Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TELEFUNKEN Adagio53 (1953) - nie działa UKF

Szokolo 31 Maj 2006 14:31 2115 18
  • #1 31 Maj 2006 14:31
    Szokolo
    Poziom 19  

Witam!
    Jakiś czas temu kupiłem radio jak w temacie. Pełno kurzu, pajęczyn itp... Po włączeniu do sieci głośnik buczał bardzo mocno, lampy świeciły. Wszystko przeczyściłem sprężonym powietrzem i wyczyściłem :-). Wymieniłem kondensator 2x50µF 350V jak również kilka innych podejrzanych. Radio ożyło, lecz nie działa zakres UKF 88-100MHz. Znaczy coś tam gra, radio się przestraja lecz strasznie cichutko słychać odbieraną stację. Lampki to ECC81 (głowica UKF), ECH81, EF41, EABC80, EL41 (pentoda końcowa audio), EM35 (magiczne oczko - niestety słabo już świeci). Fotki w załącznikach, numer głowicy UKF 41.0651.00 99.0.
    Czym taki stan rzeczy może być spowodowany ? Dziękuje z góry za wszelką pomoc :-).

0 18
  • Pomocny post
    #2 31 Maj 2006 14:46
    marihires
    Poziom 29  

Jest to starszy typ radia, wiec nalezałoby go przestroić na górne pasmo UKF, lecz niestety nie wiem jak w tym radiu to zrobić... :(

Dodano po 1 [minuty]:

Nie mam schematu więc nie wiem jakie wartoiści elementów dać by zmienić pasmo przenoszenia filtru obwodu rezonansowego.

0
  • #3 31 Maj 2006 15:02
    Szokolo
    Poziom 19  

To radio fabrycznie ma zakres 88-100MHz, to mi wystarcza :-), a więc w grę nie wchodzi przestrojenie. Zmieniłem przed chwilką jedną lampkę -ECH81 (niestety w niewiadomym stanie). Zaczeło grać głośniej, wydaje mi się że po prostu lampki są już dość zużyte :-(. Muszę chyba sprawić sobie nowe na początek ECC81, ECH81, EF41.
    Jeszcze jedno pytanie - czy oko magiczne powinno działać na UKF-e ?

0
  • Pomocny post
    #4 31 Maj 2006 15:44
    aktyp
    Poziom 26  

Trzeba jednak wziąsć pod uwagę ze wczesniej ktoś w Polsce przestroił to radio na dolny zakres i teraz trzeba mu przywrócić orginalne pasmo.

Dodano po 3 [minuty]:

Oczko powinno reagowac na UKF przy dobrym sygnale przy zaniżonym słabo lub wogule.

0
  • #5 31 Maj 2006 17:02
    Szokolo
    Poziom 19  

Po wymianie lampki ECH81 zaczeło odbierać dość czysto jedną stację "trójkę". Raczej nie było przestrajane, ponieważ zgadza się częstotliwość stacji (coś koło 89MHz). Jak by było przestrajane to chyba by się nie zgadzało z skalą dzisiejszych odbiorników ??? Łapie inne stacje, ale ledwo co słychać, trójkę jak dotąd najlepiej. Chyba jednak lampki w szczególności ECC81 i ECH81 ???

dodano 21:00 31.05.06

Przełączyłem przełącznik z 240V na 220V radio łapie więcej stacji i jest lepsza jakość dzwięku :-) A więc to raczej sprawa emisji lamp...

0
  • Pomocny post
    #6 01 Cze 2006 15:34
    aktyp
    Poziom 26  

Sprubuj wymienić ECC-81 do ECC-83.

0
  • #7 01 Cze 2006 15:40
    Szokolo
    Poziom 19  

do ECC83. Czyli zamiast ECC81 mogę dać ECC82 jak również ECC83 ???

0
  • Pomocny post
    #8 01 Cze 2006 15:45
    aktyp
    Poziom 26  

Sprawdz napięcie anodowe, gdyz jak zauważyłem odbiornik ma prostownik selenowy a seleny sie sużywają i może być zaniżone napięcie anodowe co wpływa na odbiór.

Dodano po 1 [minuty]:

Możesz dać i zobaczysz czy odbiór się poprawi

Dodano po 1 [minuty]:

Chodzi o ECC-81/82/83

0
  • #9 02 Cze 2006 01:12
    Szokolo
    Poziom 19  

Napięcie anodowe mierzone podczas pracy lamp 257V, a więc chyba ok. A mam jeszcze jedno pytanie: wymieniłem kondensator 2x50µF na starą Elwę (jeszcze trochę buczy) , czy jakbym dał kondensator filtrujący napięcie anodowe np. 220µF prostownik by wytrzymał udar prądowy przy załączaniu ???

0
  • Pomocny post
    #10 02 Cze 2006 15:46
    gwlad
    Poziom 12  

Ja bym na próbe dał dwa współczesne kondensatory 47uF 400V, jednak w tych lampowcach zawsze trochę buczenia zostaje (ten typ tak ma). Spróbował też bym wstawić nowe lampy, ale nie zmieniał bym typu. Musisz jednak uwzględnić, że odbiorniki lampowe miały znacznie mniejszą czułość od współczesnych odbiorników. Wymagają zatem dobrej anteny (często takiej dachowej), przy słabszych stacjach "kabelek" nie wystarczy.

0
  • Pomocny post
    #11 02 Cze 2006 16:28
    aktyp
    Poziom 26  

220 mF, jest przesadzony. Ale napewno pomoże 2*100mF. Elektrolit 220mF stosuje się przewaznie we wzmacniaczach od 40W w zwyż. Dla radyjka to jest zbędne.

Dodano po 7 [minuty]:

Z tą anteną dachową to gwlad ma rację, dawne radyjka miały antenę na przewodzie symetrycznym, nie pamietam dokładnie ale było chyba 280 ohm . Jezeli mieszkasz daleko od stacji i na dodatek na parterze to zainstaluj na dachu lub za oknem jakiś dipol.

0
  • #12 02 Cze 2006 20:36
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

aktyp napisał:
    220 mF, jest przesadzony. Ale napewno pomoże 2*100mF. Elektrolit 220mF stosuje się przewaznie we wzmacniaczach od 40W w zwyż.

Jednostka mF to 1000 µF.

0
  • #13 02 Cze 2006 21:05
    esem
    Poziom 17  

Szokolo napisał:
    do ECC83. Czyli zamiast ECC81 mogę dać ECC82 jak również ECC83 ???

Sorry, czegoś nie rozumiem...
    W głowicy UKF pracuje ECC81 - logiczne. Sugerujesz zamianę jej na ECC83 (?)
    Pomijam problem przeróbki żarzenia - ale (?)
    Chyba wszystkim chodziło o ECC85 (?)

0
  • #14 02 Cze 2006 22:28
    aktyp
    Poziom 26  

Sprostowanie - mój komputer nie posiada wszystkich oznaczen elektronicznych i stąd napisałem jak mogłem [chodzi o mikrofarady].

0
  • #15 02 Cze 2006 22:46
    Szokolo
    Poziom 19  

Witam ponownie. Ja jesem zdania, że radia lampowe mają lepszą czułość niż współczesne. Mam dwa radia lampowe Grundig type 98K i te jak w temacie. W tym ostatnim mam broblem z UKF, lecz poo wymianie ECC81 powinno śmigać :-) inne stacje chodzą fenomenalnie w nocy złapałem radio z Japonii czy z Chin (nie znam języka :-)), BBC to już nie wspomnę... Próbowałem złapać te stacje na współczesmym radiu - marzenia... Co do lamp ECC81, 82, 83, 85. ECC 81-83 mają identyczny rozkład nożek dostarczających prąd do żarnika (wyprowadzenie na środku umożliwiające pracę w szeregu lub równolegle), ECC85 ma inne wyprowadzenia (tylko 6,3V). Polecam stronę:

http://www.lampy.eres.alpha.pl/

Acha do kol. aktyp u góry po lewej stronie przy edycji postu znajdują się symbole inżynierskie :-)

Pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #16 03 Cze 2006 11:22
    aktyp
    Poziom 26  

Zrezygnuj z wymiany na inny typ lampy, co orginał to orginał. Sprubuj podstroić głowicę, powinno być lepiej. Jeżeli chodzi o mnie to próbowałem [robiłem doswiadczenia] zmieniać na inny typ lamp ale to jest trochę pracy , jak zauważyłes trzeba zmienić nóżki z żarzeniem i rezystor doprowadzający napięcie anodowe. Różnie to bywało, nie raz udało mi się uzyskac poprawny odbiór na lampie ECC-88. Czym więcej przerobek tym odbiornik traci na wartosci.

0
  • #17 05 Cze 2006 12:38
    gwlad
    Poziom 12  

Co do czułości odbiorników lampowych to miałem na myśli oczyście zakres UKF, którego problem dotyczy. Czułośc ta jest na poziomie kilkudziesięciu µV, podczas gdy czułość współczesnych wynosi często poniżej 1µV. Jesli chodzi o dbiór stacji japońskich czy BBC to jest to zakres AM (średnie, krótkie) i tu czułość odbiorników jest porównywalna. Przeprowadzając porównanie czułości należy także uwzględnić, że zasięg stacji na zakresach AM zależy od pory dnia.

0
  • #18 05 Cze 2006 18:17
    Szokolo
    Poziom 19  

Właśnie dlaczego zależy do pory dnia. Zauważyłem właśnie, że najlepszy odbiór jest w nocy... I czy można polepszyć odbiór za dnia ??? Dlaczego komputer, telewizor, nawet zarówki energooszczędne tak bardzo zakłucją fale AM ??? Te zakłucenia idą przez sieć elektryczną czy eter ???

0
  • Pomocny post
    #19 05 Cze 2006 21:57
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

Szokolo napisał:
    Właśnie dlaczego zależy do pory dnia. Zauważyłem właśnie, że najlepszy odbiór jest w nocy... I czy można polepszyć odbiór za dnia ??? Dlaczego komputer, telewizor, nawet zarówki energooszczędne tak bardzo zakłucją fale AM ??? Te zakłucenia idą przez sieć elektryczną czy eter ???

Kwestia propagacji. Fale długie praktycznie nie zależą od pory dnia i roku. Fale średnie daleki zasięg mają od zmroku rana, podobnie dolna część fal krótkich. Krótsze fale krótkie raczej lepiej działają w dzień. Do tego jeszcze są zmienności roczne... A ilość zakłóceń w dzień jest oczywiście większa - każdy silnik, każdy komputer, telewizor (zasilacze impulsowe!) sieje jak tylko może.

0