Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer przeróbka na Piecyk Gitarowy

jawoks 31 Maj 2006 13:06 1812 5
  • #1 31 Maj 2006 13:06
    jawoks
    Poziom 20  

Chciałbym się dowiedzieć co trzeba zrobić, aby subwoofer przerobić na piecyk gitarowy. Sub jest na STX 27/150 w budzie 55l (za duża, ale będzie zmniejszona do tych 45l) strojony na 35Hz. Wzmacniacz to tylko jabel o mocy 50w.

0 5
  • #2 31 Maj 2006 17:27
    J. S.
    Poziom 27  

-zmienić głośnik na gitarowy, bo niskotonowy nie brzmi z gitarą
    -zbudować odpowiedni przedwzmacniacz odpowiedni dla gitary
    Nie widzę możliwości zmiany subwoofera na piecyk, trzeba by od początku budować.

0
  • #3 31 Maj 2006 17:40
    mirro1234
    Poziom 23  

No ja też niewidzę tego zbyt dobrze. No chyba, że to ma być do gitary basowej.
    Ale to napewno nie na tym wzmacniaczu.

0
  • #4 31 Maj 2006 17:55
    jawoks
    Poziom 20  

Do gitary basowej jak najbardziej. Chciałbym wiedzieć jak mam zestroić bude dla STXa myślałem o 60Hz-80Hz czy to odpowiednia częstotliwość?
    Filtr aktywny chyba będzie trzeba zostawić ?
    Co do wzmaka to mogę podłączyć do wzmaka sharpa sx-8800, z mocą nie powinno być problemów :) z tym że głośnik ma 4Ω, szaleć z potencjometrem nie będę.

0
  • #5 01 Cze 2006 16:37
    mirro1234
    Poziom 23  

Jeśli do gitary basowej to myśle, że:
    Objętość kolumny trzeba zmniejszyć do tych 45L i podnieść troche strojenie do 37 - 38 Hz.
    Filtra aktywnego nie trzeba. Jest no zbędny ponieważ gitara basowa mimo, że obciąża głównie bas (wiadomo :) ), to również miejscami udeżrza w wyższy rejestr a filtr ograniczyłby to pasm znacznie.
    Potrzebował będziesz jeszcze przedwzmacniacza gitarowego. Ja swojego czasu montowałem układ Nord Elektronik 099 (przedwzmacniacz gitarowo - mikrofonowy) i nawet to chodziło (z miktofonem, bo do gitary nigdy nie podłączałem).
    A jeśli chodzi o wzmacniacz to ten głośnik jest dość prądożerny, a w połączeniu z gitarą basową będzie potrzebował mocnego wzmacniacza. Nieważne jest jakiego, ważne, żeby był mocny.

0
  • #6 02 Cze 2006 14:51
    Tremolo
    Poziom 43  

Do gitary basowej miękkie zawieszenie z gumy tez nie bardzo to wygląda. preamplifikacja jest inna pasmo w basówce to połowa pasma słyszalnego przez czlowieka, niektórzy basiści tak grają: szerokopasmowiec+tuba wysokotonowa. Tubę mozesz sobie darować ale minimum to z 4000Hz. Żeby wyartykulować dźwieki gitary.

Więc trzeba by wymienić głośnik powiedzmy na GD 30/50 czy GDS30/30 to takie minimum. Lub powiedzmy Eminence Alpha/Beta 12 trochę lepsze minimum.

0