzezenie zwrotne - analogowe(np pradnica tacho ...lub cos podobnego , analogowy obrotomierz...) sterowac trazystorem podajacym + na bazytranzystorow multiwibratora.
  • Poziom 30  
    Jak byście przeglądneli posty do których podałem linki to byście znali już odpowiedzi na wasze pytania...
  • Poziom 35  
    A.D.submariner
    Jest dość spora różnica między alternatorem a tym silnikiem o który chodzi

A.D. pubus
    Znam odpowiedź . Robiłem takie sterowniki .
  • Poziom 30  
    A mógłbyś się podzielić doświadczeniami ewentualnie projektem lub czymkolwiek co ułatwiło by innym poradzenie sobie z tym...?
    Napewno wiele osób było by Ci wdzięczne... w każdym razie ja na pewno...
    Do tej pory to co zrobiłem to końcówka mocy (6xIRL2203) i uC... poradziłem sobie z rozbiegiem i tyle...
    Natomiast chciałbym wprowadzić zmianę kąta wyprzedzenia i rozwiązać ten sam problem co kolega greg_matrix...
    Teoria jest mi znana natomiast odstrasza mnie nieco praktyczne rozwiązanie tego...
  • Poziom 16  
    Wielkie dzięki za odzew!
    Nie chodzi mi o silnik krokowy, ale raczej mniej więcej coś o czym wspomniał pubus
    Cytat:
    Coś jak w cd-romie... pewnie jeszcze po większych lub mniejszych przeróbkach...
    :-)
    Myslę o zasilaniu silnika o mocy rzędu 200W przy napięciu max około 12V.
    Z elektroniką i programem dam sobie radę o ile będę już wiedział co trzeba zrealizować. Potrzebuję wiedzieć skąd wziąć informację zwrotną. Intuicja mi podpowiada, że będzie tu chodziło o relację między prądami i napięciami... No ale intuicja czasami robi w konia i być może to nie tak.

W tym miejscu dołączam się prośby która już padła- jeśli ktoś wie to bardzo chętnie posłucham jaka jest odpowiedź.

Jeszcze raz dzięki za linki. Teraz zabieram się za ich przestudiowanie :-) Może coś mi się rozjaśni.
  • Poziom 35  
    greg_matrix napisał:
    .....Myslę o zasilaniu silnika o mocy rzędu 200W przy napięciu max około 12V.....
    Powiedz co to za silnik , do czego to ma być . Coś mi się zdaje że mówimy o różnych silnikach .
  • Poziom 16  
    Np taki:
    http://cgi.ebay.com/2900-Brushless-Motor-with-Gear-Box-for-RC-Airplane-6UKP_W0QQitemZ6059947653QQcategoryZ19164QQrdZ1QQcmdZViewItem
    albo taki:
    http://cgi.ebay.com/A22-10S-Brushless-Motor-1200KV_W0QQitemZ6060219171QQihZ009QQcategoryZ2563QQrdZ1QQcmdZViewItem
    A tak na marginesie- na czym polega różnica między silnikami 3-f? Sądziłem, że jak jest silnik 3-fazowy to ewentualnie może być spięty w środku w gwiazdę albo trójkąt ale na tym koniec...