Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zadanie przebieg piłowy - Prosze o pomoc.

bezele247 31 May 2006 16:37 1703 7
    bezele247
    Level 10  
    witam ! prosze o pomoc w rozwiazadniu zadnia. ogolnie wiem jak sie liczy takie uklady jak ten ale nie mialem jeszcze takiego przykladu z napiciem pilowym. niewiem jaka wartosc odczytac i podstawic z tego wykesu czasowego. tego nierozumiem. prosze o pomoc.

Zadanie przebieg piłowy - Prosze o pomoc.
    DetiXX
    Level 16  
    wow .. widzę tu pewne problemy :?: Nie wiem kto projektował to zadanie ale mam pewne zastrzeżenia.

Po pierwsze widzimy tu przebieg nie sinusoidalny, i w układzie tym gdzie jest kondensator, rezystor aby to rozwiązać należy przeprowadzić konwersje na szeregi Fouriera i operować harmonicznymi - jeśli tak ma być, zadanie jest dość trudne.

Jeśli nie - jest błąd w zadaniu. W odpowiedzi : |U| oznacza moduł napięcia (przy zespolonym przedstawieniu wartości), a to możliwe jest tylko dla sinusoidalnych przebiegów prądów i napięć - żadnych innych - dlatego dziwi mnie to zadanie.

Jeszcze ten woltomierz ehh .. - nie mniej jednak ciekawi mnie rozwiązanie zadania .. mam prośbe - mógłbyś wkleić tu je jak bedziesz wiedział?
    jdjan1
    Level 26  
    Witam!

Zgadzam się z Kolegą DetiXX, że zadanie jest podejrzane. Niemniej jednak, jeżeli jest na pozimie szkoły ponadgimnazjalnej (z postu Kolegi bezele247 nic nie wynika), to proponuję postąpić tak:

1) wartość skuteczna napięcia jest podana 10V, choć budzi wątpliwości, gdyż zależność U = Um/√3 obowiązuje dla trójkąta, dla piły nie znalazłem w podręcznych notatkach, więc przyjmuję daną z zadania.

Wobec tego (z wykresu) U = Um/√3 =10√3/√3 = 10V

Dalej będziemy liczyć jak w szkole ponadgimnazjalnej za pomocą wartości skutecznych nie analizując kształtu przebiegu (myślę, ze tak można na wartościach skutecznych).

2) f = 1/T = 1/[20•10^(-3)] = 50 Hz

3) Bc = ωC = 2πfC = 2•π•50•1•10^(-3) = 0,314 1/Ω
    4) G = 1/2 =0,5 1/Ω
    5) Y = √(G² + B²) = √(0,5² + 0,314²) =0,59 1/Ω
    6) I = UY = 10•0,59 =5,9 A
    7) cosφ =G/Y = 0,5/0,59 = 0,847
    8) P = U I cosφ = 10•5,9•0,847 = 49,973 W

Jeżeli liczyć w wartościach dokładnych, to "wychodzi" dokładnie 50W.
    Myślę, że takie rozwiązanie jest wystarczające.

Pozdrawiam

Jan
    azyl17
    Conditionally unlocked
    CZy te zadaniae zadała moze bilinda ???Hehe.Pozdrawiam
    DetiXX
    Level 16  
    Quote:
    2) f = 1/T = 1/[20•10^(-3)] = 50 Hz

3) Bc = ωC = 2πfC = 2•π•50•1•10^(-3) = 0,314 1/Ω
    4) G = 1/2 =0,5 1/Ω
    5) Y = √(G² + B²) = √(0,5² + 0,314²) =0,59 1/Ω
    6) I = UY = 10•0,59 =5,9 A
    7) cosφ =G/Y = 0,5/0,59 = 0,847
    8) P = U I cosφ = 10•5,9•0,847 = 49,973 W

Jeżeli liczyć w wartościach dokładnych, to "wychodzi" dokładnie 50W.
    Myślę, że takie rozwiązanie jest wystarczające.

Wiesz jednak, że to jest bzdura - ponieważ rzeczy które obliczyłeś (reaktancje, admitancje, współczynnik mocy, i całe to rozumowanie) obowiązuje tylko dla sinusa .. - więc myśle, że nauczyciel popełnił tu podstawowy błąd i wykazał się kosmiczną niewiedzą.

Do autora postu : możesz mu pokazać ten post, niech się wypowie :)
    bezele247
    Level 10  
    raczej nie bede mial okazji mu pokazac. on zrobil skan z ksiazek zadan i dal nam ze na kolkwium bedzie mozna sie czegos takiego spodziewac. a sam niemilem nigdy zadania z takim przebiegiem,dlatego pytam. a to jest zadanie z ksiazki chyba z Pasko.
    jdjan1
    Level 26  
    Witam!

Quote:
    Wiesz jednak, że to jest bzdura - ponieważ rzeczy które obliczyłeś (reaktancje, admitancje, współczynnik mocy, i całe to rozumowanie) obowiązuje tylko dla sinusa .. - więc myśle, że nauczyciel popełnił tu podstawowy błąd i wykazał się kosmiczną niewiedzą.

Niezupełnie. Już dzieci w przedszkolu wiedzą, że moc czynna wydziela sie tylko na REZYSTORZE, i kształt przebiegu nie ma żadnego znaczenia, jeżeli mamy jego wartość skuteczną, to wystarczy policzyć:

P= U•Icz = I²•R = U²/R.
    gdzie Icz = I•cosφ
    Tutaj wygodnie skorzystać z zależności:

P= 10²/2 = 50W.
    Jeżeli jednak ktoś chce "przebijać" się przez harmoniczne, to proszę bardzo - strzelanie z działa do komara może być też fascynującym zajęciem - tylko po co?
    Moje obliczenia zostały przedstawione dla wartości skutecznych i sądzę, że sa dobre.
    Wyniki symulacji mogę przedstawić np. w PSpice, ale to już na forum prywatnym.

Pozdrawiam

Jan
    etedio
    Level 24  
    jdjan1 wrote:
    Niezupełnie. Już dzieci w przedszkolu wiedzą, że moc czynna wydziela sie tylko na REZYSTORZE, i kształt przebiegu nie ma żadnego znaczenia, jeżeli mamy jego wartość skuteczną, to wystarczy policzyć:

P= U•Icz = I²•R = U²/R.
    gdzie Icz = I•cosφ
    Tutaj wygodnie skorzystać z zależności:

P= 10²/2 = 50W.

Całkowicie popieram.

Potwierdzę jeszcze, że piła i trójkąt mają tyle wspólnego, że można i trzeba było tu zastosować wzór z trójkąta. Można to jeszcze prosto udowodnić obliczeniami.

Owszem, obliczanie reaktancji kondensatora dla 50Hz było błędem - przebieg jest niesinusoidalny i trzeba użyć Fouriera. Mimo to wyszło to, co miało wyjść - kondensator nie zmienia poboru mocy czynnej.

Jeszcze jedno: napięcie na kondensatorze narasta liniowo, więc prąd ładowania będzie stały i da się obliczyć. Ale to samo co z Fourierem - po co to robić?